kulakagrisi.gen.tr https://www.kulakagrisi.gen.tr Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kulakagrisi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 29 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Kulak Burun Boğaz Hastalıkları https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-burun-bogaz-hastaliklari.html Mon, 15 Oct 2018 14:36:51 +0000 Kulak Burun Boğaz, Kısaltılmış hali KBB olan bu uzmanlık dalının bir diğer adı ise otorinolarengoloji'dir. Vücudumuz bir bütündür. Organlar sistemleri oluşturuğuna göre her organın bir önemi vardır, kulak burun ve boğazda Kulak Burun Boğaz, Kısaltılmış hali KBB olan bu uzmanlık dalının bir diğer adı ise otorinolarengoloji'dir. Vücudumuz bir bütündür. Organlar sistemleri oluşturuğuna göre her organın bir önemi vardır, kulak burun ve boğazda bu önemli organlardandır. KBB uzmanlarının ilgilendiği konular şunlardır;
Kulaktaki hastalıklar, işitme ve denge sorunları
 • Üst solunum yolundaki alerjiler
 • Ağız içi hastalıklar
 • Baş ve beyin bölgesi kanserleri
 • Ağız içindeki hastalıklar
 • Tükrük bezinde oluşan hastalıklar
 • Yüz yaralanmaları 
Evet kulak deyip geçmeyelim, bu organımız sadece işitmeye yaramamaktadır. Örneğin; bir iç kulak hastalığı olan Vertigo(Baş dönmesi) günümüzde birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan sadece birtanesidir. Bu önemli bilgiyi verdikten sonra kulayın yapısından biraz bahsedelim. Kulak 3  kısımdan oluşmaktadır.

1. kısım kulak kepçesinin olduğu dış kulaktır. 2. kısımda ise çekiç,örs ve üzenginin bulunduğu orta kulak ve 3. kısım işitme ve yukarıda bahsettiğimiz gibi denge olayının sağlandığı iç kulaktır.

Ve şimdi sırada burun var. Bu organımız bilindiği üzere koklama ve solunumda işimize yaramaktadır. Günümüzde çoğu kişi burundaki kıllardan şikayetçidir. Burun kılları solunan havanın temizlenmesi ve nemlendirilmesini sağlar. Yani burun kıllarını aldığımız zaman alerjenik bir durum oluşma olasılığı daha fazladır. Ayrıca burunda bulunan kılcal damarlar sayesinde hava bir miktar ısıtılmaktadır. Burunun yapısından bahsetmek gerekirse koku alma çomakları, sarı bölge ve kalbur kemiğini sayabiliriz. İlginç bir bilgi olarak şunu ekleyebiliriz burun en çok yorulan duyu organımızdır. Her ne kadar gözümüz burnu gördüğü halde görmezden gelse de burnumuz çok çalışıyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Son olarak boğazdan bahsedelim. Sindirim sisteminin ağızdan sonraki 2. bölümüdür. Yaklaşık 12 cm olmaktadır. Ağız ile birleştiği yerde bademcikler bulunmaktadır. Boğazın orta kısmında yemek borusu ile nefes borusu kesişmektedir. Yani yemek yerken nefes alamayız ama bebekken bunu hepimiz başardık. Bebekler memesini emerken aynı zamanda nefeste alabilir.
]]>
Kulak Tümörü https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-tumoru.html Tue, 16 Oct 2018 09:25:48 +0000 Kulak Tümörü, kulak yapısında çok nadir de olsa tümör gelişme olasılığı vardır. Kanser yapısında olan kötü tümörler tipik olarak hücrelerinin hızla bölündüğü tümörlerdir. Sindirim sistemi, akciğer ve Kulak Tümörü, kulak yapısında çok nadir de olsa tümör gelişme olasılığı vardır. Kanser yapısında olan kötü tümörler tipik olarak hücrelerinin hızla bölündüğü tümörlerdir. Sindirim sistemi, akciğer ve üreme sisteminde hızla bölünen ve çoğalan tümörlerden oluşan organlar arasındadır. Bu nedenle bu organlarda kanser yapısında tümörlerin gelişme olasılığı yüksektir. Ancak kulakta dış kulağı kapatan derinin dış kısmında hücrelerin hızlı bir şekilde çoğalmasını sağlayan bir yapı bulunmamaktadır.

Kulakta Görülen Tümörler

Kulak tümörü en fazla kulak kepçesi, dış kulak kanalı ve orta kulakta görülür. Dış kulakta ortaya çıkan tümörler daha çok deri kanserleridir. Ayrıca bu alanda iyi huylu tümörlerin görülme olasılığı da vardır. Dış kulak ve orta kulakta yassı epitel kanser hücreleri de oluşum gösterebilir. Orta kulakta ise tıpta glomus jagulare veya glomus timpanikum olarak adlandırılan tümörlere de rastlanabilir. Bu tip tümörler kanser yapılı kötü huylu tümör olmasalar da kulak kemiği dahil tüm kulağı tahriş edebilecek yapıda olan tümörlerdir. Kulakta oluşan tahriş nedeniyle denge sorunları, işitme kaybı gibi problemler yaşanabilir. Bu tür tümörlerde kanama eğilimi olduğu için mutlaka vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Kulak Tümörü

Kulak Tümörü Belirtileri

Kulak tümörleri, denge sorunları, işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, baş dönmesi, ağrı, kulakta akıntı, kulakta tıpkı kalp atışı gibi atışlara bağlı olarak gelişen sesler, çınlama gibi şikayetler açığa çıkabilir. Kulak bezi etrafında lenf bezleri oluşabilir. Bu belirti oldukça ciddidir. Kulak tümörü ile alakalı olarak ortaya çıkan belirtilerin biri ya da birkaçı aynı anda ortaya çıkabilir.

Kulakta yaşanan işitme azlığı, denge sorunları ve çınlama gibi şikayetlerin hepsi bir arada görülüyorsa denge siniri ile alakalı bir tümör söz konusu olabilir. Dışarıdan gelen sesleri anlamada güçlük çekme gibi bir sorun yaşanıyorsa tümör varlığı için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Tek başına yaşanan bir çınlama çok nadir durumlarda bir tümör belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Yine şikayetlerin yaşandığı kulak tarafında gelişen yüz felci kulak tümörünü by haber veren bir belirti olabilir. Yüz felci bazen bir tümör bazen ise tümör kadar önemli başka bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Kulak Tümörü Tanısı

Kulak ufak boşluklardan meydana gelen vücudun önemli bir parçasıdır. Bu bölümde ortaya çıkan bir tümör uzun süre saklı kalamadığı için zaman kaybı nedeniyle ciddi sıkıntıların yaşanma ihtimali düşüktür. Kulak tümör belli bir boyuta geldiğinde bazı belirtiler ile kendini belli eder. Bazı hastalar ortaya çıkan belirtileri hafife alarak önemseme gereği duymaz. Bu şekilde tümör boyutu büyüyebilir. Hastanın belirtileri önemsememesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü basit bir kulak enfeksiyonu da kulak tümörü ile aynı belirtilere neden olabilir. Fakat inatçı belirtilerde vakit kaybetmeden doktora başvurmak ve zamanında tedaviye başlamak gerekir.

Doktor hastayı muayene ederek bazı testler, tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tetikleri uygular. Bu tetkikler ile kulakta oluşabilecek sorunlar tespit edilir. Tespit edilen tümörün kulağın hangi kısmında olduğu, hangi yapıları olumsuz etkilediği, yüz sinirleri, şah damarı gibi alanlarla ilişkili olup olmadığı uygulanan testler ile kolaylıkla belirlenebilir.

Bazen kanser yapılı kötü huylu kulak tümörleri çevrede lenf bezlerine kadar yayılabilir. Bu alana kadar yayılan tümörler lenf bezlerinin şişmesine yol açar. Böyle bir durumda lenf bezi ve tümörden parça alınarak biyopsi yapılır. Biyopsi sayesinde tümörün cindi belirlenir.

Kulak Tümörü Tedavisi

Kulakta oluşan kanser yapılı kötü huylu tümörler vakit kaybedilmede cerrahi yöntemi ile tedavi edilir. Yine birçok iyi huylu tümör için de bazen tek tedavi yöntemi cerrahidir. Bazı vakalarda kulak içinde bulunan ve farklı şekillerde geliş]]> Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kepce-kulak-tedavisi.html Tue, 16 Oct 2018 12:00:25 +0000 Bebeklerde kepçe kulak tedavisi, kepçe kulak deformitesi henüz bebek anne karnında olduğunda oluşmaya başlar. Kulak kıkırdaklarının şekillenmesi anne karnında başladığından, kepçe kulak sorununun genetik bir etke Bebeklerde kepçe kulak tedavisi, kepçe kulak deformitesi henüz bebek anne karnında olduğunda oluşmaya başlar. Kulak kıkırdaklarının şekillenmesi anne karnında başladığından, kepçe kulak sorununun genetik bir etkenden kaynaklandığı düşünülmektedir. Toplumda % 5 kadar etkili olan bu sorunun bebeklerde doğumla birlikte ortaya çıktığı görülmektedir. Okul öncesi dönemde kulaklarda olan kepçe kulak sorunu kıkırdaklar gelişimini tamamlanıncaya kadar müdahale edilerek düzeltilmesi mümkün olmaz. Ancak bebeklerdeki bu soruna doğumla birlikte 72 saat içinde müdahale edilerek düzeltme sağlanabilir. Bunun dışında kıkırdakların gelişiminin çoğunun tamamlandığı 5-6 yaşlarına kadar beklenmesi gerekir.

Bebeklerde doğumla birlikte kepçe kulak düzeltilmesi nasıl olur

Anne karnında oluşan yelken kulak yani kepçe kulak deformitesi bebeklerde doğumdan hemen sonra fark edilirse, tedavi etme olanağı bulunmaktadır. Ancak bunun ilk 72 saat içinde yapılması gerekir. Çünkü bu süreçte bebeğin kulaklarında olan kıkırdaklar çok yumuşak dokuda olur. Bu süreçte bebeğe annesinden geçen östrojen hormonu kıkırdakların bu derece yumuşak olmasına neden olur. Eğer özel bantlar ve tellerle bebeğin kulaklarına müdahale edilirse, bu süreçte kepçe kulak görünümünde düzelme elde edilebilir. Bu süre geçirildiğinde, kulaklardaki bu sorunun düzeltilmesi için 5-6 yaşına kadar beklenmelidir. Çünkü kıkırdaklar bu sürede gelişecek ve kulaklar yetişkinlik dönemindeki boyutlarına ulaşacaktır.

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi

Bebeklerde kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılabilir

Uzmanlar bu konuda kulak kıkırdaklarının gelişiminin tamamlanmasını uygun görmektedir. Çünkü bebeklerde doğumla başlayan kepçe kulak sorununda, kulakların kıkırdakları 5-6 yaşına kadar ancak gelişir. Bu yaşlardan önce bebeklerin kulağına müdahale edilmesi sakıncalıdır. Halk arasında bebeklere kulaklara bant takılması ile bunun düzeltilebileceği düşünülse de, bu mümkün değildir. Bu sorun bebeğin hatalı yatırılmasından da oluşmaz. Genetik olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bebeklere doğumdan sonra 72 saat içinde müdahale edilmediyse, bu şekildeki gereksiz uygulamalara girişilmemelidir. 5-6 yaşlarına kadar çocuklar genellikle aile içinde olduklarından, kepçe kulakları nedeniyle fazla alay konusu olmazlar. Fakat bu yaşlardan sonra bir okul yaşamı söz konusu olacağı için, çocuğun sosyal çevresi genişler. Bu tür dış görünümdeki sorunlar arkadaşlar tarafından daha kolay yüze vurulur. Çocuk arkadaşlarının fiziksel ve psikolojik baskısına maruz kalır. Acımasızca kepçe kulakları nedeniyle alaylara maruz kaldığında, bu sorun ileri yaşamında adeta bir takıntı haline gelebilir. Bu çocukların gelişiminde de olumsuz etkiler yapar. Bu yüzden aileler hassas olmalı ve çocuklarına kepçe kulak ameliyatını en uygun dönemde yaptırmalıdır. Bu sayede çocuklarında oluşabilecek psikolojik sorunların da önüne geçilebilir.

Kepçe kulak sorunu çocuklarda güvensizlik yaratabilir

Kız olsun, erkek olsun kepçe kulak her zaman büyük bir sorun olarak algılanır. Arkadaşları tarafından alaya maruz kalındığında, çocukların sosyal ilişkileri bozulur, okul başarıları bile düşer. Hatta ileride telafisi zor sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeklerde kepçe kulak sorunu olduğu belirlendiğinde, ilk 72 saat süre kaçırılırsa kulağın tam gelişimi beklenerek, çocuklar bundan kurtarılmalıdır. 1-1,5 saat içinde kolayca yapılan bir operasyon çocuklarınızın kendilerine güvenmelerini sağlayacak kadar olumlu etkiler yapacaktır.

]]>
Boğaz Ve Kulak Ağrısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/bogaz-ve-kulak-agrisi.html Tue, 16 Oct 2018 21:22:42 +0000 Boğaz ve kulak ağrısı, birçok nedene bağlanabilen bir durumdur. Bu durum özellikle çocuklar olmak üzere birçok kişide sıkılıkla görülebilen bir durumdur. Bu durumda hemen bir kulak burun boğaz uzmanına görünerek Boğaz ve kulak ağrısı, birçok nedene bağlanabilen bir durumdur. Bu durum özellikle çocuklar olmak üzere birçok kişide sıkılıkla görülebilen bir durumdur. Bu durumda hemen bir kulak burun boğaz uzmanına görünerek ağrının nedenini öğrenmelisiniz. Çünkü bu ağrıların altında çok büyük sorunlar da yatıyor olabilir. Fakat bizlerde boğaz ağrısı için genellikle doktora gitmek yerine sadece evde sıcak içecekler tüketmek gibi bir alışkanlığımız vardır. Bu nedenle birçok kisi boğaz ve kulak ağrısını çok fazla önemsemez. Sadece evde yaptıkları sıcak uygulamaların bu ağrılar için yeterli olduğunu düşünen insanlar daha sonraki günlerde çok büyük hastalıklarla karşı karşıya gelebilmektedirler.  Ama genel olarak özellikle çocuklarda görülen boğaz ve kulak ağrısı genel olarak soğuk günlerde ya da mevsim değişikliği yaşanan tarihlerde özellikle soğuk içeceklerden ve yiyeceklerden kaynaklanan boğaz enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Boğaz enfeksiyonları direk olarak kulağa etki etmektedir. Bu durum da boğaz ağrılarını meydana getirmekle birlikte kulak ağrılarını da meydana getirmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ilk şey kişilerin hemen bir doktora gitmeleridir.

Boğaz Ve Kulak Ağrısı
Şiddetli olan kulak ağrıları iç kulakta ve dış kulakta ağrılar meydana getirmektedir.  
 • Boğaz ve kulak ağrılarına neden olan ağrıların genel nedeni akut sinüzit hastalığıdır. Bu hastalık çocuklara nazaran daha çok gençlerde ve yetişkinlerde görülebilmektedir. Bu hastalıkta kişinin burun delikleri iltihaplanır ve bu iltihabın ağrısı boğazda ve kulakta hissedilir. Bu sinüzit etkisi en fazla 7-8 hafta sürer. Eğer bu süreyi geçerse bu durum artık kronik bir hal almış demektir.
 • Diğer bir boğaz ve kulak ağrısı nedeni olarak özellikle çocuklar olmak üzere tüm insanlarda görülebilen ve genellikle soğuk hava etkisinden kaynaklanan bademcik iltihabıdır. Yenilen ve içilen içeceklerin oluşturduğu  soğuk etki kişinin bademciklerinin iltihaplanmasına ve şiddetli ağrıların baş göstermesine neden olabilir. Özellikle yutkunma sırasında kişinin boğazındaki ağrı kulaklarına kadar etki etmektedir.  Kişide uygulanan tedaviler sıvı antibiyotik ve diğer tıbbi ilaç tedavileridir. Bu tedavi yöntemleri kişiyi 2-3 gün içinde hastalığın şiddetine göre iyileştirir.
 • Kulak enfeksiyonu görülen kişilerde bu tür ağrılar oldukça olağandır. Bu enfeksiyonlar kişide denge kaybına, aynı zamanda boğaz ağrısına, kulak ağrısına neden olarak kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Bunun için kulaktaki enfeksiyonun acilen giderilmesi kişiyi rahatlatacaktır. Kulakta görülen enfeksiyonlar bazen kaşıntılara neden olabilir. Bu durumda kulaklarınızı kaşımaktan kaçının.
 • Soğuk algınlığı Şüphesiz en az iki senede bir kez her insanın başına gelmektedir. Bu durumda kişilerde görülen soğuk algınlığı şiddetine bağlı olarak kişide boğaz ve kulak ağrısı oluşturabilmektedir. Soğuk algınlığının da yine tedavisi antibiyotikler ve tıbbi ilaçlar ile yapılmaktadır.  
 • Diğer nedenlere göre daha az görülen gırtlak kanseri ağrısı da şiddetli olduğu için kulaklarda hissedilmektedir. Bu durumda kişinin bu durumu doktoru ile paylaşması oldukça önemlidir. 
Söylediğimiz tüm bu nedenlerden başka boğaz ve kulak ağrısı oluşturan daha birçok neden bulunmaktadır. Örneğin diş iltihabı, çok soğuk yiyecekler, fazla sigara içmek, fazla konuşmak kişide bu ağrıların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kişide oluşan boğaz ve kulak ağrısının nedenleri iyi  bir şekilde araştırmalıdır. Bu ağrıların genellikle birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.
]]>
Kulağın Altında Ağrı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulagin-altinda-agri.html Wed, 17 Oct 2018 09:31:28 +0000 Kulağın Altında Ağrı, oluşumu en fazla görülme nedeni olarak kulağın ortasında bulunan östaki borusunun tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu tıkanmalar ise genellikle soğuk algınlığından dolayı, aşırı dereced Kulağın Altında Ağrı, oluşumu en fazla görülme nedeni olarak kulağın ortasında bulunan östaki borusunun tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu tıkanmalar ise genellikle soğuk algınlığından dolayı, aşırı derecede yüksek olan sese uzun süre maruz kalmadan dolayı, havadaki basınç oluşumlarından dolayı, kulaklarda kir oluşumundan ve kulaklara su kaçması nedeniyle kulak altında ağrı oluşmaktadır. Her yaştan insan için geçerli bir rahatsızlık olan kulak altı ağrısı genellikle daha hassas olan çocuklarda daha fazla belirmektedir.

 Kulağın altında ağrı meydana gelmesi bazen kulakta iltihaplanma sonucu ağrı oluşur ve bu oluşumda uzman bir hekime başvurmayı gerektiren bir durum olarak bilinir. Bu durumda uzman doktor antibiyotik tedavisi önerecektir. Kulak altında ağrı oluşumu çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni olarak  çocukların ergenlik dönemi öncesi kulak merkezinde bulunan östaki borusunun açısının bakterilerin burundan kulağa kolay ulaşmasına olanak sağlamakta olan bir husus olarak oluşum göstermesidir.

Kulağın altında ağrı genel olarak çok fazla önemsenmemektedir. Fakat genelde şişliklerle birlikte belirmektedir. Bu ağrılar bazen hafif sancılar şeklinde hissedilir, bazende  şiddetli ağrılar halinde belirmektedir. Kulak altında oluşan ağrılar ciddi rahatsızlıkların oluşumunu gerçekleştirecektir.

Kulağın Altında Ağrı

Boyun bölgesinde bulunan lenf bezleri, vücuttaki lenfatik sistem diye tabir edilen bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bu lenf bezleri kulak altında, kulak altında ağrılar oluşturmaktadır. Bu bezler vücutta enfeksiyon oluşması sonucunda ağrılar halinde kendilerini gösterirler. Aslında bezlerin ağrı oluşturması, mikroplarla savaşacak hücrelerin sayısının artmasıyla ilgili bir belirti olmaktadır.

Kulağın altında ağrı nedenleri:

Kulak iltihabından olan kulak altı ağrıları: Kulak altında bakterilerin artması ile birlikte enfeksiyonların veya iltihap oluşumlarının belirtileri oluşabilir. Kulak altı ağrıları iltihap oluşumu sonucunda kulak altında şişlik oluşumu da belirebilir. Bu şişlik oluşumu daha çok ağrılı olarak oluşur. Kulak iltihabından kaynaklanan ağrılar söz konusu olduğundan uzman bir doktora başvurulmalıdır. 

Yağ bezesinden olan kulak altı ağrıları: Kulak altında iltihaplanma dışında kulak altında fark edilen ağrılar, yağ bezlerinden kaynaklanıyor olabilir. Yağ bezeleri basit ve önemsiz olan ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılar kendiliğinden tedavi gerektirmeden kaybolurlar.

Lenf Düğümü veya tükürük bezlerinden olan kulak altı ağrıları: En fazla ciddiye alınması gereken kulak altı ağrıları, lenf düğümü veya tükürük bezlerinden kaynaklı olan ağrılardan oluşmaktadır. Tükürük bezlerinden veya lenf düğümlerinden kaynaklı oluşmakta olan kulak altı ağrıları bir çok ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Bu ağrılar genel olarak şiddetli ağrılara sebebiyet vererek kişileri oldukça rahatsız eder. Kulak altında ağrı oluştuğunda beraberinde şiddetli şişkinlikler meydana gelerek, kızarıklıklar oluşturur ve bu belirtilerin meydana gelmesiyle bir an önce kulak-burun-boğaz hastalıkları doktoruna başvurulması gerekmektedir. 

]]>
Kulak Kabartmak https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kabartmak.html Thu, 18 Oct 2018 01:13:56 +0000 Kulak kabartmak, bilindiği gibi bir deyim olarak bilinmektedir. Kulak kabartmak değimi mecazi anlamda kullanılmakta olunan yani kişilerin dinlediğini açıkça belirtmeden çarpıtarak belirtmektir. Kişilerin merak etmiş oldukları bir Kulak kabartmak, bilindiği gibi bir deyim olarak bilinmektedir. Kulak kabartmak değimi mecazi anlamda kullanılmakta olunan yani kişilerin dinlediğini açıkça belirtmeden çarpıtarak belirtmektir. Kişilerin merak etmiş oldukları bir şeyde başkalarının konuşmalarını dinlemesinde bu husus belirmektedir. İstem dışı da olsa kişilerin yüksek olarak konuşmalarından dolayıdır ki söyledikleri şeyleri dinlediğimiz bilinmektedir. Kulak kabartma değimi kulak misafiri olmayla aynı anlama gelmektedir. Kişilerin merek ettikleri şeyleri dinlemeleri ile kulak kabartma dediğimiz şey gerçekleşmiş olacaktır. 

Kulak kabartmak, toplumumuzca hoş görülmese de sürekli olarak belirmekte olan bir durum olmaktadır. Bir şeylerin dinlenmesi kaçınılma olmaktadır. Elbette yapılan bu davranış doğru olan bir durum olmamaktadır. Gizli bir şekilde kişilerin konuşmalarının dinlenilmesi anlamına da gelir. Bu durum kapı arkasından yada duvarların arkasından kişilerin gizlice dinlenmesi anlamına gelmektedir. Apartman dairelerinde sıklıkla karı koca arasında kavgalar meydana gelmektedir. Bu kavgalar, bağırtılar bizi ilgilendiren bir durum değildir. Fakat seslerin kendi evimize kadar gelmesi ile ister istemez bizler de kendimizi bu durumun içerisinde buluveriyoruz. İstem dışı olsa da komşumuzun konuşmalarına yada yapmış olduğu ağız dalaşına kulak misafiri olarak gizli bir şekilde kulak kabartıyoruz. 

Kulak Kabartmak
Kulak kabartmak işte tamda yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı gerçekleşiyor. Genel olarak bayanlar aralarında fazlaca dedikodu yaptıklarından dolayı veya bayanların karşılarında bulunan bir kişiyi kahkahalarla çekiştirmelerinden dolayı çekiştirmiş oldukları kişi kendi hakkında söylenenleri merak ederek konuşmalara kulak misafiri olur. Fakat bu olay karşıdaki kişilere belli edilmeden gizlice yapılan bir dinlemedir. İşte biz bu olayı kulak kabartmak olarak adlandırıyoruz. Kulak kabartmak hususunda bu makalemde benim söyleyeceklerim bu kadar. Bu hususta belirtilmekte olan bilgiler umarım kulak kabartmak konusunda sizlere açıklayıcı olmuştur.
]]>
Yutkunurken Kulaktan Ses Gelmesi https://www.kulakagrisi.gen.tr/yutkunurken-kulaktan-ses-gelmesi.html Thu, 18 Oct 2018 23:45:27 +0000 Yutkunurken kulaktan ses gelmesi, kulak iltihapları ve kulak enfeksiyonlarına bağlı olarak gerçekleşmekte olan bir durumdur. Bu hususta kulaktan çıt diye ses gelmesi kişilerce şikayet konusu oluşturmaktadır. Tüm insanlar bir Yutkunurken kulaktan ses gelmesi, kulak iltihapları ve kulak enfeksiyonlarına bağlı olarak gerçekleşmekte olan bir durumdur. Bu hususta kulaktan çıt diye ses gelmesi kişilerce şikayet konusu oluşturmaktadır. Tüm insanlar bir şeyler yerken kulaklarından ses oluşumu gerçekleşir fakat bu oluşum kulak kıkırdaklarının hareket etmesi ile oluşur. Ama gelen ses daha farklı türden kıkırdak oluşumları haricinde bir sestir. Yutkunma ile birlikte tükürükler ile salgılanan sıvılar da yutulur, fakat kişilerde grip enfeksiyonları oluşumlarında yutkunma oluşumları gerçekleşmesinde zorluklar oluşabilir. Buna bağlı olarak yutkunma zorluğu çeken kişilerde yutkunurken kulaktan çıt diye bir ses belirti gösterir. Kulak duyu organı olarak bilinir ve duymanın yanı sıra kulağımız vücudumuzun dengesini de sağlamakla görevli olmaktadır. Kulağımız iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak üç bölümden meydana gelmektedir. Orta kulağın görevi içeriden ve dışarıdan oluşan basıncın dengede tutulmasını sağlar. Dışarıdan gelen basıncın dengelenmesi için orta kulak bölgesinden genze kadar ulaşan östaki borusu vardır. Yutkunma sırasında oluşan basınç kulaktan östaki borusuna iletilir ve bu iletimde kulaktan çıt sesi gelir. Oluşum gösteren bu ses herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmamaktadır. 

Yutkunurken Kulaktan Ses Gelmesi
Yutkunurken kulaktan ses gelmesi, kişilerce hemen fark edilen bir durum olmamaktadır. Çünkü bu sesin aşırı derecede az olması nedeni ile kişilerce duyulmaz. Bundan dolayıdır ki kişilerce fark edilecek olan bir ses olmayacaktır. Bazense kulakta yutkunmadan dolayı oluşan bu ses kişileri çok rahatsız eder ve sürekli olarak belirti göstermesinden dolayı oldukça can sıkıcı bir durum olur.

Yutkunurken kulaktan ses gelmesi sebebi olarak ise bir çok neden belirtilebilir. Kulaklarda kulak içi iltihaplanması oluşmasından kaynaklı olarak, kulak enfeksiyonları oluşması ile yada östaki borusunun zarar görmesi ile kulaktan çıt sesi gelebilir. Bu oluşum sürekli olarak beliriyorsa eğer bu oluşumu yaşayan kişinin hemen uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bu durumun belirmesinde başvurulacak olan doktor KBB doktoru olacaktır. Kulak-burun-boğaz doktoru kişide gerekli olan testleri yaparak yutkunurken kulaktan ses gelmesi durumunu çözümleyecektir. Uzman doktor sebebin belirlenmesi ile bu oluşumun gerçekleştiği kişide gerekirse ilaç tedavisine başlayacak yada gerekiyorsa tıbbi müdahale ile ameliyata başvuracaktır. Sizlerde bu türden oluşum göstermekte olan bir kulak problemi ile karı karşıya geliyorsanız hemen KBB doktoruna görünmeniz gerekmektedir.
]]>
Hamilelikte Kulak Ağrısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/hamilelikte-kulak-agrisi.html Fri, 19 Oct 2018 03:30:31 +0000 Hamilelikte kulak ağrısı, Kulakların karmaşık bir yapısı vardır ve dışarıdan gelecek bakterilere açık bir yapıları olduğundan inflamasyonların sıkça yaşandığı bir organdır. Harici, ortada ve iç kulak gibi 3 ana k Hamilelikte kulak ağrısı, Kulakların karmaşık bir yapısı vardır ve dışarıdan gelecek bakterilere açık bir yapıları olduğundan inflamasyonların sıkça yaşandığı bir organdır. Harici, ortada ve iç kulak gibi 3 ana kısımdan meydana gelen kulağın, bu 3 kısmında meydana gelen inflamasyonların esas sebebi patojenlere maruz kalmasıdır. Hamilelik esnasında meydana gelen ortada kulak irini, kadın adayını ilaçların bebeğe kayıp vereceği düşüncesi ne sebeple olabilmektedir. Fakat doktora danışarak kullanacağınız gerçek antibiyotikler ile hamilelik çağında meydana gelen bu inflamasyonlar kolaylıkla iyileştirme edilebilmektedir.

Hamilelikte kulak ltihabının oluşma nedeni

Hamilelikte kulak iltihabının esas sebebi bakteri ya da virüslerdir. Bu patojenler iltihaplanmaya ne sebeple model kulağın tıkanmasına, kulakta ağrı oluşmasına ve baş ağrısına metot açabilir. Kulak tıkanmasının sebebi ise iltihabi sıvının östaki borusunu engellemesidir. Uçakta yolculuk benzeri gökyüzü basıncının değişebildiği vaziyetlerde sıvı/akışkan kulak içerisinde basınç altında kalarak ağrılar artabilir. Grip, soğuk algınlığına karşı ve sinüs enfeksiyonları ortada kulak iltihabını tetikleyebilir. Hamilelik Esnasında bu tip hastalıkların yüklü model yaşandığı aylarda ek olarak temkinli olmak ve olası olduğundan korunmak önem taşımaktadır. Sebep hamilelikte kulak irini olsun, sebep ise hamilelik dışı, kulak inflamasyonlarını ortaya getiren en mühim etmenler harici etkenlerde kulak içerisinde koltuk alan bakteri ve mantarlardır. Virüs ve bakterilere tipik isim model patojen denilir. Bu patojenler, kulak içerisinde bir iltihaplanmayı ortaya getirerek, kulak kaşıntısına, ağrıya, kulakta akıntı benzeri sorunlara da ne sebeple olur. Patojenler sebebiyle kulaktaki östaki borusu tıkanabilir. Kulak irini koltuk alan kişilerde bilhassa de uçak yolculukları esnasında maruz kalınan gökyüzü basıncı, irini ek olarak da şiddetlendirir ve ağrı ortaya getirebilir. Hamile bulunan bireylerde ortada kulak irini türü kulakta bir iltihaplanma şu anki ise, bilhassa de rahatsızlığın ek olarak ilerlememesi amaçlı, soğuk algınlığına karşı, grip benzeri durumlardan bizzat kendilerini savunmaları mühimdir. Sebebi ise bu çeşit rahatsızlıklar, kulak iltihaplarının şiddetlenmesine de ne sebeple olmaktadır.

Hamilelikte Kulak Ağrısı
Hamilelikte orta kulak iltihabı tedavisi

İlerlemiş inflamasyon amaçlı kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Bizzat kendinize antibiyotik kullanmayınız sebebi ise gebe değilken kullanmakta olduğunuz birtakım ilaçlar fetüse zarar verici olabilmektedir. Doktorunuz bebeğe kayıp vermeyecek gerçek antibiyotiği reçete edecektir. Bununla birlikte antibiyotik dozu ve ne denli müddetle kullanılacağı da mühimdir. Doktorunuzun önerdiği kullanma oranı ve zaman sayısında değişikliğe gitmeyin. İltihap başlama aşamasında ise ilaç kullanılmadan, ev içinde bizzat kendinize uygulayabileceğiniz iyileştirme yollarını deneyebilirsiniz. Mesela ağrınız varsa iltihabi kulağınıza sıcak havlu ile kompres inşa etmek ağrınızı azaltacaktır. Çok az ılık zeytinyağından birkaç damla kulağa damlatmak ise tıkanıklığı açacak etkiyi yapabilir. İnflamasyonu temizlemek amaçlı kullanabileceğiniz başka bir metot ise sirkeli sudur. bir ölçek sirkeyi 2 ölçek su ile karıştırıp zaman içerisinde bu karışımdan birkaç damla kullanabilirsiniz. Gece yatarken iltihabi kulağın üst kısmına yatmak iltihabın uyurken akmasına destekçi olabilmektedir. Tuzlu su ile gargara inşa etmek bilhassa sinüs enfeksiyonun ne sebeple meydana geldiği hastalığı hafifletebilir.

Önlem önerileri
Soğuk algınlığı yukarıda belirtildiği benzeri ortada kulak iltihabına ne sebeple olabilmektedir. Bu yüzden grip ya da nezle olduğunuzu hissediyorsanız kulak irini yaşamamak amaçlı doktorunuza danışın. Ev içinde uygu]]> Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kulak-agrisi-belirtileri.html Fri, 19 Oct 2018 16:31:06 +0000 Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri, bebeklerde meydana gelen kulak ağrısı aile içinde, bebek içinde oldukça zorlu bir sürecin yaşanmasına neden olur. Bebekler bundan rahatsız olduğundan sürekli ağlayabilir, üstel Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri, bebeklerde meydana gelen kulak ağrısı aile içinde, bebek içinde oldukça zorlu bir sürecin yaşanmasına neden olur. Bebekler bundan rahatsız olduğundan sürekli ağlayabilir, üstelik derdini de anlatamaz. Bu durumda anne ve baba olarak çaresiz kalmanın zorluğu ortaya çıkar. Henüz konuşmaya başlamayan bebeklerde bu durum daha güçtür. Devamlı ağlayan bir bebek derdini bu şekilde anlatmaya çalışır. Bebeklerde kulak ağrısı olduğunun anlaşılması için, aslında bazı belirtiler olur. Bebeğinizi dikkatli gözlemlerseniz bunları sizlerde görebilirsiniz. Sağlıklı bebeklerin huzurlu bebekler olduğunu hiç unutmayın. Ağlıyorsa, huzursuzsa mutlaka bir sorunu vardır. Bu nedenle kulak ağrısıyla ilgili olan belirtilere birlikte göz atalım. Belki sizlere de yardımcı olabilir.

Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri nelerdir

Bu sorun biraz zor olsa da, bunu bebeğin davranışlardan ortaya çıkarabilirsiniz. Öncelikle kulak ağrısı çok rahatsızlık verdiğinden, bebekler sürekli olarak ağlar. Ortada herhangi bir neden yokken bebeğiniz ağlıyorsa, onu susturamıyorsanız belki kulakları ağrıyor olabilir. Bu durumdaki bebek bir yandan ağlarken, bir yandan da ağrıyan kulağını çekiştirmeye çalışır. Bu esnada ayaklarını acı hissi varmış gibi hareket ettirir. Etrafı tekmelemeye başlar. Bunlar kulak ağrısı sırasında acı çektiğinin işaretleridir. Bunun dışında kulak ağrısı sırasında bebeğinizin ateşi de yükselebilir. Eğer bebeğinizin kulağının ağrıdığını düşündürecek hareketleri varsa, bu durumda parmağınızı kulağının önüne hafifçe bastırmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu hareketinizde bebeğiniz rahatsız olduğunu hissettirecek davranışlar yaparsa, ağlaması daha fazla artarsa, hiç gecikmeden bir kulak burun boğaz uzmanından destek almalısınız.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri

Bebeklerde bu şekilde kulak ağrısının olması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu yüzden ağrının yok edilmesi için öncelikle bunun sebebi bulunmalıdır. Bebeğinizde orta kulak iltihabı olabilir, kulağına su ya da yabancı bir cisim kaçmış olabilir, rüzgarda kalmış ve üşütmüş olabilir. Bu yüzden önce kulak ağrısının nedeni tespit edilmelidir. Doktorunuz bu konuda gereken tetkikleri yapacak ve uygun bir tedaviye başlayacaktır. Kulak ağrısına neden olan etken ortadan kaldırılmadıkça, bebeğiniz huzursuz olmaya devam edecektir. Bebeklik çağında kulak ağrısı gibi kulaklarla ilgili rahatsızlıklar oldukça sık yaşanır. Anneler bu nedenle bebeklerini iyi gözlemlemeli, dertlerini sıkıntılarını anlatamayan bebeklerinin sağlıklı olmasına destek olmalıdır.

]]>
Kulak Egzaması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-egzamasi.html Sat, 20 Oct 2018 07:36:30 +0000 Kulak egzaması, en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda, sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dalında sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel f Kulak egzaması, en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda, sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dalında sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir. En kötü yönü ise kızarıklığa, kaşıntıya, sancıya, kuruluğa yol açan bir durumdur. Bazı egzama türleri, örneğin temas egzaması tek bir nedenden dolayı meydana gelirken, diğer egzama türleri pek çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşabilir. Dış kulak egzaması, dış kulak cildinin kaşıntılı lezyonudur. Bu tür egzama en çok enfeksiyon ve alerji nedeniyle ortaya çıkar. Oluşan kaşıntıyı gidermek için kulağı parmakla, kulak çubuğuyla ya da yabancı bir cisimle kaşımak sorunu daha da arttırarak, enfeksiyonun çoğalmasına neden olabilmektedir. Dış kulak yolunda oluşan alerji kaynaklı egzamanın en bilinen sebepleri kişinin alerjik olduğu maddeleri içeren saç boyası, makyaj ürünleri, şampuanlardır. Şiddetli alerjilerde enfeksiyona da rastlanabilir. Alerji kaynaklı egzamada ise deriyi tahriş eden madde saptanmalı ve onun kullanımından kaçınılmalıdır. Hastalığın tedavisinde öncelikle egzamaya neyin neden olduğunu bulmak, kulak zarında delinme ya da farklı kulak hastalıkları olup olmadığını kontrol gerekir. enfeksiyon nedeniyle oluşan egzama tedavisinde antibiyotik kullanılır.       

Kulak deliği yağlı egzamanın sık görüldüğü yerlerden biridir. Özellikle bebeklerde daha sık rastlanmaktadır. Kulak içinde yağlı egzama dar alanda olması sebebiyle kaşınması zor bir yerdir ve kaşıntı hissini gidermekte  zor olur. Kulak yolu da kısmen kıllı oluğu için mantar görülme ihtimali diğer kepçe ve arkası gibi alanlardan daha fazla olabilir ve ilaç uygulama zorluğu sebebiyle tedavisi de sıkıntılı olabilmektedir. Kulakta yağlı egzama varsa genellikle saçlı bölgede de olur ikisinin tedavisi farklı ilaçlarla yapılır, saçlı bölgedeki için climbazol içeren şampuanlar yanı sıra kortizon içeren  solusyonlar veya bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü özütü içeren solusyonlar  kullanılırken kulak yolundaki hastalık için kortizonlu merhemler veya bunların yan etkisi olduğu için kortizonsuz merhemler tercih edilir. Kulak egzaması tekrarlayabilen bir rahatsızlık olup giderilebilen olması kişiyi oldukça rahatlatmaktadır.

Kulak Egzaması
Kulakta egzama oluşmaması için kişilerin kaçınması gerekenler ise şöyledir:
 • Cildi kuruttuğu için sabun, parfümlerden uzak durulmalıdır.
 • Kulakta kuruluk meydana geleceği için uzun süreli duştan kaçınılmalıdır.
 • Temizlik için duşta sabun yerine banyo yağı kullanılmalıdır.

Kulak egzamasının en sık rastlanan ve en çok şikayet edilen tarafı ise gece kaşıntı yüzünden uyutmaması bu durumda doktorun vermiş olduğu antihistamin şurubudur. Kulak egzamasının tedavisi ise  öncelikle egzamaya neyin neden olduğunu bulmak, kulak zarında delinme ya da farklı kulak hastalıkları olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Enfeksiyon nedeniyle oluşan egzama tedavisinde antibiyotik kullanılır.  Bu rahatsızlık bir hafta sürede bilir fakat 3- 4 hafta sürmesi halinde bir kulak doktoruna görünmeliyiz. Doktorunuz damla, merhem verdiğinde kullanarak giderebilirsiniz. Birde evde sizin yapmanız gereken kulağa çok sıcak ve soğuk su değmemelidir. Ayrıca gece yatmadan önce ilaç varsa sürün yoksa zeytinyağını kulak çöpü ile azar azar sürün bu size rahatlık verip düzenli bir uyku sağlayacaktır.

]]>
Kulak Burun Boğaz https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-burun-bogaz.html Sat, 20 Oct 2018 13:46:58 +0000 Kulak Burun Boğaz, Kısaltılmış hali KBB olan bu uzmanlık dalının bir diğer adı ise otorinolarengoloji'dir. Vücudumuz bir bütündür. Organlar sistemleri oluşturuğuna göre her organın bir önemi vardır, kulak burun ve boğazda Kulak Burun Boğaz, Kısaltılmış hali KBB olan bu uzmanlık dalının bir diğer adı ise otorinolarengoloji'dir. Vücudumuz bir bütündür. Organlar sistemleri oluşturuğuna göre her organın bir önemi vardır, kulak burun ve boğazda bu önemli organlardandır. KBB uzmanlarının ilgilendiği konular şunlardır;
Kulaktaki hastalıklar, işitme ve denge sorunları
 • Üst solunum yolundaki alerjiler
 • Ağız içi hastalıklar
 • Baş ve beyin bölgesi kanserleri
 • Ağız içindeki hastalıklar
 • Tükrük bezinde oluşan hastalıklar
 • Yüz yaralanmaları 
Evet kulak deyip geçmeyelim, bu organımız sadece işitmeye yaramamaktadır. Örneğin; bir iç kulak hastalığı olan Vertigo(Baş dönmesi) günümüzde birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan sadece birtanesidir. Bu önemli bilgiyi verdikten sonra kulayın yapısından biraz bahsedelim. Kulak 3  kısımdan oluşmaktadır.

1. kısım kulak kepçesinin olduğu dış kulaktır. 2. kısımda ise çekiç,örs ve üzenginin bulunduğu orta kulak ve 3. kısım işitme ve yukarıda bahsettiğimiz gibi denge olayının sağlandığı iç kulaktır.

Kulak Burun Boğaz
Ve şimdi sırada burun var. Bu organımız bilindiği üzere koklama ve solunumda işimize yaramaktadır. Günümüzde çoğu kişi burundaki kıllardan şikayetçidir. Burun kılları solunan havanın temizlenmesi ve nemlendirilmesini sağlar. Yani burun kıllarını aldığımız zaman alerjenik bir durum oluşma olasılığı daha fazladır. Ayrıca burunda bulunan kılcal damarlar sayesinde hava bir miktar ısıtılmaktadır. Burunun yapısından bahsetmek gerekirse koku alma çomakları, sarı bölge ve kalbur kemiğini sayabiliriz. İlginç bir bilgi olarak şunu ekleyebiliriz burun en çok yorulan duyu organımızdır. Her ne kadar gözümüz burnu gördüğü halde görmezden gelse de burnumuz çok çalışıyor.

Son olarak boğazdan bahsedelim. Sindirim sisteminin ağızdan sonraki 2. bölümüdür. Yaklaşık 12 cm olmaktadır. Ağız ile birleştiği yerde bademcikler bulunmaktadır. Boğazın orta kısmında yemek borusu ile nefes borusu kesişmektedir. Yani yemek yerken nefes alamayız ama bebekken bunu hepimiz başardık. Bebekler memesini emerken aynı zamanda nefeste alabilir.
]]>
Bebeklerde Orta Kulak İltihabı https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-orta-kulak-iltihabi.html Sun, 21 Oct 2018 01:10:11 +0000 Bebeklerde orta kulak iltihabı, Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklarda biri orta kulak iltihabıdır. Hastalık kalıtsal olarak ortaya çıkabileceği gibi genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların belirt Bebeklerde orta kulak iltihabı, Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklarda biri orta kulak iltihabıdır. Hastalık kalıtsal olarak ortaya çıkabileceği gibi genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Orta kulak iltihabında burun ve kulak arkasında bulunan kanal soğuk algınlığından dolayı kapanarak orta kulağın hava alması engellenir. Ardından bakteriler bu alana yerleşerek bölge mikrop kapar. Bu durumda ortaya çıkan hastalığı orta kulak iltihabı denir. Daha çok kış aylarında etkisini gösteren bir hastalık türüdür.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri

 • Kulak ağrısı
 • Kulakta zonklama
 • Ateş
 • Bebekte huzursuzluk ve rahatsızlık hissi
 • Mide bulantısı-kusma
 • İşitme kaybı
 • İştahsızlık

Bebek kulağının ağrıdığı ağlayarak ya da sürekli kulağını ovarak belli eder. Tedavide geç kalındığında ya da tedavisi ihmal edildiğinde kulak zarı patlayabilir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Orta kulak iltihabı daha çok bakteri ve virüsler nedeniyle ortaya çıkar. Bazı durumlarda alerjik faktörlerde orta kulak iltihabına yol açabilir. Geçirilen soğuk algınlığı ya da üst solunum yol ile alakalı gelişen farklı bir hastalık orta kulak iltihabına neden olabilir. Aynı zamanda bebeğin sürekli yatarak beslenmesi de orta kulak iltihabı için bir neden olabilir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı

Bebeklerde Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Orta kulak iltihabında uygulanan tedavi 7-10 gün kadar devam eder. Aniden ortaya çıkabilecek olan hastalık uygulanan tedavi ile kontrol altına alınabilir. Orta kulak iltihabı bakteri nedeniyle oluştuğu için antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik yanında kulak damlası reçete edilebilir. Oluşan ağrıyı kesmek için ağrı kesici önerilir. Eğer bebek sık sık orta kulak ağrısına maruz kalıyorsa bebek için alerji tedavisi uygun görülebilir. Uygulanan tedavilere göre bebekte şikayetler hala devam ediyorsa ufak bir operasyon söz konusu olabilir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabından Korunma

Bebek doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Rahatsızlığa maruz kalan çocuğun dinlenmesi ve tıbbi bakımının çok iyi yapılması gerekir. Bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmemeli, sigara içilen ortamlarda bebek bulundurulmamalıdır.

Bebek orta kulak iltihabına maruz kaldığında soğuktan korunmasına ve kulağına su kaçırılmamasına özen gösterilmelidir. Kış aylarında özellikle dışarı çıkarken bebeğin kulakları ve başının sıcak tutulması gerekir. Bebekte orta kulak iltihabı ile burun tıkanıklığı mevcutsa bebek için burun açıcı sprey kullanılmalıdır. Bu gibi durumlarda bebek için uygulanacak olan her tedavi doktor kontrolünde olmalıdır.

Orta kulak iltihabına maruz kalan bebeklerde duyma kaybı, menenjit, zatürre ve yüz felci gibi rahatsızlıkların görülme olasılığı da vardır. Bu nedenle orta kulak iltihabı belirtileri fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Bebek sese tepi vermiyorsa ve sürekli eli kulağında, kendini huzursuz hissediyorsa işitme kaybı yaşanabileceğinden hemen sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Bebeklerde Kronik Orta Kulak İltihabı

Bebeklerde gelişen orta kulak iltihabı kronik olarak ortaya çıkabilir. Akut orta kulak iltihabı eğer 3 haftadan daha uzun sürüyorsa iltihap kronikleşmiş olabilir. Orta kulak iltihabı sorununa maruz kalan bebekler diğer bebeklerden daha sık boğaz enfeksiyonuna yakalanır.

]]>
Kulağın Görevleri https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulagin-gorevleri.html Sun, 21 Oct 2018 04:54:21 +0000 Kulağın görevleri, kulak işitmemizi sağlayan organımızdır. Dış ortamda oluşan sesleri sinirsel uyarımlara çevirerek işitme ve dengemizi sağlamaya yardımcı bir organımızdır. Kulağın yapısı üç kısımdan oluşur ve her Kulağın görevleri, kulak işitmemizi sağlayan organımızdır. Dış ortamda oluşan sesleri sinirsel uyarımlara çevirerek işitme ve dengemizi sağlamaya yardımcı bir organımızdır. Kulağın yapısı üç kısımdan oluşur ve her biri farklı görevleri yerine getirir. 

Kulağın görevleri, kulağın bölümlerinden ilki dış kulaktır ve bu bölüm kulak kepçesi, kulak yolu gibi kulağın dış kısmını oluşturur. Bu bölümün görevi ses dalgalarının toplanmasını ve kulak zarına iletilmesini sağlamaktır. İç kısımında küçük kıllar bulunur ve salgılanan sıvı sayesinde kulak da toz ve kir birikmesini  önler. Kulakta salgılanan bu sıvı aynı zamanda kulak zarının esnek ve yumuşak olmasını sağlar. Kulak zarı dış kulak ile orta kulağı ayıran bir yapıya sahiptir. Orta kulak, kulak zarından hemen sonra gelen ve küçük bir odacık halinde olan bir yapıya sahiptir. Kulak zarı ile bağlantısı bulunan çekiç kemiği, örs ve üzengi burada yer alır. Bu yapılar sayesinde kulak zarından alınan ses dalgaları iç kulağa iletilir. Kulağın GörevleriOrta kulak da bulunan östaki borusu ise buradaki hava basıncını dengelemeye yardımcı olur ve böylece kulak zarı korunmuş olur. İç kulakta ise asıl işitme meydana gelir. İşitme işi burda olur. Bütün sinirler ve hücreler burda bulunur ses dalgaları salyangoz denilen yapıya iletilir ve salyangoz içerisinde işitme duyu hücreleri vardır. Burada ses işitme duyu ve sinirleri yardımıyla uyarımlara çevrilir ve beyne iletilir. Beynimizde bu uyarımları alarak işitmemizi sağlar. İç kulakta ayrıca üç tane yarım daire şeklinde kanallar vardır bu kanalların sayesinde başın hareketleri kontrol edilir. Bu üç kanalda sıvılar ile doludur. Sıvını alçalıp yükselmesi baş hareketlerini beynin algılamasını sağlamaya yardımcı olur. Bu iç kulağın diğer bir görevi ise burada dalız kanalı bulundurur ve bu kanal sayesinde yer çekimine göre bedenin dengesinin sağlanmasına yardım eder. Çeşitli denge problemleri baş dönmesi araba tutması gibi olaylar iç kulakta meydana gelir.
]]>
Kepçe Kulak https://www.kulakagrisi.gen.tr/kepce-kulak.html Sun, 21 Oct 2018 16:39:48 +0000 Kepçe kulak, genellikle birçok insanda doğuştan olan ve insanların estetik olarak görünümlerini bozan bir durumdur. Kepçe kulak, birçok insanın özellikle sosyal hayatında diğer insanların alay konusu olmasından d Kepçe kulak, genellikle birçok insanda doğuştan olan ve insanların estetik olarak görünümlerini bozan bir durumdur. Kepçe kulak, birçok insanın özellikle sosyal hayatında diğer insanların alay konusu olmasından dolayı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu durum artık gelişen teknolojiler sayesinde  kolay bir şekilde düzeltilebilir bir hal almıştır.  Yapılan plastik cerrahi işlemleri ile çok küçük bir ameliyat ile kepçe kulak sorunu ortadan kaldırılabilir. Üstelik günümüzde geliştirilen tedavi yöntemleri ile herhangi risk oluşturmayan ve oldukça ağrısız geçen bu ameliyatları insanlar çekinmeden olmaktadır. Özellikle çocukluk yaşlarında olmak üzere sosyal yaşamda birçok sorunlar oluşturan kepçe kulak problemi kişinin kulaklarının biraz daha şekilsiz olması durumudur. Genel olarak kepçe kulak sonradan oluşabilecek bir durum değildir. Bu durum çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Bazı insanlar ameliyat olmadan da bu sorunu geçici süreliğine azaltabilirler. Bu kepçe kulak bantları sayesinde gerçekleştirilebilir. Kepçe kulak bantları ise kulağın arkasına yapıştırılan esnek bir banttır. Fakat bu yöntem kişiler tarafından sürekli olarak kullanılamayan bir çözümdür. Bu nedenle çok fazla tutulmamaktadır.

Halk arasında kepçe kulak sorununun diğer adı yelken kulaktır. Bu sorunun genel nedeni genetik faktörlerdir. Yani kepe kulak sorunu olan bir kişinin ailesinden birinde de mutlaka kepçe kulak problemi vardır. Kepçe kulak ameliyatları kişilerde yaş alt sınırı olarak 6 yaş belirlenmiştir. Bu yaş altında kişilere bu ameliyatlar kesinlikle uygulanmamaktadır. Genellikle alay konusu yapılan kepçe kulak yanı yelken kulak sorunu kişide özellikle çocuklar olmak üzere psikolojik problemlerin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle eğer mümkün ise kepçe kulak ameliyatları yapılmalıdır.  Küçük çocuklarda problem olan bu kula sorunu bu çocuklarda kendine güvensizlik problemini de beraberinde getirmektedir. Bu durumda çocuklarda ortama uyum problemleri ve herhangi bir yere alışma problemleri görülebiliyor.  Bu nedenle aileler bile çocuklarında görülen kepçe kulak sorununa ameliyat  yaptırmaktadır

Kepçe Kulak
Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır

Kepçe kulak ameliyatı eğer bir çocuk üzerinde yapılacaksa aileler ya da doktor çocuğun ameliyat sırasında rahat olması ve korkmaması için çocuğa genel anestezi uygulayabilir. Böylelikle çocuk ameliyattan uyandıktan sonra hiçbir şey hatırlamayacaktır ve ameliyat bitmiş olacaktır. Fakat ameliyat eğer bir genç ya da yetişkin üzerinde yapılacaksa kişiye lokal anestezi uygulanır. Böylelikle kişi ameliyat sonraki günlerinde kendisini çok daha iyi toparlayarak ameliyat anestezisinde aldığı narkoz denilen uyuşturucunun zararlarını görmemiş olur.  Ameliyat genellikle bir buçuk ya da iki saat sürmektedir. Bu durum kulak yapısına ve cerraha göre değişiklikler göstermektedir. Kepçe kulaktan gereken bölümler alınarak gerekirse kıkırdak yapısı törpülenerek azaltılır. İleride açılma problemi görülememesi için kişiye kalıcı dikişler atılmaktadır. Genel olarak insanlar bu ameliyattan sonraki görüntüsünü daha çok benzemektedir ve ameliyattan memnun kalmaktadır. Fakat burada dikkat edilecek önemli bir husus vardır. Bu husus ameliyatı yapacak plastik cerrahın çok iyi seçilmesidir. Bu durum kulağınızın son görünümünü etkileyecektir.
]]>
Kulak Şişmesi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 01:25:23 +0000 Kulak şişmesi, kulak şişmesi kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği  genellikle iltihaplı veya enfeksiyonun habercisidir. Bir çok kulak şişmesi durumunda kulağı boğaza bağlayan östeki borusundaki iltihaplanma Kulak şişmesi, kulak şişmesi kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği  genellikle iltihaplı veya enfeksiyonun habercisidir. Bir çok kulak şişmesi durumunda kulağı boğaza bağlayan östeki borusundaki iltihaplanma sebep olur ve bu durum hekimler arasında efüzyonlu otitis media olarak isim verilir. Kulakta meydana gelen şişmenin diğer bir sebebi ise yüzücü kulak olarak bilinen dış kulağa su girmesi ile oluşan bir durumdur. Kulağa giren su bakterilerin oluşmasına sebep olur ve bu bakteriler çoğalarak kulakta şişmeye neden olur. Ayrıca kulağa yabancı cisim kaçmasından oluşan otitis eksterna rahatsızlığına sebep olur. Kulakta kullanılan takılarda alerji yaparak kulakta şişmelere sebep olabilir. Kulağın dışında bulunan deride ve dış kulağın çevresinde oluşan ateş ve kızarıklıklar da şişmelere sebep olur. Bu belirtiler daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Eğer kulağın arka kısmındaki kemikte gerginlik şişme ve ağrı olursa mastoidit enfeksiyonu oluşabilir bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekir. 

Kulak Şişmesi
Kulak şişmesi, kulakta oluşan enfeksiyonların çoğunda antibiyotik veya kaynağına göre çeşitli ilaçlar kullanılır. Ancak acil tedavi edilmesi gereken durumlarda olabilir. Kulakta şişme belirtisi ile ortaya çıkan anafilaksi denilen ciddi bir alerjik reaksiyon olan bu hastalıkta ateş, yutkunma sıkıntısı, şiddetli baş ağrısı görülebilir ve acilen müdahale gerekir. Kulakta meydana gelen şişmeler beraberinde kulakta ağrı, kaşıntı, kızarıklık, öksürük, ateş, baş ağrısına sebep olur. Kulakta oluşan şişmelerin sebepleri alerjik olan gıdalar, kozmetik ürünler, takılar, deterjanlar, soğuk algınlığı, grip, bakteriyel enfeksiyonlar, virüsler, otitis eksterna, efüzyonlu otitis media, kulak dış yapısına giren yabancı maddeler sebep olabilir. Bu durumlarda doktora başvurmak gerekir. Aksi halde daha şiddetli rahatsızlıklara sebep olabilir.
]]>
İç Kulak Hastalıkları https://www.kulakagrisi.gen.tr/ic-kulak-hastaliklari.html Mon, 22 Oct 2018 10:47:24 +0000 İç Kulak Hastalıkları, İç kulakta 2 tane organ bulunur. Bunlar yarım daire kanalları içerisinde yer alan denge organı ve salyangoz içerisinde yer alan duyma organıdır. İç kulak organlarına ulaşılması diğer kulak organl İç Kulak Hastalıkları, İç kulakta 2 tane organ bulunur. Bunlar yarım daire kanalları içerisinde yer alan denge organı ve salyangoz içerisinde yer alan duyma organıdır. İç kulak organlarına ulaşılması diğer kulak organlarına ulaşmaktan daha zordur. Ayrıca iç kulak işitmenin yanı sıra vücut dengesinin sağlanmasında da önemli yere sahiptir. Bu yüzden iç kulak hastalıkları ayrı bir çerçevede incelenir. İç kulak hastalıkları organlarının yeri ve işlevi nedeniyle ayrı bir yere sahiptir. İç kulaktaki herhangi bir rahatsızlık baş dönmesine, dengesiz hareket etmeye sebep olabilir. Tüm bunlar hayatı etkileyen çok önemli sorunlardır. Ani kazalara sebep olabilir, ölüme yok açabilir. İç kulak hastalıklarının başlıca belirtileri; kulak ağrısı, kulak çınlaması, kulaklarda baskı hissi, ani duyma kaybı, şiddetli baş dönmesi, sersemlemek, yorgunluk, konuşmada yaşanan bozukluktur.

İç Kulak Hastalıkları
Kulak hastalıklarını tedavi etmede teşhis ve hastalığın sebebini bulmak gerekir. Sebebi belirlemek için öncelikle kulak muayene edilir. dış ve orta kulaklara dışarıdan kontrol yapılır. Eğer o kısımlarda hiç bir şekilde hasar bulunmamışsa iç kulağın kontrol edilmesi gerekir. İç kulakta yapılabilecek kontrollerin en önemlisi odiometri adlı işitme ölçümüdür. Bu yöntem işitme kaybını ne düzeyde olduğunu, hangi frekanslarda meydana geldiğini, hasarın ne kadar olduğunu belirler. Odiometri dışında iç kulak hasarının sebebini belirlemek için bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans (mr) uygulamaları yapılabilir. Tedavide ise bir çok ülkede soft laser yöntemi kullanılır. Ve büyük oranda olumlu sonuç alınır. Fakat iç kulakla ilgili işitme kayıplarında, işitme kaybı kalıcı olabilir. Veya tümörlere bağlı işitme kaybında tümörden kurtulmak için işitme duyusunu feda etmek gerekebilir. Başlıca iç kulak hastalıkları:
 • İç kulak iltihabı (labirentit)
 • İç kulaktaki duyma hücrelerinin hasarı sonucu meydana gelen duyma kaybı
 • Ani işitme kaybı
 • Gürültüye bağlı işitme kaybı
 • Yaşa bağlı işitme kaybı
 • İşitme sinirlerinde tümör oluşumu
 • Meniere hastalığı (En önemli iç kulak hastalığıdır. İç kulak sıvısındaki basıncın artışı sonucu ataklar halinde baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, hareket bozukluğuna yol açar.)
Tüm bu iç kulak hastalıkları dışında; hem çocuklarda hem de yetişkinlerde iç kulak enfeksiyonunun sebep olduğu rahatsızlıklar görülür.  Genellikle menenjit, zatüre, su çiçeği, grip gibi hastalıklar iç kulakta virüs ve bakteri enfeksiyonlarına neden olurlar. Ayrıca sinüs ve boğaz rahatsızlıkları iç kulak basıncını arttırır ve bu sebeple iç kulak hastalıklarına sebep olur.
]]>
Kulak Damlası https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-damlasi.html Mon, 22 Oct 2018 12:15:08 +0000 Kulak Damlası; Dış ve orta kulak hastalıklarında, kulak yolunun yumuşatılmasına yardımcı olan ve aynı zamanda hastalığın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayan ilaçlardır.Kulak daml Kulak Damlası; Dış ve orta kulak hastalıklarında, kulak yolunun yumuşatılmasına yardımcı olan ve aynı zamanda hastalığın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayan ilaçlardır.

Kulak damlasının kullanıldığı hastalıklar:
 • Zarda delinmenin olduğu orta kulak iltihabı
 • Dış kulak iltihabı
 • Dış kulak yolu egzeması
 • Kulak kiri temizliği
Kulak Damlasının Türleri ve İşlevleri: 

Antibiyotikli Kulak Damlalar: Genellikle dış kulak hastalığında ve kulak zarını delmiş olan orta kulak iltihaplarında kullanılmaktadır.
Antimikotik Damlalar: Kulak mantarı olan hastalar için kullanılmaktadır.
Gliserin: Kulak temizliğini daha rahat yapabilmek için kulak kirini yumuşatmaya yarayan bir damladır.
Steroid Damlalar: Dış kulak ve orta kulaktaki ödemi azalmak için kullanılır. Yanı sıra dış kulak ve orta kulak iltihabı, cilt hastalıkları ve dış kulak egzemasında da kullanılmaktadır.
Antiseptik Damlalar: Dış kulak ve orta kulak iltihaplarında,  kulak mantarında kullanılan ilaç türüdür fakat farklı olarak eczane tarafından belirli formüllere göre hazırlanan ilaçlardır.

Kulak Damlası
Kulak damlası kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar:
 • Fazla miktarda alkol içeren kulak damlaları uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Kulak kiri temizliği için; kulak zarının hassasiyeti, kulak zarının delik olup olmadığı bilinemeyeceğinden doktora muayene olmadan, yalnızca eczaneye danışarak kulak damlası almamak gerekir.
 • Kulak damlaları ağızdan veya enjeksiyonla kullanılmamalıdır.
 • Kulak damlası kullanmadan önce el temizliğine dikkat edilmelidir.
 • İlaç kutusundan çıkan bilgilendirme yazısı (prospektüs) mutlaka okunmalıdır.
 • Gliserin içerikli damlalar açıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir.
 • Soğuk damlanın kulağa damlatılması uygun olmadığından saklama koşullarına dikkat edilmelidir. gerekirse avuç içerisinde 5 dakika ısıtılarak kullanılır hale getirilebilir. Soğuk damla kullanıldığı taktirde bayılmaya ve şiddetli baş dönmesine neden olabilmektedir.
 • Damla kullanıldıktan sonra kulaktan kan gelmesi, işitme kaybı, baş dönmesi gibi belirgin rahatsızlıklar olduğu taktirde mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.
 • Kulak damlasının açılıp kullanılmaya başlandığı tarih bir yere not edilmelidir ve genellikle 15 günü geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır.
Kulak damlasını kullanırken alınacak pozisyon:

Tedavinin uygulanacağı kulak tavana bakacak şekilde, baş yana yatırılmalıdır.
Kulak kepçesi arkaya ve yukarı doğru çekilmelidir.
Önerilen miktarda damla kulağa damlatılmalıdır ve 5-10 dakika pozisyon değişikliği yapmadan damlanın iyice nüfuz etmesi açısından beklenmelidir.
]]>
Kulakta Ses Yankılanması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulakta-ses-yankilanmasi.html Tue, 23 Oct 2018 11:45:00 +0000 Kulakta ses yankılanması, dış dünyadan ses gelmediği durumda kulakta duyulan uğultu, yankı, gürültü gibi sesler çınlama olarak tanımlanır. Kulakta ses yankılanması aslında bir hastalık değil, işitme sistemini Kulakta ses yankılanması, dış dünyadan ses gelmediği durumda kulakta duyulan uğultu, yankı, gürültü gibi sesler çınlama olarak tanımlanır. Kulakta ses yankılanması aslında bir hastalık değil, işitme sisteminin bir sorunudur. Bu iştahsızlık, karın ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı, işitme kaybı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sorun kulak burun boğaz polikliniklerine gelen hastalarda en fazla görülen yakınmadır. Bu şekilde kulakta ses yankılanması olması hastadaki hayati riski olan bir hastalığın belirtisi olmasa bile, psikolojik bir sorunun belirtisi olabilir ve aynı zamanda kişinin ve ailesinin yaşam kalitesini etkileyebilir. Kafanın içinden gelen seslerin bir yansıması olarak hissedilen bu sorun, tıpta tinnitus olarak adlandırılmıştır. Bu şekilde ince ya da kalın sesler duyulabilir. Devamlı halde duyulursa dikkat bozukluğuna, uykusuzluğa, halsizliğe neden olabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmana gidilmesi gerekir.

Kulakta ses yankılanması başkası tarafından duyulur mu

Kulakta olan sesleri, çınlamayı sadece kişinin kendi duyar. Çok nadir olarak bazı sesleri, dinleyen bir kişi bunu duyabilir. Bu tarz ses yankılanması objektif tinnitus olarak adlandırılır. Bunlar genellikle kas kasılması ya da damar anormalliği nedeniyle oluşur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Kulakta ses yankılanmasının nedeni nedir

Kişinin sadece kendisinin duyduğu seslerde yani sübjektif tinnitus değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Bazen kulak kiri gibi önemsiz nedenlerden dolayı, bazen de kulak zarında biriken sıvı, enfeksiyon, orta kulakta olan kemiklerde eklem yerlerindeki sertleşme gibi çok önemli nedenlerden kaynaklanabilir. Aynı zamanda baş ve boyun damarlarındaki genişleme, denge ve işitme üzerinde etkili olan sinirdeki tümör kulakta ses yankılanması yapabilir. Bu işitme kaybına da neden olabilir. Bazı sakinleştirici ilaçların kullanılması, alerjenler, antibiyotik ilaçlar, bazı romatizmal ilaçlar, aspirin kulaktaki çınlamanın nedeni olabilir. Bu yüzden kulakta oluşan ses yankılamasının gerçek nedeni belirlenmelidir. Bu sorun genellikle işitme sinirlerindeki sadece mikroskop altında görülebilecek uçlardaki hasardan kaynaklanır. Kişide sini uçları sağlıklı olduğu sürece, işitme duyusunda sorun yaşanmaz. Yaşın ilerlemesi de kulaktaki çınlamanın nedenlerinden biridir. Etraftan duyulan yüksek seslerde kulakta ses duyulmaya başlar. Bu müziğin yüksek sesle dinlenmesinden kaynaklanabilir.

Kulakta Ses Yankılanması

Kulakta ses yankılanması nasıl tedavi edilir

Bu sorunun özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak kulaktaki çınlamaya neden olan etken belirlendiğinde, buna uygun tedavi yapılabilir. Bunun için hastalara röntgen çekilir ve denge testleri uygulanır. Bazen ilaçlarla ses yankılanması kontrol altına alınır. Eğer buna neden olan bir etken belirlenemezse, bazı önlemler alınarak, kulakta ses yankılanmasından korunmaya çalışılır.

 • Müzik yüksek sesle dinlenmemeli
 • Kan basıncı kontrol altında tutulmalı
 • Dolaşım sistemini koruma amacıyla, tuz alımı kısıtlanmalı
 • Sini sistemini uyaracak kahve, kola ve sigara içme alışkanlıklarından uzaklaşılmalı
 • Kan akımının düzenlenmesi için egzersizler yapılmalı
 • Aşırı yorgunluktan kaçınılmalı, mutlak gün içinde dinlenme zamanları ayarlanmalıdır
 • Sesten endişe edilmesine gerek yoktur. Çünkü ses insanı sağır etmez, fakat sesin maskelenmesi işe yarayabilir.
 • Stres yaratacak olan her türlü gerginliklerden uzak kalınmalıdır.

Kulakta ses yankılanmasında maskelenme nedir

Kulaklardaki bu sorun kişileri daha çok çevrenin sessiz olduğu zamanlarda etkiler. Kulakta ses yankılandığında, buna eşlik edecek bir saat tıklaması bile kişinin rahatsızlığını arttırır. Bu nedenle uzmanlar hastalara hafif sesle müzik dinlemeleri tavsiye eder. Bu şekilde statik bir ses hastaların rahatlaması]]> Kepçe Kulak Nasıl Düzelir https://www.kulakagrisi.gen.tr/kepce-kulak-nasil-duzelir.html Tue, 23 Oct 2018 17:36:08 +0000 Kepçe kulak nasıl düzelir, Belli bir cerrahi müdahale ile yada küçük yaşlarda yapılacak fiziksel uygulamalar ile kepçe kulak durumu ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kepçe kulak insanlar doğuştan yada kulakların çocuk yaşl Kepçe kulak nasıl düzelir, Belli bir cerrahi müdahale ile yada küçük yaşlarda yapılacak fiziksel uygulamalar ile kepçe kulak durumu ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kepçe kulak insanlar doğuştan yada kulakların çocuk yaşlarda belli baskılara maruz kalması ile beliren kulakta duruş bozukluğu hastalığıdır. Kepçe kulağın sağlık açısından kişiye bir olumsuz yanı olmamasıyla birlikte duyma sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Kepçe kulak probleminde boyut olarak kulak boyunda sorun olmaz kafa ile kepçenin arasındaki açının 25 dereceden daha fazlası olması durumudur. Kulak gelişimini 6-15 yaş arasında tamamlar. Çocuk yaşta uygulanacak fizik tedavi yöntemleri ile çocuğunuzun kulaklarını tekrar eski haline döndürebilirsiniz. Belli başlı kafa bantları ile kepçelik durumundan kurtulabilirsiniz. Kepçelik sorunu yaşayan kişiye gün boyunca veya gece yatarken kulaklarını ve kafasını birbirine yapıştırarak bandı takması ve belli bir müddet bu bandı kullanması gerekir. Doğuştan oluşmuş kulak kepçesi durumlarında da bebek anneden alındıktan 72 saat içerisinde kulak kıkırdakları daha esnektir. Bu sırada bebeğin kulağına uygulanacak bantlar ile 1-2 ay kadar süre ile bu devam eder ve kulak kepçelikten kurtulmaya çalışılır. Kepçe kulak problemi kişilere çocuk yaşta pek etki etmemekle birlikte yaşın ilerlemesi ile psikolojik sorunları da ortaya çıkaracaktır. Kulak kepçesi ameliyatının diğer bir amacı ise estetik görüntüyü düzeltmektir. Yaş ilerlemiş ise kulak kepçesi için yapılabilecek çözüm küçük çaplı bir ameliyat olacaktır. Kişinin kulak kıkırdağında yapılacak belli değişiklikler ile kulaktaki kepçelik problemi ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kulak kepçesinin ameliyatı da kulağın kepçelik derecesine göre farklılık gösterebilir. Eğer ki kişinin kulağı ileri derecede kepçelik durumu gözleniyor ise ameliyat kaçınılmazdır vede ameliyatı daha farklı olabilir. Bu tür kulak kepçesi durumunda büyük estetik cerrahi müdahale gerekebilir. Ama kulak kepçesinde çok bükülme yok ise ameliyat şart olmayabilir de. Doktorunuzun da önereceği fizik tedavi yöntemleri ile kepçelik düzeltilmeye çalışılır. 


Kepçe Kulak Nasıl Düzelir
Kulak kepçesi sorununu küçük yaşta çözüm bulunmamış insanlarda ameliyat tek çözümde olabilir. Ameliyat olan insanların ameliyat durumuna göre 1-2 hafta bandaj ile dolaşması gerekecektir. Ayrıca bantlara da çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yaranın kesinlikle şişmemesi için çok dikkatli olunmalıdır. Yaranın enfeksiyon kapmaması da gereklidir. Yaranın temiz olması çok önemlidir. Kulak kepçesi ameliyatı olmak istemeyen kişiler belli başlı kürler veya fizik tedavi yöntemleri uygulayabilir. Bu yöntemlerden bazılarını açıklarsak. Bazı vücut kremleri ile kulak kepçesini kafaya hafif bastırır şekilde masajlar yapabilirsiniz. Ayrıca kişiler kulaklarını tamamen kapatan ve kulak kepçelerini kafa ile birleştiren şapkalar takabilir. Bu sayede kulak kepçesi kıkırdağı eski haline dönmesi sağlanabilir. Fakat bu yöntemler çok etkili olmayabilir. Aynı zamanda kulak kepçesinin yumuşatacak bazı doğal kürler hazırlayabilirsiniz. Bu kürler yardımı ile masaj yapmanızda kolay bir hal alabilir. Kulağında kepçelik problemi yaşayan insanlar bu problemi pek dert etmemelidirler. Eğer kulaktaki kepçelik oranı çok yüksek seyretmiyor ve duyma açısından olumsuz bir etki yaratmıyor ise aşırı üzerine düşülmesi sadece estetik açısındandır. Kulağınızda kepçelik problemini her şeyden önce doktorunuza başvurarak çözüm aramanızda yarar olacaktır. Kulaktaki kepçelik sorunu olan insanların tedavi boyunca kulaklarına baskı uygulamamalıdırlar. Aynı şekilde kulaklarını her türlü darbeden korumalılar. 
]]>
Kepçe Kulak Bandı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kepce-kulak-bandi.html Tue, 23 Oct 2018 18:56:11 +0000 Kepçe kulak bandı, bu ürün 2 farklı amaç için kullanılmaktadır. En önemli kullanım alanı kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulaklara verilen şeklin korunması amacıyladır. Kepçe kulak ameliyatı olan hastalara am Kepçe kulak bandı, bu ürün 2 farklı amaç için kullanılmaktadır. En önemli kullanım alanı kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulaklara verilen şeklin korunması amacıyladır. Kepçe kulak ameliyatı olan hastalara ameliyatı sonunda bandaj uygulaması yapılır. Bu bandajlar ameliyatın ertesi günü kontrol edilerek, açılır. Hastalarda 2-3 gün kadar kızarıklık ve şişlik gibi etkiler olabilir. Bu aşamadan sonra tenisçi bandı ya da kepçe kulak bandı denilen saç bandının takılması zorunludur. Bu hem gündüz, hem de gece takılmalıdır. Bu konuda kadınlar fazla zorluk çekmezler. Çünkü zaten normal zamanlarda bile bu tür saç bantlarını kullanırlar. Ancak erkekler genellikle çalıştıklarından, bu bandı gündüzleri pek takamayabilirler. Ancak gece mutlaka takmaları gerekir. Bunun kullanılması yeni kulak şeklinin dışarıdan gelecek darbelere karşı korunmasıdır.

Kepçe kulak bandının diğer kullanım alanı, normalde kepçe kulak deformitesi olan, ancak ameliyat olmayan kişilerin kulakların şeklini düzeltmek için kullanmasıdır. Ancak bu konuda düşünüldüğü gibi bandın faydası olmaz. Özellikle yeni doğan döneminde bebeklerin kepçe kulaklarının düzeltilmesi için bu tür yola başvurulması yaygındır. Kepçe kulak deformasyonu doğuştan gelen bir sorundur. Deformasyon anne karnında olan bebekte gelişir. Yani genetik etkenler bunda etkilidir. Yeni doğan bebeklerde ameliyatsız kepçe kulak sorunun düzeltilmesi için, doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde müdahale edilmesi gerekir. Doğumla anneden geçen östrojen hormonun etkisiyle bebeklerin kulak kıkırdakları yumuşak kıvamda olur. Bu etki 72 saat süreyle devam eder. Bu yüzden 72 saat süreyle özel bantlarla bebeklerin kulaklarında düzeltilme yapılabilir. Ancak bu süreden sonra bebeklere takılan kepçe kulak bandı herhangi bir yarar sağlamaz.

Kepçe Kulak Bandı

Kulaklarında bu deformasyon olan kişiler genellikle ameliyata karar vermeden bu tür yöntemleri denemeye çalışırlar. Ancak kepçe kulak deformasyonunun kalıcı olarak düzeltilmesi için, mutlaka ameliyatın yapılması gerekir. Kepçe kulak bandı sadece ameliyattan sonra kullanıldığında, kulakların sabitlenmesini sağlar ve ameliyatta verilen şeklin korunmasını sağlar. Bu bandın belirlenen sürede kullanılmasından sonra, zaten kıkırdak doku iyice sertleşir. Bu yüzden hasta kepçe kulaklardan tamamen kurtulmuş olur. Böyle ameliyat olmadan, bilinçsiz şekilde ürünlerin kullanılması sadece zaman kaybına neden olur. En doğrusu alanından uzman bir estetik cerraha giderek, kulakların değerlendirilmesi gerekir. 1-1,5 saat içinde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı sonucunda bu deformasyondan kulaklarınızı kurtarabilirsiniz. Bu ameliyat en erken 5-6 yaşlarında yapılabilir. Çünkü kulak kıkırdaklarının gelişimi bu yaşlara kadar çoğunlukla tamamlanır.

]]>
Kulak İçinde Sivilce https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-icinde-sivilce.html Wed, 24 Oct 2018 01:24:36 +0000 Kulak İçinde Sivilce, kişileri oldukça rahatsız eden ve genellikle ergenlikte ve sonrasında oluşan bu durum artık neredeyse insanlar için büyük sorunlardan biri haline gelmiştir.  Bu sivilceler oldukça ağrılıdır. Kulak İçinde Sivilce, kişileri oldukça rahatsız eden ve genellikle ergenlikte ve sonrasında oluşan bu durum artık neredeyse insanlar için büyük sorunlardan biri haline gelmiştir.  Bu sivilceler oldukça ağrılıdır. Özellikle kulak içindeki sivilce kişi dokunduğu anda şiddetli bir ağrıya ve kulağın diğer bölgelerinde sancıya neden olan bir durumdur. Kulak içinde oluşan sivilce birçok insanda çıkıp tekrar kaybolan türdendir. Bu tür sivilceler aslında çok büyük sorunlar değildir yanı bu sivilceler en fazla 2 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. Oysa ki bazı insanlarda görülen sivilceler oldukça üzün süreler iyileşmeyip sürekli kişide rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu tür sivilcelerin ise iyileşme süreleri oldukça uzundur. Yani bu süreler 7-8 haftaya kadar uzamaktadır. Özellikle cildi yağlı olan kişilerde bu tür sivilceler çok fazla görülmektedir. Bunun nedeni deri içerisindeki yağın dışarı çıkarken herhangi bir gözenek içerisinde tıkanmasıdır. Bu durumun önlenmesi için bölgenin sürekli olarak yıkanması ve gözeneklerin açık tutulması gerekmektedir.  Kulakta görülen sivilce için yapılacak bazı tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerinden en fazla kullanılan ilaç tedavileridir. Daha sonra bu tedavi cevap vermez ise cerrahi müdahale içeren tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir. 

Kulak içinde sivilce sorunlarında sivilceler eğer çok büyük ise bu durumda sorunun çözümü cerrahi müdahalede aranır. Bu müdahaleler oldukça basit ameliyatlardır. Bir sivilce için yapılan cerrahi müdahale maksimum 15 dk sürmektedir. Ameliyat yapılmadan önce kişiye lokal anestezi yapılır. Eğer sizlerde de bu tür iyileşmesi zaman alan sivilceler var ise sizlerde zaman kaybetmeden bir cildiye uzmanına görünün. Eğer sivilceleriniz küçükse ve kısa sürelerde iyileşme gösteriyorsa evlerinizde bazı tedavi yöntemlerini uygulamanız kulak içinde sivilce sorunun çok daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır.  Kişiler kulak içi sivilceleri özel sabunlar ile sık sık yıkayarak tropik içerikli sivilce kremlerini bu bölgelerine iyice uygularlar. Bu durumda Sivilcenin iyileşme süresi oldukça kısalacaktır. Fakat büyük sivilcelerde ve uzun sürelerde iyileşen sivilceleriniz için aynı şeyi söylemek maalesef mümkün değildir. Çünkü bu sivilcelere, krem  ve bunun gibi şeyler çok fazla etki etmez. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmaktır. 

Kulak İçinde Sivilce
Kulakta sivilce çıkmasını nasıl önleriz

Kulak içi sivilce sorunlarıyla karşılaşmamak için öncelikle hijyene çok önem vermelisiniz. Özellikle 2 günde bir kulaklarınızı ve yüzünüzü yıkamalısınız. Böylelikle cildinizdeki gözenekler sürekli açık kalacaktır ve derinize ki yağlar rahatlıkla dışarı çıkacaktır.  Böylelikle herhangi bir yağ sıkışması vs. gerçekleşmeyecektir.  Daha sonra yapabileceğiniz en önemli konu terlemeye neden olabilecek işlerden uzak durmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında sık sık duş almalısınız ve sivilce ilaçlarını kullanmadan önce bölgeyi temiz bir şekilde yıkamalısınız. Uzun saçlarınız kulaklarınız içerisinde sivilce oluşumlarına neden olarak sizleri zor durumda bırakabilir. Bu nedenle saçlarınızı da sık sık yıkamalısınız ve saçlarınızı yağlardan arındırın. Bayanların sürekli kullandıkları makyaj malzemeleri de cildinizdeki gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumlarına neden olabileceği için bu tür malzemelerin sivilce görülen yerlerde uygulanmaması gerekmektedir. 
]]>
Kulak Kıkırdağı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kikirdagi.html Wed, 24 Oct 2018 11:07:34 +0000 Kulak kıkırdağı, Kemik kadar sert olmayan aynı zamanda sert ve esnek bir bağ dokusudur.Dayanıklı ve damarsız bir dokudur.Kıkırdak beyazımtrak renkte olup hücreler dokular arası sızıntılar ile beslenmektedir.Kıkırdak hücr Kulak kıkırdağı, Kemik kadar sert olmayan aynı zamanda sert ve esnek bir bağ dokusudur.Dayanıklı ve damarsız bir dokudur.Kıkırdak beyazımtrak renkte olup hücreler dokular arası sızıntılar ile beslenmektedir.Kıkırdak hücreleri 15 yada 20 mikron büyüklüğündedir. İlker yapılı olan ve üstün yapılı olan omurgalılarda embriyoların bütün iskeleti kıkırdak dokudan oluşmuştur.Erişkinlerde ise iskeletin bazı kısımlarında kıkırdak doku bulunmaktadır. Eklemlerin sürtünme yüzeylerinde kıkırdak doku bulunur ve sürtünmeyi azaltır.Eklemlerde kıkırdak dokunun olması ,eklem yüzeylerindeki kireçlenmeyi aza indirmektedir.Kıkırdak dokunun bozulması durumunda eski haline gelmez. Birçok kıkırdak çeşidi vardır.Bunlardan bir tanesi saydam kıkırdak ; eklemlerin yüzeylerini örten kıkırdaktır.Saydam kıkırdak burun, gırtlak,soluk borusu bronşlara destek sağlar.Bir diğer kıkırdak türü de telli kıkırdaktır.Telli kıkırdak omurlar arası diskleri ve menisküsleri meydana getiren kıkırdak türüdür.Ve son olarak ta esnek yani elastik olan kıkırdak türü mevcuttur.Esnek kıkırdak ise kulak kepçesinin ve gırtlak kapağının destek iskeletinin husule getirir.

Kulak Kıkırdağı

Kulak Kıkırdağı İltihabı; Kulak kıkırdağı iltihabı ,kıkırdağı besleyen zarın akut bakteriyel iltihabıdır. Alınan bir darbe sonucunda oluşan yıpranma ,yırtılma ve kanama gibi nedenlerle olabileceği gibi kronik orta kulak iltihabının bir komplikasyonu sonucu da iltihaplanma görülebilir. Kulak kıkırdağında görülen iltihaplanma belirtisi olarak ,kulak çevresinde kırmızılaşma ,ateş yükselmesi,kulak çevresinde lenf bezi büyümesi gibi  belirtiler meydana gelir. Dolayısıyla iyi tedavi edilmezse şekil bozukluğu gibi önemli ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Genellikle tedavi şekli olarak antibiyotik tedavi uygulanır. Eğer apse oluşmuşsa boşaltılması gerekir.

]]>
Kulağın Bölümleri https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulagin-bolumleri.html Wed, 24 Oct 2018 19:36:34 +0000 Kulağın bölümleri, işitme organı olan kulağın bölümleri dış, orta ve iç kulak olarak incelenir. İşitmenin doğru olarak yapılabilmesi için, bu bölümler arasındaki sistemin düzgün çalışması gerekir. Kulağın bölümleri, işitme organı olan kulağın bölümleri dış, orta ve iç kulak olarak incelenir. İşitmenin doğru olarak yapılabilmesi için, bu bölümler arasındaki sistemin düzgün çalışması gerekir.

Kulağın bölümleri ve görevleri

Dış kulak: Kulağın bu bölümü kulak kepçesi ile kulak yolundan oluşmaktadır. Sesleri toplayan ve kulak yoluna ileten kısmı kulak kepçesidir. Bu başın dışında yer alır. Kulak yolunda olan salgı bezlerinin salgıladığı sıvı bu kısmı nemli tutar. Kulak yolunda bulunan kıllar ise, dıştan gelen toz zerreciklerini tutmakla görevlidir.

Orta kulak: Kulağın bu bölümü dış kulak ve iç kulak arasındaki irtibatı sağlar. Dış kulakla orta kulak arasında kulak zarı bulunur, iç kulakla orta kulak arasında ise oval bir pencere bulunur. Yani orta kulak her iki taraftan bir zarla ayrılmıştır. Orta kulak bölümü aynı zamanda östaki borusu aracılığıyla yutağa açılır. Şiddetli sesli ortamlarda ağız açılır ve kulak zarına gelen basınç ile östaki borusundan gelen basınç dengelenmiş olur. Bu sayede kulak zarının patlaması önlenmiş olur. Orta kulakta bulunan çekiç, üzengi ve örs adı verilen kemikçikler, ses dalgalarının kulak zarını titretmesiyle birlikte sırayla çekiç, örs ve üzengi kemiklerini aşıp, oval pencereye ulaşır.

İç kulak: Oval pencereyle orta kulağa bağlı olan bu bölümde, oval pencere ve iç kulağın birleşiminde tulumcuk vardır. Bu kısma da 3 yarım daire kanalı bağlıdır. Kanalların içi endolenf sıvısı ile dolu olur. Bu bölümdeki işitme ile alakalı olan kısım salyangoz diye tanımlanır. Tepede birleşen ve birbirinden ince zarlar ile ayrılan kanallardan üstte oval pencereye bağlanan vestibüler kanaldır. Alttaki ise, yuvarlak pencereye bağlı timpanik kanaldır. Bunların içinde perilenf sıvısı vardır. Ortada bulunan kohlear kanal içinde de endolenf sıvısı vardır.

Kulağın Bölümleri

Timpanik ve vestibüler kanal taban zarıyla ayrılır. Bu zarın üzerinde ses titreşimlerine karşı duyarlı almaçları olan corti organı bulunmaktadır. Alt taraftan taban zarına bağlı bulunan almaç hücrelerinin üstünde ince tüyler vardır. Tüyler örtücü zarın içine gömülü haldedir. Corti organı ise, beyne ulaşan işitme sinirleriyle bağlantılı şekildedir.

İşitme mekanizması kulağın bölümlerinde nasıl işler

İşitmenin gerçekleşmesi için, kulak kepçesinin topladığı ses dalgalarının kulak yolunu geçmesi ve kulak zarını titreştirmesi gerekmektedir. Zardaki bu titreşimlerde orta kulakta sırasıyla çekiç, örs ve üzengi kemikleri üzerinden yükselerek, oval pencereye gider. Titreşimler vestibüler ve timpanik kanalda olan perilenfte basınç ortaya çıkarır. Basınç yine sırasıyla perilenfi, taban zarını, almaçları harekete geçirir. Hareketle birlikte ince tüyler örtücü zara sürtünür ve almaçlarda uyarıya sebep olur. Corti organında oluşan değişimler, işitme sinirlerinde impuls meydana getirir. Bu impulsların beyne iletilmesi sayesinde işitme gerçekleşmiş olur. İşitmede dış kulaktan iç kulağa kadar değişik yapılar sistemin içinde görev yaparlar. Mükemmel bir uyumun olduğu bu sistem sayesinde, beyin dış dünyayı duymuş olur. Dıştan gelen ses dalgaları saliselerle beyne iletilir. Kulak kepçesine yakalanan ses dalgasının macerası burada başlamış olur.

]]>
Kulak Ağrısı Belirtileri https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-agrisi-belirtileri.html Thu, 25 Oct 2018 06:43:15 +0000 Kulak Ağrısı Belirtileri, Kulak ağrıları genellikle çocuklarda meydana gelen bir belirti olarak bilinir.Fakat bu oluşumların meydana gelmesinde kişilerin çocuk yada yetişkin olması herhangi bir önem arz etmez. Kulak ağrıları y Kulak Ağrısı Belirtileri, Kulak ağrıları genellikle çocuklarda meydana gelen bir belirti olarak bilinir.Fakat bu oluşumların meydana gelmesinde kişilerin çocuk yada yetişkin olması herhangi bir önem arz etmez. Kulak ağrıları yetişkinlerde de sıklıkla karşılaşılmakta olan belirtilerdendir. Kulak ağrısı belirtileri aniden ve şiddetli bir şekilde belirti gösterebilir. Aniden beliren kulak ağrılarında şiddetli bir şekilde kulak içerisinde şiddetli bir şekilde zonklama meydana gelir. Yada kulak ağrılarına bağlı olarak kulakta yanma hissi oluşur. Oluşan kulak ağrılarının birçok nedeni olabilir ve bu türden oluşum gösteren ağrıların oluşumunda uzman bir kulak doktoruna başvurulması gereken bir husus olacaktır.

Kulak ağrısı belirtileri, kulağın kendisinden ağrı belirtisi oluşturduğu gibi baş veya boyun bölgesinden kaynaklı olan sorunlardan dolayıda kulak ağrıları meydana gelebilir. Kulak tıkanıklıkları sıklıkla karşılaşılmakta olan bir durumdur ve kişilerde kulak ağrısına sebebiyet vererek kulak ağrısı belirtisi olarak meydana gelebilir. 

Kulak Ağrısı Belirtileri
Kulak ağrısı belirtileri:
 • Enfeksiyon oluşumundan dolayı kulak ağrısı belirtisi; Orta kulak ve dış kulağın enfeksiyon kapmasından dolayı kulağın hasar görmesi ile ağrı belirtileri meydana gelir. Kulak zarının arkasında bulunan östaki borusunun tıkanması ile orta kulak iltihabı oluşumu meydana gelir ve bundan dolayı kulak ağrısı belirtisi oluşur. 
 • Dış kulak enfeksiyonuna bağlı olarak oluşan kulak ağrısı belirtileri: Dış kulağın kanaması yada iltihaplanması sonucunda kulak kanalı zarar görmüş olabilir. Kulağın çizilmesine bağlı olarak yada kulağa bir şey kaçmasına bağlı olarak kulağın zedelenmesi ile kulak ağrısı belirtileri oluşur.
 • Barotravma yani basınç travmasına bağlı olarak oluşan kulak ağrısı belirtileri: Uçak seyahatleri sırasında yolcuların ani hava basıncı etkisi ile meydana gelen değişimler kulak ağrılarına sebebiyet verir ve bu oluşumda kulak ağrısı belirtisi olarak bilinir. Alerji oluşumu yada herhangi bir sebepten dolayı kulak içerisinde enfeksiyon meydana gelmiş ise kulak içerisinde bulunan östaki borusu tıkanır ve bu borunun tıkanmasıyla ani hava basıncı değişimlerine duyarlı olunamaz bundan dolayıda basınç yapan hava iç kulak yada dış kulakta rahatlıkla hareket sağlayamaz ve bu oluşumun gerçekleşmesi de kulak ağrısı belirtileri meydana getirir.
 • Kulak zarının zarar görmesine bağlı olarak kulak ağrısı belirtisi oluşması: Kulak zarının delinmesine bağlı olarak kulak ağrıları meydana gelir. Kulak zarının delinmesi kulağa sivri olan bir maddenin sokulması ile gerçekleştiği bilinir. Kulak zarının tahribat görmesiyle kulak ağrısı belirtileri meydana gelecektir.
 • Kulak kiri oluşumuna bağlı olarak kulak ağrısı belirtisi: Kulak kiri kulak içerisinde kulak sıvısının dışarıdan gelen tozlar ile birleşmesi ile oluşur. Bu kirlerin oluşması ile kulakta ağrılar belirir. Kulak kirinin kulak zarı ile birleşmesiyle kulak ağrısı belirtileri oluşur.
 • Dişte apse oluşumu nedeniyle oluşan kulak ağrıları: Bakteriler yada enfeksiyonlara bağlı olarak diş ve diş etlerinde apse oluşumu gerçekleşir. Bunlara bağlı olarak oluşmakta olan iltihap kulak ağrısı belirtisi oluşumuna sebebiyet verir.
Kulak ağrısı belirtileri, kişiden kişiye farklılık göstermekte olan belirtilerdir. Kulak ağrısı belirtileri arasında en fazla olarak kulakta şişme, kulakta kızarıklık oluşumu, kulakta hassasiyet, kulakta kaşıntı, kulakta ısınma, baş dönmesi, kulakta işitme kaybı oluşumu ve kulakta akıntı olması, kulak ağrısının başlıca belirtileri arasındadır. Kulakta oluşmamasına rağmen sinüs, diş ve boğaz enfeksiyonları da kulak ağrısına yol açan diğer enfeksiyonlar arasındadır. Bu enfeksiyonlar akut veya kronik olabilir ve kulak ağrısı belirtilerini meydana getiri. 
]]>
Evde Kulak Delmek https://www.kulakagrisi.gen.tr/evde-kulak-delmek.html Thu, 25 Oct 2018 19:03:02 +0000 Evde kulak delme, Evde kulak delme işlemi hastane ortamında olduğu kadar hijyenik ve temiz olmayacaktır. Buda kişinin kulağında enfeksiyon oluşmasına sebep olabilmektedir. Evde kulak delme işlemi büyük ihtimalle ilkel yollar ile ol Evde kulak delme, Evde kulak delme işlemi hastane ortamında olduğu kadar hijyenik ve temiz olmayacaktır. Buda kişinin kulağında enfeksiyon oluşmasına sebep olabilmektedir. Evde kulak delme işlemi büyük ihtimalle ilkel yollar ile olacağını göz önünde bulundurursak, Kulak memesinin zarar görebileceği aşikardır. Günümüzde kızlar kulak kıkırdağını da deldiriyor. Hele ki kulak kıkırdağını evde falan delmeye kalkışmayın kulak yapısında bozulmalar dahi ortaya çıkabilir. Evde kulak delme işlemi son zamanlarda azaldı, eskiden bireyler çocuklarını veya kendileri için hastaneye gitmeyi zahmet olarak gördükleri için genelde küçük cerrahi işleri evde denerlerdi. Kimisi başarılı olsa da başarısız olma ihtimali daha yüksektir. Kulak delme işlemi cerrahi müdahaledir. Çok titiz ve dikkatli olarak çalışılmalıdır. 

Evde kulak delen kişiler oluşabilecek her sorundan direk sorumlu hale gelecektir. Evde kulak deldirmek kulağınızda çok şiddetli sancıların olmasına yol açabilecektir. Kulağınızın memesini veya kıkırdağını büyük ihtimalle bir iğne ve baskı için bir madde kullanılacak. Bu şekilde kişi mikrop kapacaktır. Kulağı apse yapabilir bunun yanında kişinin başka hastalığı varsa kulağında oluşacak ağrı hastalığına etki edebilir. Kulak deldirme işlemi günümüzde eczanelerde de yapılmakta yani kulak deldirme işlemi her yerde yapılabilmektedir. Eczaneler günümüzde her yerde mevcut artık yürüyerek ulaşılabilecek mesafelerde bulunabiliyor. Diyeceğim o ki evde kendinizi riske etmenize gerek yok. Eczanelerde kulağınıza delme işlemi yapılacaksa, öncelikle kulağınız hijyenik hale getirilir, daha sonra delme işlemi için yapılmış bir makine ile, bu makinenin iğnesi sürekli steril hale getirilir, 5 saniye kadar sürmeyen bir işlem ile kulağınız delinir. Çok küçük bir ağrı ile atlatırsınız. Fakat evde yapacağınız işlem acı ile beraber yarım kalabilir ve tekrar tekrar yapılan her işlem kulağınız için tehlikeli bir hal alacaktır. 

Evde Kulak Delmek
Evde yaptığınız delme işlemi başarılı da olmayabilir ve delik zaman içerisinde kapanabilir. Ve bu işlemi tekrarlamanız gerekebilir, siz ne kadar çok delme işlemine girişirseniz kulağınızda o kadar enfeksiyon kapma riskini yaşayacaktır. Kimi insanlarda kulakları tekrar kapanmasın diye kulaklarından ip geçirmekte, fakat bu yöntem ise kulağınıza mikrop kaptırabilir. Yetişkin bireylerin evde kulak delme ile ani mikrop kapmalar yaşamayabilirler belki ama çocuklarda veya hasta olan insanlarda mikrop kapma riski de yükselir. Evde kulak delen insanlar aynı zamanda yasal olmadığı için suç işlemiş de sayılır. Evde kulak deldirmeyin genellikle doktorda veya eczanelerde deldirin. Evde yapacağınız en temiz yöntem bile hastanedekinin yerini tutmayacaktır. 

Aynı zamanda evde kulak deldirenler kıkırdak tarafından deldirmeye çalışırlar ise kulağında dönülmez yapı bozuklukları ile karşılaşabilirler. Kulak deldirme işleminde özellikle kıkırdak üzerinden delme çok ciddiyet ister. Kulak deldiren insanlar evde uyuşturucu veya yumuşatıcı ilaçlar kullanamayacağı için çok şiddetli can acısı çekeceklerdir. Oysaki hastanelerde uyuşturularak çok kısa sürede delme işlemleri yapılmaktadır. Kulak sağlığınıza dikkat etmenizde yarar vardır. Kulağınızı kesinlikle bir hekimde deldirmeye özen gösterin. 
]]>
Kulak Sıvısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-sivisi.html Fri, 26 Oct 2018 07:06:34 +0000 Kulak sıvısı, Orta kulakta sağlam zarın arkasında iltihap durumu görülmeden sıvı birikmesi durumunda kullanılan tanımdır. Kulak sıvısı birikmesi ateş ve ağrılar gözlenmeden ortaya çıkabilen hastalıktır. Genellikle çocu Kulak sıvısı, Orta kulakta sağlam zarın arkasında iltihap durumu görülmeden sıvı birikmesi durumunda kullanılan tanımdır. Kulak sıvısı birikmesi ateş ve ağrılar gözlenmeden ortaya çıkabilen hastalıktır. Genellikle çocuklarda görülebilen bu hastalık kişilerde işitme kaybına neden olabilmektedir. Tabi kişi hastalık belirtileri arasında ateş veya ağrı olmadığı için hastalığı anlamayabilir. Çok dikkatli olmanızda yarar olacaktır. Eğer çocuğunuz televizyon izlerken sesini açmayı arttırıyor ise veya yüksek sesle konuşmaya başlamışsa dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun dersleri iyi iken birden derslerinde düşüş olması gibi durumlarda hastalık belirtisi olabilir. Çocukların kulakları sıvı birikmesine meyillidir zaten.Çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için kısa sürede kulağında sıvı birikmeleri görülebilir. Kulağında sıvı birikmesi olan çocuklarda %40 olasılıkla 1 ay, %10 olasılıkla 3 ay kadar sıvı orada kalabilmektedir. Yetişkin insanlarda kulak sıvısı birikmesi ise nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile meydana gelebilmektedir. Bazen sadece tek kulakta sıvı birikmesi ve ağrısız olarak boyunda beliren kitle oluşumu. Bu durum geniz tümörünün oluşmuş olabileceğini öne sürebilir, çok dikkatli olmalısınız. Bazen kulak zarında sararmalar ile kendisini belli eder. Kulak zarında çökmede belirtiler arasındadır. Aynı zamanda kulak zarının arkasında hava kabarcıkları belirebilir. Orta kulakta yapılan basınç testi ve işitme testleri hastalığı doğrular veya yalanlar. Kulak da sıvı birikmesi tedavisi ise ilk önce ilaçlar yardımı ile gerçekleştirilir. Kulak sıvısı iltihabi bir sıvı olduğu için genellikle antibiyotik tedavisi yaptırılır. Hastaya 10-14 gün süre ile antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunun yanında sıvının emilmesi için belli başlı spreyler kullanılır. Çocuklarda şurup olarak kullanılır, alerjisi olan insanlarda ise kortizon spreyleri kullanılır. Bu tedavi sırasında hasta takibe alınır, hastada yapılan tetkikler sonucu kulak zarında çökme yoksa, aynı zamanda işitme sorunları gözlenmiyor ise hastaya 3 ay kadar takipler sürer ve hastada sıvılar kaybolmamış ise cerrahi müdahale yapılır. 

Kulak Sıvısı
Cerrahi müdahale ise, kulak zarına bir çizik atılarak orta kulağın havalanmasını sağlayan tüp uygulanır. Çocuklarda kulak sıvısı birikmesine neden lan diğer bir etken de geniz eti olmakta. Çocuklarda cerrahi müdahale uygulandığı sırada bu geniz eti de alınır. Çocuklarda ameliyat sırasında genel anestezi uygulanırken, yetişkin insanlarda lokal anestezi uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan tüp ise dışarıdan belli olmaz. Tüpün ne kadar kalacağı ise kişiden kişiye değişmektedir. Eğer ki hastaya ilk defa tüp takılıyor ise tüp 5-6 ay kadar kalmaktadır. Genellikle vücut tarafından atılan tüpler seçilir. Genellikle 6-7 ay sonra yapılan muayenelerde tüpün orta ulak tarafından atıldığı görülür. Fakat çocuk hastalar da 1 yıl kadar süre ile tüp kulakta kalmış ve atılmamış ise küçük bir cerrahi müdahale ile hekim tarafından alınır. Eğer ki hastaya ikinci defa tüp takılacak ise T-tüp adı verilen tüpler takılır ve bu tüpler 1 seneden fazla hastanın kulağında kalır. Bu tüpler kulak tarafından atılmazlar. Sadece hekim çıkarabilmektedir. Bu tüpler takıldıktan sonra bazı hususlara dikkat edilmelidir. Kulağınızı sudan korumalısınız. Banyoya gireceğiniz vakit tek kullanımlık vazelinli pamuk kullanabilirsiniz. Eğer ki ameliyattan sonra kulak iltihaplanır ve akmaya başlarsa bir hekime başvurmanızda yarar olacaktır. Genellikle bazı damlalar ve antibiyotikler yardımı ile iltihaplar kontrol altına alınır. 

Kişilerin orta kulakta sıvı birikmesini önlemek için, Kişiler kulaklarına yabancı cisimler sokmamalıdır. Kişisel bakımlara çok dikkat etmelisiniz. Özellikle mikrobik ortamlarda fazla bulunmamaya çalışın. Düzenli olarak her 1 senede bir veya 6 ayda bir kulak için kontrol yaptırmanızda yarar olacaktır. 
]]>
Kulak Memesi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-memesi.html Fri, 26 Oct 2018 23:22:49 +0000 Kulak memesi, işitme organı olan kulağın kıkırdak içermeyen alt kısmına verilen isimdir. Kulak memesi irini çoğunlukla, kulak deldirme sonrası yada kulak memesinin yaralandığı vaziyetlerde, açık yaranın mikrop kapm
Kulak memesi, işitme organı olan kulağın kıkırdak içermeyen alt kısmına verilen isimdir. Kulak memesi irini çoğunlukla, kulak deldirme sonrası yada kulak memesinin yaralandığı vaziyetlerde, açık yaranın mikrop kapması neticesi meydana çıkmaktadır. Kulak memesi irini kulak harici yüzeyini hassas duruma getirir ve enfeksiyonun yayılmasını engellemek amacı ile kısa zamanda müdahale edilmelidir. Ara Sıra bu inflamasyonlar arkadaşımızın kulağına taktığı aksesuarlara alerjik reaksiyon vermesi neticesi da görülebilir. Tedavi amacı ile şayet iltihap başlama aşamasında ise bölgenin antiseptikle bir güzel temizlenmesi ve sonra gün içerisinde el ile dokunulmaması, iltihap geçinceye denli küpe ve gibi takılar takılmaması gerekiyor. Kızarıklığa, ağrıya yöntem açan ilerlemiş iltihaplanma amacı ile doktorunuza danışabilirsiniz.

Kulak memesinde inflamasyon oluşma nedenleri

Kulak memesi iltihaplanma durumu profesyonel olmayan, berbat kulak delinmesi sonrası sıkça görülür. Cildin yüzeyinde esasen var var olan bakteriler, kulak delinme sırasında olması gerektiği kadar temizlenmez ise yada delme işlemi amacı ile kullanılan cihaz sterilize edilmemiş ise, delinen bölgenin iltihap kapması hemen hemen kaçınılmazdır. Bu iltihap, iç ve orta kulak iltihaplanmasına yönelik ek olarak kısa görülmekle beraber her iltihap olması gibi ciddiye alınmalı ve yangılı bölge en kısa zaman içerisinde temizlenmelidir. Kulağınızı profesyonel ve steril bir ortam içerisinde deldirmeniz iltihap kapmaktan korunmanızı sağlayabilir. İltihaplanmanın bir öbür sebebi de vücudun takıların imalatında kullanılan farklı materyallere verdiği alerjik reaksiyon olabilmektedir. Bu alerjik reaksiyon bilek, boyun gibi öbür bölgelerde de görülebilir yada yalnızca kulak memesinde meydana çıkabilir.

Kulak Memesi
Kulak memesinde iltihap iyileştirme süreci

İltihap çok fazla yayılmadan tentürdiyot yada alkolü  bir parça pamuğa damlatarak kulak memesini temizleyiniz. İltihap temizlenmez ise cildin öbür bölgelerine ve iç kulağa denli dağılma gösterebilir. İltihap geçinceye denli kulak memesine elinizle dokunmayın ve şüphesiz küpe takmayın. Gün içerisinde silme işlemini bir ek olarak ediniz ve de o bölgeyi kuru tutun. Alkol bulamazsanız bu vaziyetlerde yangılı bölgeyi temizlemek amacı ile tuzlu su kullanabilirsiniz. Şayet iltihap çok fazla şişti ise, kulağınız hassaslaştıysa buzla ilgisiz kompres yapabilirsiniz.

Doktora ne vakit gidilmeli

İltihap var olan bölgeyi itinalı olarak temizlemenize rağmen 3-4 günün ardında geçmediyse, yada geçmeye başlamadıysa risk oluşmaması amacı ile bir doktora görünmelisiniz. Çoğunlukla çok fazla kritik bir meseleye yöntem açmaz fakat iltihap dağılma tehlikesi yer alan bir sıkıntı meydana geldiği amacı ile bir uzmandan destek almakta yarar var. Doktorunuz antibiyotik merhem yada ilaç rehabilitasyonu önerebilir. Şayet iltihap sıvı/akışkan topladıysa muayenehanesinde bu sıvıları kolay bir ameliyatla alabilir. Not: Bu makalede yer alan veriler hiçbir koşulda tanı, iyileştirme niteliği taşımamaktadır. Sıhhat sorunlarınız amacı ile ilk olarak doktora danışınız.
]]>
Kulak Kızarması Neden Olur https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kizarmasi-neden-olur.html Sat, 27 Oct 2018 09:42:24 +0000 Kulak kızarması neden olur, Kulak kızarıklığı, genellikle enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi üzüntü, tansiyon düşmesi ya da yükselmesi, heyecanlanma ve hormonal nedenlere bağlı olabilir. Kulak yolunda ve kulak kepçes Kulak kızarması neden olur, Kulak kızarıklığı, genellikle enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi üzüntü, tansiyon düşmesi ya da yükselmesi, heyecanlanma ve hormonal nedenlere bağlı olabilir. Kulak yolunda ve kulak kepçesinde alerjik nedenlerinden dolayı da kızarma görülebilir. Beraberinde kaşıntı olması da alerji olabildiğinin kanıtıdır. Kulak kızarıklığı olan kişi, bununla beraber ağrıda hissediyorsa, hemen doktora başvurmalıdır. Bunun nedeni dış kulak yolu enfeksiyonu olabilir. Bazı insanlar stres altında kaldıklarında veya yalan söylediklerinde, kulak kızarıklığı yaşayabilirler. Bunun nedeni psikolojiktir ve tedavisi yoktur.

Kulak Kızarıklarında Tedavi

Kulak kızarıklığının tedavi edilebilmesi için öncelikle kulak kızarıklığının nedeninin bilinmesi gerekir. Eğer kızarıklığa yol açan neden enfeksiyon ise antibiyotik veya dış kulak yoluna uygulanacak olan, merhem yada damla uygulanır. Eğer kulak kızarıklığına neden olan alerjik bir hastalık ise hemen alerjen maddenin tespit edilmesi ve kulak yoluna uygulanacak olan antialerjik pamat,  ya da damla tedavileri, ağızdan alınan antialerjik ilaçlar tedaviye yardımcı olur.

Kulak Kızarması Neden Olur
Kulak Kızarıklığı Hangi Hastalıkların Belirtisidir 

Enfeksiyonlar kulak kızarıklığına neden olan hastalıkların en başında gelir. Dış kulak yolu ve kulak kepçesi  enfeksiyonları, kulak kızarıklığına neden olur. Dış kulak yoluna alınan darbeler,vurma, çarpma gibi nedenlerde kulak kızarıklığına yol açar. Bunun yanı sıra alerjik nedenlerle oluşan kulak kızarıklıklarıda sık görülmektedir. Dış kulak yolunda kızarıklık ve kaşıntı oluyorsa, bunun nedeni alerjik olabilir. Bazı insanlar heyecanlandıklarında veya baskı altında kaldıklarında ya da buna  benzer  durumlarda kulakta kızarıklık meydana gelebilir.  Bunun nedeni tamamen psikolojiktir ve tedavi uygulanmamaktadır .
]]>
Kulak Estetiği https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-estetigi.html Sun, 28 Oct 2018 07:41:40 +0000 Kulak estetiği, kulaklarda doğumla birlikte ortaya çıkan kulak deformitelerinin düzeltmek amacıyla yapılır. Özellikle kulağın başla fazla açı yapması, kulağın üstündeki kıvrımın ya da yapıların eksik olmas Kulak estetiği, kulaklarda doğumla birlikte ortaya çıkan kulak deformitelerinin düzeltmek amacıyla yapılır. Özellikle kulağın başla fazla açı yapması, kulağın üstündeki kıvrımın ya da yapıların eksik olması şeklinde oluşan kepçe kulak ya da diğer tabiriyle yelken kulak sorununun düzeltilmesi için uygulanır. Kepçe kulak deformitesi halk arasında genellikle büyük kulaklar için kullanılsa da, bu deformite daha farklıdır. Operasyon sırasında bile farklı teknikler uygulanır. Kulak estetiği dünyada çocukluk döneminde en fazla gerçekleştirilen estetik operasyonlardır. Çünkü kulaktaki kıkırdak ve dokuların % 90 kadarı bu dönemde gelişimini tamamlar. Kulakların büyüklüğü 7 yaşından itibaren sabit kalır. Operasyonun bu yaşlarda yapılması, kulakların gelişimini etkilemez. Ayrıca bu yaşlarda kişinin fiziksel özellikleri ön plana çıkar ve olumsuz olanlar her zaman göz önünde olur. Çevreden bu tür olumsuzluklara karşı daha fazla tepki alınır. Kulak deformitesi olan çocuklar, bu nedenle daha fazla etkilenir. Bu yüzden uzmanlar kulak estetiği operasyonunun bu yaşlarda yapılmasını uygun görürler.

Kulak estetiğinde hangi teknikler kullanılır

Klasik yöntem: Bu yöntemde kulak kepçesi arkasından küçük bir kesi yapılmaktadır. Bu kesiden kıkırdak dokuya ulaşılır. Kulakta var olan deformiteye uygun şekilde kıkırdak doku çıkarılabilir ya da doku törpülenerek, kıvrılarak şekillendirilir. İç kısma kalıcı dikişler yapıldığından, elde edilen şekil kalıcı olur. Sadece kulak arkasında belli belirsiz bir iz olur.

İzsiz yöntem: Bu yöntem kulak yapısı uygun olduğu takdirde kullanılır. Ön kulakta olan kıvrımdan girilerek, kulakta gereken şekillendirme yapılmaktadır. Yapılan kesi yeri ve dikiş kıvrım içine gizlendiğinden, kişide görünü iz kalmaz.

Kulak Estetiği

Kulak estetiği operasyonu kulaklardaki deformiteye bağlı olarak 1-2 saat içinde tamamlanır. Kulakların iyileşmesi ve şekillenmesini sağlamak için, operasyonun sonunda bandajlama yapılır. Bunların açılmasından sonra tenisçi bandı ya da özel bantlar takılmalıdır. Kullanılan dikişler genellikle kendiliğinden eriyenlerden olur. Bu yüzden dikiş alma sorunu olmaz. Hastalarda sadece sızlama tarzında ağrılar oluşabilir. Bu operasyonların özelliği çok hızlı iyileşme göstermesidir.

Kulak estetiği kalıcı düzelme sağlar mı

Yapılan operasyon kulakta kalıcı düzelmeye neden olur. Operasyon zahmetsizce yapıldığı gibi, iyileşme dönemi de kısa sürer. Bunun nedeni kulak kıkırdağının vücutta en hızlı iyileşme gösteren yapı olmasıdır. Kulak estetiği 5-6 yaşından itibaren herkese uygulanabilir. Çocukluk döneminde kişilere olumlu psikolojik etkiler yapacağından, operasyonun geciktirilmeden yapılması tavsiye edilir. Özellikle okul öncesinde kulak deformiteleri giderilmelidir. Okul yaşamı içine giren çocuklar daha sosyal olacağından, deformitesi olan kulaklar alay konusu olmaktadır. Bu nedenle 1-1,5 saat içinde kulak estetiği sayesinde giderilebilecek kulak sorunları ihmal edilmemelidir. Bu hem çocuğun gelişimine katkı yapacak, hem de dış görünümünü daha estetik hale getirecektir.

Kulak estetiği sonrası kulak şekli ne zaman ortaya çıkar

Ameliyatın ertesi günü ilk pansuman yapıldığında, kepçe kulak sorunu ya da diğer şekil bozukluklarının düzeldiği izlenir. Ancak kulaktaki ödem ve morluk gibi etkiler oluşabilir. Bunlar kulaklarda olan deformite derecesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fakat etkiler çok hızlı iyileşerek, her geçen gün gözle görülür bir iyileşme sağlanır. İlk haftada kulağın yeni hali görülebilir. Fakat 1-2 ay sonra kulaklar tam anlamıyla yeni haline bürünür.

]]>
Kulak Kiri Nasıl Temizlenir https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kiri-nasil-temizlenir.html Sun, 28 Oct 2018 20:44:07 +0000 Kulak kiri nasıl temizlenir, kulak kiri birikimi olduğunda bu kulak yıkama işlemiyle temizlenebilir. Kulağın dış kulak bölümü kulak kepçesi ile dış kulak yolundan oluşur. Kulak kepçesiyle kulak zarı arasındaki t Kulak kiri nasıl temizlenir, kulak kiri birikimi olduğunda bu kulak yıkama işlemiyle temizlenebilir. Kulağın dış kulak bölümü kulak kepçesi ile dış kulak yolundan oluşur. Kulak kepçesiyle kulak zarı arasındaki tünel gibi kısım dış kulak yoludur. Bu bölüm kum saatine benzemekte yani orta kısmı daralmaktadır. Kemik ve kıkırdak dokulardan oluşan yapının dış kısmında cildin içinde kulak salgısını üreten özel salgı bezleri vardır. Bu salgı toz ve kumları tutarak, kulak zarının hasar görmesine engel olur. Bu salgı genellikle kurur ve içeriğinde bulunan toz ve kum parçacıklarıyla dışarı atılır ya da silinirse kulak kepçesine kayar. Kurumuş birikinti kulak kiri yani buşon olarak tanımlanır. Eğer bu salgı koyu olursa ya da tozlu ortamda çalışanlarda birikme yapabilir ve dış kulak yolunun tıkanmasına neden olabilir.

Kulak kirinin temizlenmesi için yapılan kulak yıkama işleminde, kulakta biriken kir mikroskobik görüntü ile vakumla çekilir ya da kulağa enjektörle verilen basınçlı suyla temizlenir. Dış yolunda tıkanmaya neden olan kulak kiri normal bir salgı olmasına rağmen, temizlenmediğinde zamanla ağrıya, kaşıntıya, hatta işitme kayıplarına neden olabilir. Kulak boşluğunda nemlenirse, enfeksiyonlar oluşabilir. Deri döküntüleri, yağ bezleri ile ter bezleri salgısının da burada birikmesiyle topaklaşma meydana gelebilir. Bunlar doğal olarak dışarıya atılamazsa, dışarıdan müdahale edilerek kulak kirinin temizlenmesi gerekir.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir

Kulak kirinin etkileri nelerdir

 • Kulak yolunu tıkayarak, işitme kaybı ile kulakta dolgunluk hissi yaratabilir
 • Kulakta gürültü oluşmasına ve çınlamaya neden olur
 • Dış kulak yolunda bakteri üremesine neden olarak, enfeksiyon, ağrı ve kaşıntıya sebep olabilir
 • Dışarıdan dış kulak yolu ve kulak zarının görünmesine engel olabilir.

Kulak kiri temizleme işleme nasıl yapılır

Bu işlem dış kulak yolundaki kirin yani buşon salgısının temizlenmesi için yapılır. Kulak temizleme işlemi sırasında kulağa kaçan yabancı cisimlerde çıkarılabilir. Temizlik işleminde enjektörle verilen basınçlı suyun daha sonradan baş dönmesine, dış kulak yolunda enfeksiyona ve işitme kaybı gibi ciddi sorunlara neden olması yüzünden bu yöntem pek uygulanmaz. Kulak kiri temizleme işleminde İrrigasyon denilen suyla yıkama işlemi mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır. En sağlıklı kulak temizleme işlemi mikroskobik görüntü altında yapılan, kirlerin aspiratörle ve özel aletlerle yapılmasıdır. Bu temizlik işlemini kişilerde alışkanlığa neden olmaz. Eğer kişinin kulak zarında delik yoksa daha önceden kirin yumuşatılması amacıyla, banyo öncesinde kulağa 3-4 damla gliserin damlatılabilir. Kişiler yılda bir defa kulak burun boğaz uzmanına muayene olursa, kulak kirine erken müdahale edilmesi mümkün olur.

]]>
Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kulak-agrisi-nasil-anlasilir.html Sun, 28 Oct 2018 21:16:42 +0000 Bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır hususuna değinmeden önce bebeklerde kulak ağrısının ne olduğunu sizlere belirteceğim. Bebeklerde kulak ağrısı, Oluşum göstermekte olan bir kulak enfeksiyonundan, yada bebeğin kula Bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır hususuna değinmeden önce bebeklerde kulak ağrısının ne olduğunu sizlere belirteceğim. Bebeklerde kulak ağrısı, Oluşum göstermekte olan bir kulak enfeksiyonundan, yada bebeğin kulağına yabancı bir cisim girmesinden kaynaklı olarak belirti göstermektedir. Bu ağrılara sebebiyet veren yabancı cisim bir tüy yada buna benzer cinsten olan küçük nesneler olabileceği gibi kulağa su kaçmasından dolayı da bebeklerde kulak ağrısı olabilir. Bebeklerde kulak ağrılarının büyük bir kısmı evde iyileştirilebilir. Fakat ciddi durumlarda bebeğinizi kesinlikle doktora götürmelisiniz. Bu ciddi olan kulak ağrılarında ev yapımı tedaviye başvurulmaması gerekmektedir. Kulak ağrısı bebeklerin huysuz bir durum almasını tetikleyen bir durum olması nedeniyle bebeklerde kulak ağrısı oluşmasıyla birlikte bebeklerde sık sık şiddetli olan ağrılar meydana gelecektir.

Bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır, diyecek olursak eğer: Her anne yada her baba bebeğinin normal halini kesinlikle biliyordur. Bebeğinizin normal halinde nasıl olduğu yani hali, tavırları ve bebeğinizin şen şakrak oluşu gözden kaçacak bir durum değildir. Henüz konuşmaya başlamayan  bebeklerde kulak ağrısının olup olmadığını anlamak biraz güç olsa da, bunu bebeğinizin davranışlarından anlamak mümkün olacaktır. Bebekler, kulak ağrılarını farklı yollar ile belli ederler. Kulak ağrısı olan bebekler sürekli olarak ağlarlar ve bu ağlama kulak ağrısı devam ettiği sürece kesilmez. Bebeğiniz kulak ağrısı belirtisi olarak sürekli kulağını çekiştirir ve ayakları ile sağa sola tekmeler atmaya başlar. Huysuz bir hal alır ve hırçınlaşırlar. Geceleri uyumazlar, kendileri uyumadığı gibi sizleri de uyutmazlar. Buda anne ve babaları rahatsız eden bir durum olacaktır. Bizler için uyumamak önemli değildir fakat konuşmayı bile bilmeyen bebeğin kulak ağrısı belirtisi gerçekleştirmesi çok zor bir durum olacaktır. Eğer sizin de bebeğinizde bu belirtiler varsa, bebeğinizde kulak ağrısının olduğu kaçınılmazdır. Bu ihtimali artırmak için, bebeğinizin kulağının ön tarafına parmağınızla hafif bir şekilde bastırıp bırakınız. Bebeğinizde ani bir ağlama ve acı hissi olursa kulak ağrısı ihtimali biraz daha artış gösterecektir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır husunda bazı bilgileri yukarıda belirttim fakat bebeklerde oluşmakta olan kulak ağrılarının birde oluşum nedenleri vardır. Bebeklerde kulak ağrılarının sebepleri olarak ise:

 • Orta kulak iltihabı oluşumu: Genellikle 3 yaşını doldurmuş olan her bebek bir kere de olsa orta kulak iltihabı geçirmiştir. Bu durumda kulak akıntısı gerçekleşebilir. Orta kulak iltihabı oluşumu, bebeğin sigara dumanına maruz kalması ile oluşur ve  annelerin az emzirmesi, bebeklerde yalancı emzik kullanımı ile yada herhangi bir aşıdan dolayı oluşum gösterebilir.
 • Kulağın su ile teması: Bebeğiniz banyoda çok uzun süreli kalmışsa eğer yada herhangi bir sebepten dolayı bebeğinizin kulağına su kaçması durumunda bebeğin kulağında enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda da kulak ağrısı oluşumu belirebilir.
 • Süt dişi çıkarma: Çoğu zaman bebeğin süt dişlerini çıkarması gibi durumlarda kulak ağrısı oluşumuna neden olabilir.
 • Kulağa yabancı bir cisim kaçması: Bazen farkına bile varmadığımız durumlarda  bebeğimizin kulağına küçük yabancı cisimler girebiliyor. Bebeklerin oynamak amacıyla eline aldığı küçük bir tahıl tanesini, bir oyuncak parçası yada gömlek düğmesini kulağına sokabilirler. Bu durumların oluşumunda zaman kaybedilmeden uzman bir doktora bebeğinizi göstermelisiniz.
 • Rüzgar yada cereyana maruz kalma: Bebeğinizi rüzgarlı ve cereyanlı ortamlardan uzak tutun ve böyle bir yerde bulunma zorunluluğunuz olursa eğer, bebeğinizin kulağını rüzgardan koruyun. Bu durumların oluşum göstermesi ile bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır sorusuna cevap verilmiş olunacaktır. Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası https://www.kulakagrisi.gen.tr/kepce-kulak-ameliyati-sonrasi.html Mon, 29 Oct 2018 17:18:50 +0000 Kepçe kulak ameliyatı sonrası, kulak kıkırdaklarında kıvrımların oluşmaması nedeniyle olan şekil bozukluğu kepçe kulak olarak tanımlanır. Bu deformitede kulak kıvrımları silik, kulağın açısı kafadan uzak ol Kepçe kulak ameliyatı sonrası, kulak kıkırdaklarında kıvrımların oluşmaması nedeniyle olan şekil bozukluğu kepçe kulak olarak tanımlanır. Bu deformitede kulak kıvrımları silik, kulağın açısı kafadan uzak olur. Kişide işitme kaybı olmasa bile, estetik açıdan sorun haline gelen bu şekil bozukluğunda kepçe kulak ameliyatının yani otoplasti ameliyatının yapılmasıyla kalıcı bir düzelme sağlanır. Kulak kıkırdaklarının tam olarak şekillendiği 5-6 yaşından itibaren operasyon yapılabilir. Ameliyat çocuklarda genel anestezi ile, yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılır. Kulak arkasından açılan kesiyle kıkırdağa ulaşılır ve ameliyat planındaki gibi düzeltmeler yapılır. Tek kulakta bile sorun varsa, her iki kulağa birden işlem yapılır. Çünkü ameliyattan sonra asimetri sorunu olması istenmez.

  Kepçe kulak ameliyatı sonrasında neler yaşanır

  Ameliyat tamamlandığında kişinin kulağının içine kadar elastik bir bandajlama yapılır. Hastada anestezik bir sorun yaşanmazsa, aynı günde taburcu işlemleri yapılabilir. Bandajlar bir hafta kadar başta kalabilir. Kulaklar ertesi gün pansumanla birlikte kontrol edilir ve doktorun uygun göreceği süreyle tenisçi bandı kullanılması gerekir. Daha iyi sonuç alınması için, bandın gece bile takılması daha uygundur. Ancak erkek hastalar çalıştıklarından bunu gece ve gündüz yerine sadece gece takabilirler. Kulaklarda bulunan kıkırdak doku vücutta en hızlı iyileşme gösteren alandır. Bu nedenle hastaların normal yaşamına dönüşü çabuk olur.

  Kepçe kulak ameliyatından sonra kulaklara nasıl bakım yapılmalı

  Ameliyattan sonra hastaların 1 hafta kadar kulağın üzerine yatmaması gerekir.2. hafta hastalar yumuşak yastıkla kulağın üzerine yatabilir. Ameliyattan sonraki 3. günden itibaren kulakta olan baskı ve gerginlik etkisini yitirmeye başlar.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

  Kulağa yapılan pansuman açılınca, bu bölge aynı gün yıkanabilir ve nemlendirici krem ile bakım yapılabilir. 2 haftalık sürede kulağın kıvrılmasını önlemek için tenisçi bandı gece ve gündüz takılmaya özen gösterilmelidir.

  İlk 1 hafta süreyle kulak travma, güneş ışığı gibi etkilerden korunmalıdır. Bu sürede sauna, solaryum gibi uygulamalar kullanılmamalıdır.

  3 ay süreyle kulaklara gelebilecek darbelerden, kazalardan sakınılmalıdır. Bunun nedeni ameliyat sırasında yeni oluşturulan kulak kıvrımlarının bu süre içinde ancak kaynamasındandır. 3 ay sonra herhangi bir sıkıntı olmaz.

  Kepçe kulak ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir

  Ameliyattan sonra erken dönemde meydana gelebilecek komplikasyonlar her cerrahi girişimde olanlar kadardır. Cilt altında hematom yani kan birikmesi, enfeksiyon oluşması, kanama olması, yaranın ayrışması, uyuşukluk ve yara izlerinde kabarıklık gibi komplikasyonlar olabilir. Uzun dönemde meydana gelebilecek komplikasyonların en önemlisi, ameliyatla istenen sonucun alınamamasıdır. Bu yüzden kulağın başla yaptığı açının oranı, kulak kıvrımlarının detayları ameliyattan önce iyi değerlendirilmeli, hasta ve doktor arasındaki iletişim iyi kurulmalıdır.

  Ameliyatın komplikasyonları arasında kulaklarda ortaya çıkabilecek asimetri sorunu bulunur. Daha önceden kulaklarda asimetri varsa, bunun düzeltilmesi mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda kullanılan iç dikişlerin kulak arkasından görünür olması söz konusu olabilir. Bu ciltte yara oluşmasına neden olabilir. Bu oluşursa, lokal anestezi altında hastaya müdahale edilmesi gerekebilir.

  ]]>
  Kulaktan Kan Gelmesi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulaktan-kan-gelmesi.html Tue, 30 Oct 2018 15:14:35 +0000 Kulaktan kan gelmesi, tıp dilinde otoraji olarak bilinir. Kulaktan kan gelmesine kafaya alınmış olan şiddetli bir darbe, yaralanma ya da travma sonucunda oluşan kafa kırıkları sebep olabilir. Ancak böyle bir durum yaşanmadıysa kul Kulaktan kan gelmesi, tıp dilinde otoraji olarak bilinir. Kulaktan kan gelmesine kafaya alınmış olan şiddetli bir darbe, yaralanma ya da travma sonucunda oluşan kafa kırıkları sebep olabilir. Ancak böyle bir durum yaşanmadıysa kulağa su kaçmış olabilir ya da kulağa sokulan sivri delici bir madde buna sebep olmuş olabilir. Kulak zarının delinmesi ya da kafa taşında meydana gelen kırıklarda genelde kulaktan kan gelir. Kulak zarının zedelenmesi durumu kulakta meydana gelen enfeksiyonlar sonucu oluşur yine bu durumda kanamalara sebep olabilir. Dış kulak da meydana gelen iltihaplanmalar kulak zarına zarar vermez fakat orta kulakta meydana gelen iltihaplanmalar işitme kaybına ve kulak zarının delinmesi ile birlikte iltihaplı kanamalara sebep olur. Kulak zarının şiddetli darbelere maruz kalması da yine kulakta kan gelmesine sebep olabilir. Kulakta meydana gelen bu kanamaların tedavisi kanamaya sebep olan duruma göre yapılır. Kulakta kanamanın olması ile birlikte şiddetli ağrı işitme kaybı akıntı olabilir. Bu durumda kesinlikle kulağa bir şeyler sokmaktan kaçınılmalıdır. Kulakta ani basınç değişikliğine sebep olacak her şeyden uzak durulmalıdır. 

  Kulaktan Kan Gelmesi
  Kulaktan kan gelmesi, en büyük nedeni kulak zarının hassas bir yapıya sahip olması ve küçük bir Şiddete bile maruz kalması durumunda yırtılma ve zedelenmelerin olmasıdır. Kulaktaki kanamalar zardaki delinmenin ve tahrişin şiddetine göre artabilir ya da azalabilir. Kulak kirinin kulakta birikmeside kulak zarına baskı yapmaya sebep olur bu baskı sonucu kulak zarı yırtılır ve kanar bu kanama ile birlikte kulak kirleri dışarı atılır ve kulak temizlenir. Kulakta meydana gelen kanamalar hafif şiddette olduğunda temiz bir bezle kan temizlenmeli fakat kulağın içerisine çok sokulmamalıdır. Ardından bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Kanama çok şiddetli ise kulak tıkanmadan bir bez konulur ve bilinci yerindeyse kişi sırt üstü yatırılır. Bilinci yerinde değilse kanayan kulağın üzerine yan yatırılması gerekir. Hemen bir ambulans çağrılarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilir. Tedavi esnasında öncelikli olarak antibiyotik kullanımına başlanır. Zardaki yırtılmalar tedavi edilir gerekirse cerrahi işlem uygulanır.
  ]]>
  Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir https://www.kulakagrisi.gen.tr/orta-kulak-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Wed, 31 Oct 2018 07:54:39 +0000 Orta kulak enfeksiyonuna ne iyi gelir, Orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık görülen bir sağlık problemidir. Kulağın orta kısmında oluşan bakteri ve virüsler orta kulak iltihabına yol açar. Orta kulak, Orta kulak enfeksiyonuna ne iyi gelir, Orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık görülen bir sağlık problemidir. Kulağın orta kısmında oluşan bakteri ve virüsler orta kulak iltihabına yol açar. Orta kulak, kulak zarının arka tarafında bulunmaktadır. Östaki borusu orta kulağa boğaz kısmı ile bağlar. Östaki borusu ayrıca orta kulağa havanın girip çıkmasını önleyen bir görev üstlenir. Üst solunum yolu hastalıkları, viral enfeksiyon ya da alerjik reaksiyonlar oluşabilecek mikropların östaki borusu aracılığı ile kulağa kadar geçmesine yol açar. Orta kulakta oluşan mikroplar ise iltihap gelişmesine neden olur. Orta kulak iltihabı kulak ağrısı, kulakta iltihap akması, mide bulantısı, ateş ve kulak tıkanıklığı gibi şikayetlere yol açar.

  Kulakta oluşan ağrı ve basınç hissi evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Ancak kulak ağrısı çok şiddetli ise ya da iltihap için tedavi uygulanıyorsa evde tedaviye başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

  Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir

  Sarımsak:
  Sarımsak bilindiği gibi doğal antiviral, antibakteriyel ve iltihap önleyici olarak kullanılmaktadır. Bu etkilerinden dolayı eczanelerden temin edilebilecek antibiyotiklerin içeriğinde sarımsak bulunur. Sarımsağın içinde yer alan alisin adlı madde iyileştirici, ağrı kesici etki yaratmaktadır.

  1 tatlı kaşığı hardal yağı ısıtıldıktan sonra içine  2 diş sarımsak eklenir. Yağ ile sarımsak karışımı soğutulur. Yağ soğuduktan sonra 1 diş sarımsak yağın içinden alınır. Yağdan alınan sarımsak el ile kulağa sıkılır. Sarımsak yağı kulak ağrısı ve iltihabı geçene kadar günde 3-4 defa uygulanabilir.

  Fesleğen: Kulak iltihabı için kullanılabilecek doğal reçetelerden biride fesleğendir. Fesleğen kulağa damlatılarak kullanılmamalıdır. Fesleğen kulağın dış kısmına sürüldüğünde ağrı, şişlik gibi şikayetleri hafifletici etki yaratır.
  Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir
  5 tane Hint fesleğeni yaprağı ezilerek suyu çıkarılır. Elde edilen su sorunlu kulağın arka kısmına sürülür. Sürülen suyun kulağın içine kaçmamasına dikkat edilmelidir.
   
  2-3 damla Hint fesleğini yağı, yine 2-3 damla Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak bir pamuk yardımıyla kulağın arka kısmına sürülür. Tedavi günde 2-3 defa uygulanabilir.

  Zeytinyağı: Orta kulak enfeksiyonuna neden olan önemli faktörlerden biri kulak kirinin bakteri ve mantar kapmasıdır. Kulak kiri östaki borusunu tıkayarak kulak ağrısı, basınç hissi ve iltihaba yol açabilir. Hakiki zeytinyağı kulakta oluşan tıkanmayı geçirebilecek etkili tedavilerden biridir. Zeytinyağı hafif ılıtıldıktan sonra kulağa 1-2 damla damlatılır. Kulağa ulaşan yağ kulak kirini yumuşatarak, kirin kolaylıkla dışarı çıkmasını sağlar. Dışarı çıkan kulak kiri kulak çöpü ile dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

  Soğan: Soğan mutfakların ve yemeklerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Neredeyse her yemeğin içinde kullanılan soğanın iyileştirici özelliği bulunmaktadır.
  Kulak iltihaplarına karşı soğan tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Ufak bir parça soğan fırında 10 dakika kadar ısıtılarak soğumaya bırakılır. Soğuyan soğannın sıkılarak suyu çıkarılır. Sorunlu kulağa soğan suyundan 2-3 damla kadar damlatılır.

  Çay Ağacı Yağı: Kulak iltihabına ve iltihap nedeniyle oluşabilecek şikayetlere çözüm olarak çay ağacı yağı kullanılabilir. Çay ağacı yağı güçlü bir yağ olduğu için kullanmadan önce mutlaka seyreltilmelidir.

  3 damla kadar çay ağacı yağı 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile seyreltilir. İçine Yarım tatlı kaşığı elma sirkesi eklenip, homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım damlatma özelliği olan bir kaba alınarak kulağa damlatılır. 5 dakika kadar yan yattıktan sonra sorunlu kulağın üzerine yatılarak yağın kulaktan tamamen boşaltılması sağlanır. Çay ağacı yağı kulak iltihabı için 2 gün, günde 3 defa uygulanmalıdır.

  Elma Sirkesi:<]]>
  Kulağa Tüp Takılması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulaga-tup-takilmasi.html Wed, 31 Oct 2018 21:22:33 +0000 Kulağa tüp takılması, bu uygulamada tüp orta kulağa hava akımının sağlaması amacıyla kulak zarına takılır. Kişide kronik orta kulak iltihabı varsa, kulağın içindeki sıvı yapışkan bir yapıya gelerek boşal Kulağa tüp takılması, bu uygulamada tüp orta kulağa hava akımının sağlaması amacıyla kulak zarına takılır. Kişide kronik orta kulak iltihabı varsa, kulağın içindeki sıvı yapışkan bir yapıya gelerek boşaltılması mümkün olmaz. Orta kulaktaki sıvı bu şekilde kalır ve tedavi uygulanmazsa, ortaya çıkan iltihaplanma kulak kemiğini eritecek seviyede olabilir. Bu kişide işitme kaybına neden olur. İler aşamada beyne kadar yayılan iltihaplanma menenjit sorununun yaşanmasına sebep olabilir. Bu yüzden kişilere hem ilaç tedavisi yapılmalı, hem de kulağa tüp takılması gerekebilir. Tüple birlikte orta kulağa hava akımı sağlanmış olur. Orta kulak iltihaplarında kulak arkasından açılacak bir kesiyle, bu alanda enfekte olmuş sıvı ve dokular boşaltılabilir, kulak zarındaki deliğin kapatılması için ameliyat yapılabilir. Operasyon ertelendiğinde işitme kaybı artar, kişinin yaşam kalitesi düşer.

  Kulağa takılan tüpler basınç dengeleme tüpü, miringotomi tüpü ya da ventilasyon tüpü olabilir. Bunlar metalden, plastik ya da teflondan üretilebilir, enfeksiyona neden olmayacak şekilde üzerleri özel bir maddeyle kaplanır. Tüpler kısa ve uzun süreli takılabilir. Kısa süreli tüpler 6-12 ay kadar kalır ve vücut bunu kendisi atar. Uzun süreli olanlarda büyük ebatta olduklarından, takıldığı yerde hareket etmeyecek şekilde olurlar. Bunlara genellikle kulak burun boğaz uzmanları tarafından çıkarılır. Nadiren vücut kendisi tüpü atabilir.

  Kulağa tüp takılması nasıl olur

  Operasyon sırasında orta kulaktaki basıncın dengelenmesi için, kulak zarına küçük bir delik açılır. Genel anestezi verilen hastanın kulak zarında açılan 2 mm büyüklüğündeki kesiden sonra, tüp zarın üzerine mikroskopla yerleştirilir. Bu operasyon 20-30 dakika sürer. Çocuklarda geniz ameliyatı da yapılarak, östaki borusu açılır. Orta kulak iltihabı sık tekrarlıyorsa, kulağa tüp takılmalıdır. Herhangi bir komplikasyon olmadığında, hastanın 1 saatte taburcu edilmesi mümkündür.

  Kulağa Tüp Takılması

  Kulağa tüp ne zaman, kimlere takılmalıdır

  Sıvı orta kulakta uzun süre kaldığında, kişide işitme kaybı yaşıyorsa, kulağa tüp takılmalıdır. Çocuklar bundan daha fazla etkilense de, yetişkinlerde de aynı sorunlar görülebilir. Konuşma sorunları, denge sorunları, kulak zarındaki şekil bozukluğu, işitme kaybı karakteristik etkilerdendir. Kulağa tüp takılması, en çok 1-3 yaş arası çocuklara uygulanır. Tüp takılması için aranan koşullar ise;

  • Orta kulakta en az 4 aydır sıvı olmalı
  • Her iki kulakta sıvı olması
  • Orta kulaktaki işitme kaybının testlerle belirlenmesi halinde
  • Kulaktaki sıvıdan çocuklarda konuşmanın gecikmesi
  • İlaç tedavilerine rağmen, kulak enfeksiyonlarının geçmemesi durumunda kulağa tüp takılmalıdır.

  Kulaktaki tüp ne zaman çıkarılmalı

  Kulaktaki tüp 9 ay süreyle işlevini yerine getirdiğinde, sorun giderilmiş olur. Tüp 1 ay içinde dış kulak yoluna atılır. Bundan daha kısa sürede düşen tüp, orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu yeniden tüp takılmasını gerektirir. Tüpün geç düşmesi de, kulak zarında kapanmayan deformasyonu düşündürür. Tüp kendiliğinden düşmediğinde, kulak burun boğaz uzmanı tarafından çıkarılmalıdır. Bazen tüpler yıllarca bile kulakta kalabilir.

  Kulağa tüp takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir

  Tüpün takılmasıyla birlikte kulakta oluşan ağrılarda azalma, bazen de ağrının yok olması görülebilir. Hastaya verilen anestezi sonucunda mide bulantısı, midede hassasiyet olabilir. Eğer kulak suyla temas edecekse, kulak tıkacı kullanılması tavsiye edilir. Çünkü kulağa su kaçması bakteri birikimine ve enfeksiyona neden olabilir.

  Kulağa tüp takılmasının faydaları nelerdir

  Tüp takılması sayesinde orta kulaktaki işitme kaybı giderilir, orta kulak iltihabının tekrarlanmasına engel olunur. İltihaplanma nedeniyle oluşan denge sorunları, konuşma bozuklukları d]]> Bebeklerde Kulak İltihabı https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kulak-iltihabi.html Wed, 31 Oct 2018 23:43:37 +0000 Bebeklerde kulak iltihabı, bebeklerde orta kulakta etkili olan kulak iltihabı özellikle 6 aylıktan itibaren etkili olmaya başlıyor. Bu çağdan itibaren bebeklerde sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, östaki Bebeklerde kulak iltihabı, bebeklerde orta kulakta etkili olan kulak iltihabı özellikle 6 aylıktan itibaren etkili olmaya başlıyor. Bu çağdan itibaren bebeklerde sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, östaki borusunun uyumsuzluğu, bağışıklık sisteminin yeteri kadar gelişmemiş olması kulak iltihabının olmasına zemin hazırlamaktadır. Eğer kulak iltihabı tedavi edilmediğinde, bebeklerde kalıcı işitme kayıpları, orta kulakta hasar oluşabilir. Kulaktaki enfeksiyondan bakteri ve virüsler sorumludur.

  Bebeklerde kulak iltihabı nedenleri nelerdir

  • Bebeklerin kreşe, yuvaya devam etmesi ve bu ortamda daha fazla bakteri ve virüsle temas halinde olması
  • Emzik kullanılması
  • Ailede başka kişide kulak iltihabı olması
  • Sigara gibi tütün dumanına maruz kalmaları
  • Down sendromu, yarık damak, bağışıklık sistemi zayıflığı gibi etkenlerin olması
  • Olumsuz mevsim koşullarının olması
  • Bebeklerin biberonla beslenmesi kulak iltihabı riskini arttırır.

  Bebekler kulak iltihabından nasıl korunur

  • Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için, bulundukları ortamın ısısı ayarlanmalı ve temiz havadan yararlanmaları sağlanmalıdır
  • Havalar soğuk olduğunda, kulakları koruyucu bere ve şapka kullanılmalıdır
  • Bebeklerin olduğu yerde sigara içilmemelidir.
  • Burun tıkanıklığı sorunu varsa, odanın havalandırılmasına dikkat edilmeli, evde halı kaplı olmamalı, oyuncakları tüylü olmamalıdır.
  Bebeklerde Kulak İltihabı

  Bebeklerde kulak iltihabı belirtileri nelerdir

  Bebekler küçük olduklarından sorunlarını gerektiği gibi anlatamazlar. Bu yüzden üst solunum yolu rahatsızlığı olan, soğuk algınlığı bulunan bebekler iyi takip edilmeli, bazı belirtilerin olması halinde doktora gidilmelidir. Eğer bebekler sürekli olarak kulaklarını kaşıyor, kulaklarını çekiştiriyorsa, sürekli huzursuz olduklarını görüyorsanız, bu kulak iltihabı olduğunun bir göstergesi olabilir. Ayrıca iştahları azaldıysa, uyku düzenlerinde farklılık varsa, kulaklarında akıntı oluyorsa, yüksek ateş, işitme güçlüğü gibi etkilerde bulunuyorsa, kulak iltihabının varlığı daha fazla riskli olur. Bebeklerin dengesizlik yaşaması, sıkça düşmesi, sakarlık göstergesi olacak davranışlar sergilemesi, yürümesinin gecikmesi, konuşmasının gecikmesi ya da konuşmalarının anlaşılır olmaması gibi etkenlerde kulak iltihabı belirtisi olabilir. Bu nedenle özellikle anneler bebeklerinde olan gelişmeleri, rahatsızlıkları iyi gözlemlemeli ve işitme kaybına kadar gidecek kulak iltihabına erken aşamada tedavi uygulanmasını sağlamalıdır.

  Bebeklerde kulak iltihabı tedavisi nasıl olur

  Bebeklerdeki kulak iltihabı % 70 oranında kendiliğinden iyileşir. Eğer bağışıklık sistemleri iltihaba neden olan bakteri ve virüslere karşı yeteri kadar karşılık verebilirse, iltihabı kolayca atlatabilirler. İltihaba bakteri neden olursa, antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Fakat sürekli tekrarlayan, iyileşmeyen kulak iltihabı sorununda kulak tüpü takılması gündeme gelebilir. Kulak tüpü takılması için, bebeklerin 6 ay içinde 3-4 defa kulak iltihabı geçirmesi, iki kulakta 3 aydan fazla sıvı olması ya da tek kulakta 6 aydır sıvı olması, orta şiddette işitme kaybının olması, bebeğin antibiyotiklere karşı alerjisi olması gibi etkenler olması gerekir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde kulak iltihabının yüksek ateşle seyretmesi, iltihapla birlikte yüz felci, menenjit gibi ciddi sorunların gelişmesi ve bebeğin bağışıklık siteminin zayıf olması halinde de kulağa tüp takılabilir.

  ]]>
  Kulak Arkası Ağrısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-arkasi-agrisi.html Thu, 01 Nov 2018 10:00:36 +0000 Kulak arkası ağrısı oluşumu genellikle çocuklarda görülür fakat yetişkinlerde de sıklıkla rastlanan şikayetlerden biridir. Kulak ağrısı çekenler bu ağrının aniden bastırabileceğini yada ne kadar şiddetli olabilec Kulak arkası ağrısı oluşumu genellikle çocuklarda görülür fakat yetişkinlerde de sıklıkla rastlanan şikayetlerden biridir. Kulak ağrısı çekenler bu ağrının aniden bastırabileceğini yada ne kadar şiddetli olabileceğini bilirler. Nedenine bağlı olarak tek ya da her iki kulakta birden ortaya çıkabilen kulak arkası ağrısı yine nedenine göre farklı özelliklerde olabilir. Aniden oluşum göstermekte olan keskin ağrılar yada devamlı olan bir ağrı oluşabileceği gibi ağrıya bağlı olarak zonklama veya yanma hissi ile beraber oluşan ağrıda belirecektir. Kulak arkası ağrılarının pek çok farklı nedeni olabilir ve bu nedenle kulak-burun-boğaz doktoruna görünmek gerekecektir. Kulak arkası ağrısı ciddi sonuçlar doğurabilecek olup, hafife alınmaması gereken bir ağrı belirtisidir.

  Kulak arkası ağrısı nedenleri:

  • Kulak iltihabından dolayı oluşan kulak arkası ağrıları: Kulak arkası bölgesinde bakterilerin artması ile birlikte enfeksiyonların veya iltihap oluşumlarının belirtileri oluşabilir. Kulak arkası ağrıları iltihap oluşumu sonucunda kulak arkasında şişlik oluşumu da belirebilir. Bu şişlik oluşumu daha çok ağrılı olarak oluşur. Kulak iltihabından kaynaklanan ağrılar söz konusu olduğundan uzman bir doktora başvurulmalıdır.
  • Yağ bezesi oluşumundan dolayı oluşan kulak arkası ağrıları: Kulak arkasında iltihaplanma dışında kulak arkasında fark edilen ağrılar, yağ bezlerinden kaynaklanıyor olabilir. Yağ bezeleri basit ve önemsiz olan ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılar kendiliğinden tedavi gerektirmeden kaybolurlar. Yağ bezesi oluşumlarından dolayı oluşan şişlik sorunlarında endişe edilecek bir durum söz konusu olmamaktadır.
  • Lenf Düğümü veya tükürük bezlerinden dolayı oluşan kulak arkası ağrıları : En fazla ciddiye alınması gereken kulak arkası ağrıları, lenf düğümü veya tükürük bezlerinden kaynaklı olan ağrılardan oluşmaktadır. Tükürük bezlerinden veya lenf düğümlerinden kaynaklı oluşmakta olan kulak arkası ağrıları bir çok ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Bu ağrılar genel olarak şiddetli ağrılara sebebiyet vererek kişileri oldukça rahatsız eder. Kulak arkasın ağrısı oluştuğunda beraberinde şiddetli şişkinlikler meydana gelerek, kızarıklıklar oluşturur.

  Kulak Arkası Ağrısı

  Kulak arkası ağrısı nedenleri arasında enfeksiyon oluşumları önemli rol oynamaktadır. Arka kulak enfeksiyonları, kulak ağrılarının en yaygın nedenleri arasında olarak görülmektedir. Çocuklarda arka kulak enfeksiyonu yetişkinlere oranla daha yaygındır çünkü küçüklerin kulaklarındaki östaki borusu daha kısa ve yataydır.  Fakat oluşan kulak arkası ağrısı için en doğru tedavi iyi bir doktora görünmek olacaktır. Bu sebeple kulak arkası ağrısı başladığında hafif tedavi yöntemleriyle iyileşmiyorsa, hemen uzman hekime gidilerek çözüm aranmalıdır.

  Kulak arkası ağrısı için doğal tedavi yöntemleri arasında susam tohumu yağı ve sarımsak ile hazırlanan kulak ağrısı giderici merhem oluşan ağrıya iyi gelmektedir. Oluşan kulak arkası ağrısı için bu merhemin hazırlanışı: 2 çay kaşığı susam tohumu yağına bir diş sarımsak eklenir ve bunlar bir cezveye alınır ve sonrasında kısık ateşte birkaç dakika kadar hafifçe ısıtılır. Bu işlemden sonra sarımsak susam yağından çıkarılır ve kalan yağ bir damlalık içerisine alınır. Daha sonra bu yağdan 3-4 damla olacak şekilde ağrı oluşan kulağa damlatılır.

  Kulak arkası ağrısı için  iyi gelen diğer bir yöntem ise seyreltilmiş limon suyudur. 2 çay kaşığı limon suyunu 2 çay kaşığı saf su ile karıştırıp birkaç  dakika ılıyıncaya kadar kısık ateşte ısıtın. Bu karışımı damlalık içerisine boşaltıp kulağınıza 2-3 damla kadar damlatın. Bu sayede kulak ağrısı geçecektir.

  ]]>
  Kulak Çökmesi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-cokmesi.html Fri, 02 Nov 2018 01:04:24 +0000 Kulak çökmesi, çoğu insanda görülen ve birçok nedeni olan bir hastalıktır. Bu hastalığın ilk oluşum evrelerinde hasta durumun farkında değildir. Bunun nedeni hastalık oluşurken kişide herhangi bir ağrı ya da sancı dur Kulak çökmesi, çoğu insanda görülen ve birçok nedeni olan bir hastalıktır. Bu hastalığın ilk oluşum evrelerinde hasta durumun farkında değildir. Bunun nedeni hastalık oluşurken kişide herhangi bir ağrı ya da sancı durumlarının oluşmamasıdır. Bu durumun böyle olması da hastalığın oluşurken erken teşhis ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Bu hastalık zamanla kişilerde ağrılara ve sancıya neden olabilen bir hastalıktır. Kulak çökmesi, kulağın en önemli bölgelerinden biri olan kulak zarının vakum etkisinden etkilenerek orta kulağa doğru çökmesidir. Bu çökme durumunda hasta herhangi bir sorun yaşamaz. Fakat bu hastalık etkilerini daha sonra hastada gösterir. Hastalığın orta evrelerinde hafif etkiler görülse bile kişi bu durumlardan çok fazla rahatsız olmadığı için bu durumları çok fazla önemsemez. İşte kişiler hastalığın son evresinde doktora şikayetleri ile başvururlar. Bu sorun genellikle yetişkin insanlarda meydana gelen bir problemdir. Çocuklarda görülme sıklığı oldukça düşük olan bu hastalık aşırı yaygın bir hastalıkta değildir. 

  Kulak çökmesi durumunun olduğu kişilerde hastalık ilerlediği zaman işitme kayıpları aşırı kulak sancıları, kulak akıntıları gibi sorunlar baş gösterebilir. Kişi bu durumda doktora gitmek istemese bile bu ağrılardan dolayı doktora gitmek için mecbur kalır.  Bunların yanında kişide şiddetli ve uzun süren kulak çınlamaları sorunu da görülebilmektedir. Bu kulak çınlamaları da kişiyi oldukça rahatsız ederek baş ağrılarına neden olur. Kulak çökmesini meydana getiren vakumun nedeni olarak hava alışverişinin sağlandığı östaki borusudur. Buradan sağlana hava alışverişi nedeni ile kulak zarına vakum etki edebilir. Bu etki eden vakumda kişilerde kulak çökmesi sorununa neden olabilir. Tüm bunların yanında kulağa alınan darbelerle şiddetli vakum etkileri gibi etkiler kulakta görülebilir. Bu tür sorunlarda kişiler cerrahi müdahalelere maruz kalmak zorunda kalabilirler. Tabi ki kişiler şikayetlerinden kurtulmak umudu ile bu müdahalelerin biran önce olmasını istemektedirler. Cerrahi müdahaleler öncesinde hastalarda bazı testler ve küçük işlemler yapılır. Bu durumlara rağmen östaki borusundaki tıkanıklık açılmazsa daha sonra cerrahi müdahalelere başvurulması gerekebilir.

  Kulak Çökmesi
  Kulak çökmesi durumunda belirtiler

  Kulak çökmesi ilk başlarda herhangi bir şikayet göstermese bile daha sonraki zamanlarda birçok sorun ile karşınıza çıkarak sizi sınırlandırabilir. Genellikle ilk karşınıza çıkacak problem kulak bölgesindeki şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar öyle derinlemesine olur ki  kişide uyku bozuklukları, stres ve sinir etkileri oluşturabilir. Bu soruna uzun süreler müdahale edilmezse işitme kayıpları görülmeye başlanır. Kişi olduğundan daha zor duyabilir. Genellikle ağrı ve işitme kayıpları ile hastalar doktorlarına başvururlar. Küçük incelemeler ile doktor teşhisi koyabilir.  Hastalığın dahada ilerlemesi durumunda kişide aşırı mide bulantısı hatta kusma bile görülebilmektedir. Kulağın vücuda bu denli etki etmesi sadece bir vakum etkisi ile oluşmaktadır. Böyle durumlarda kulakta oluşan hafif kanamalar hastalığın etkilerindendir. Bu kanamalar hastalarda endişelenmelere neden olabilir.  Kulak çökmesi durumunda oluşan bu sorunlarla kulak zarı enfeksiyonları baş gösterebilir. Bu durumlarda kişiye doktorlar antibiyotik tedavisi uygulayabilirler. 
  ]]>
  Kulak Küçültme https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kucultme.html Fri, 02 Nov 2018 16:14:07 +0000 Kulak Küçültme, Günümüzde estetik ameliyatların sayısı oldukça artmaktadır. Gelişen teknoloji ile artık insanlar sadece kulaklarına değil vücutlarındaki herhangi bölgeye estetik uygulamalar yaptırabilir. Öyle ki kulak Kulak Küçültme, Günümüzde estetik ameliyatların sayısı oldukça artmaktadır. Gelişen teknoloji ile artık insanlar sadece kulaklarına değil vücutlarındaki herhangi bölgeye estetik uygulamalar yaptırabilir. Öyle ki kulak estetikleri günümüzde oldukça artan bir durumdur. İnsanların bu estetikleri uygulamalarındaki en büyün neden  kulakların estetik görüntüsünün bozuk olmasıdır. Gelişen teknolojiler ve geliştirilen yeni yöntemler sayesinde kişi kulaklarını ağrısız ve kolay bir ameliyat ile istediği şekle getire bilmektedir. Kulak küçültme, doğuştan büyük kulağa sahip olan insanlar tarafından en çok tercih edilen estetik müdahalelerdir.  Hastaya uygulanacak genel anestezi ya da bölgesel anesteziler ile hastanın kulağı 1-2 saat süren ameliyatlar sonrasında gerçekleştirilir. Kulak küçültme ameliyatı sonrasında kişinin kulağında bazı dikiş ve yara izleri kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle ameliyat olmayı düşünen bir hastanın bu izler nedeniyle iyi düşünmesi ve karar vermesi gerekmektedir.

  Kulak küçültme ameliyatlarında ana fikir olarak kişinin kulağındaki fazla dokunun uygun yöntemler ile alınmasıdır. Bu işlem sonrasında kişinin kulak boyutu belli bir miktar küçülecektir. Bu durumda kişi istediği görünümü elde edebilir. Bu ameliyatı düşünen kişilerin iyi bir plastik cerrah bulmaları ameliyat sonrası izlerin  kalıp kalmaması açısından oldukça önemlidir. Ameliyatı güzel yapan bir doktor ameliyat sonrasına kişinin kulağında çok düşük bir iz bırakmaktadır. Fakat hastada izler kalsa bile bu izler genellikle hastanın kulağının arka kısımlarında oluşacağından dolayı bu izler kişide estetik görünümü çok fazla etkilemez.  Kulak küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen insanların en genel şikayet nedeni sosyal hayatın kulağın böyle olması nedeniyle alay konusu olmasıdır. Bu durum özellikle çocuklarda psikolojik sorunların ortaya çıkmasında ve kendine güvensizlik durumlarının oluşmasında etkili olmaktadır.  Ameliyat sonrasında oluşan dikiş izleri yine gelişen teknoloji sayesinde  lazer yöntemleri ile sadece birkaç seansta sildirebilirsiniz. Fakat bu durum kişiler için çok fazla önemsenmeyen bir durumdur.

  Kulak Küçültme
  Normalde burun uzunluğuna paralel olan kulak boyu birçok insanda genetik olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Küçük kulak çok fazla sorun olmaması halinde büyük kulak birçok insanın en büyük sorunlarından biridir. Böyle insanların etraftan aldıkları tepkiler nedeni ile kişiler bu ameliyatları risklerine rağmen kabul etmektedir.  Kulak küçültme ameliyatının yapılabilmesi için çocuklar için belli bir yaş sınırı vardır. Çocukları bu ameliyatı olabilmek için kesinlikle 5 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu ameliyatlar özel hastanelerde biraz maliyetli olabilir. Bu nedenle kişiler biraz maddi olarak  bu duruma geniş bakmaları gerekmektedir. Fakat devlet hastanelerinde bu ameliyatlar biraz daha ucuz fiyata yapılabilmektedir. Tabi ki devlet hastanelerindeki şartlar ameliyattan önce göz önünde bulundurulmalıdır.
  ]]>
  Baş Ağrısı Kulak Çınlaması https://www.kulakagrisi.gen.tr/bas-agrisi-kulak-cinlamasi.html Sat, 03 Nov 2018 14:18:01 +0000 Baş ağrısı kulak çınlaması, olarak bilinen başlıca sebeplerden biri işitme kaybı, migren hastalığı olabilir. Kulak çınlamasını sadece biri bizi andığında değil bazı patolojik değişikliklerden de olabilme Baş ağrısı kulak çınlaması, olarak bilinen başlıca sebeplerden biri işitme kaybı, migren hastalığı olabilir. Kulak çınlamasını sadece biri bizi andığında değil bazı patolojik değişikliklerden de olabilmektedir. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz. Tek kulakta veya iki kulakta birden duyabilirsiniz. Bu çınlama sürekli olursa kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Hatta bu çınlamalar kişilerin normal hayatlarını tetikleyen bir durum olacaktır.

  Baş ağrısı ve kulak çınlamasının görülme nedenleri ise şöyledir:

  • Kulaktan kaynaklanan sorunlar.
  • Beyin veya beyincikten kaynaklanan sorunlar.
  • Metabolik hastalıklardan kaynaklanan sorunlar.
  • Travmalar.
  • Boyun düzleşmesinden oluşan sorunlar.

  Küçük bir kulak kiri bile geçici bir süre tinnitus yapabilir. Bunun yanında kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemiklerin eklem yerinin sertleşmesi gibi daha önemli nedenlerde oluşabilir. Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden dolayı da olabilmektedir. bu yüzden baş dönmesi, baş ağrısı, kulak ağrısı, kulak çınlaması sık görülür. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde, şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta veya bazen de ‘kafanın içinde’ duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur. Kulak çınlaması genel olarak başkaları tarafından duyulamaz ancak ender de olsa, dışarıdan da duyulabilen çınlamalar vardır. Gençlerde  sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek ya da gürültülü iş makinelerine yakın çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilmektedir. Tıp dilinde vertigo denen baş dönmelerinin nedenleri çeşitlidir. Bunlardan başlıca şunlardır: Kulak ağrısı, kansızlık ve kan hastalıkları, beyin hastalıkları.

  Baş Ağrısı Kulak Çınlaması

  Kulak çınlamasının daha nadir görülenleri ise şöyledir:

  • Aspirin, romatizma ilaçları, idrar söktürücü ya da antibiyotik gibi pek çok ilacın bir yan etkisi olarak kulak çınlaması şikayeti ortaya çıkabilir.
  • Baş ya da boyundaki damarlara baskı yapan bir tümör çınlama ve başka belirtilerle kendini gösterebilir.
  •  Başın her iki yanında, kulakların önünde, alt çene kemiği ile kafatasının buluştuğu yerdeki temporomandibular eklemi ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına neden olabilir.
  • Hipertansiyon ya da stres, alkol, sigara ve kafein gibi tansiyona etki eden etmenler, kulak çınlamasının daha fark edilir olmasına yol açabilir ve baş ağrısına neden olabilir.

  Kulak çınlamasına aşağıdaki belirteceğim olaylar veya birkaç tanesi izleniyorsa zaman kaybetmeden acilen doktorunuza görünün. Bulantı ve kusma, denge bozukluğu, baş ağrısı, işitme azlığı ve baş dönmesi. Bunlardan bir kaçını yaşıyorsanız doktor tarafından acilen kontrol olmanız gerekmektedir. Fakat sadece kısa ve geçici süreli bir çınlama yaşıyorsanız endişe yapılmasına gerek yoktur dur. Kulaç çınlaması ve baş ağrısını evde siz kendinizde kolay bir yöntem ile geçirebilirsiniz. Örneğin bitki çayı yapıp karanlık bir oda seçin bitki çayını içtikten sonra sessiz karanlık odaya geçip bir kaç saat dinlenin ve beyninizi de dinlendirin bu sürenin sonunda hem baş ağrınız kesilmiş hem de kulak çınlaması kesilmiş olacaktır. Çünkü kulak çınlaması ve baş ağrısının ana sebebi stres, yorgunluk, üzüntü gibi şeyler ile gelmektedir. Kulak çınlamasının herhangi bir yaşı yoktur dur ve hemen hemen her yaşta duyulur.

  ]]>
  Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kulak-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 03 Nov 2018 21:15:08 +0000 Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir, Bebeklerde kulak ağrısı, kulak iltihabı yani akut otitis media olarak bilinir veya başka bir hastalıktan kaynaklı olarak belirir. Bebeğinizin kulağının ağrıyıp ağrımadığını Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir, Bebeklerde kulak ağrısı, kulak iltihabı yani akut otitis media olarak bilinir veya başka bir hastalıktan kaynaklı olarak belirir. Bebeğinizin kulağının ağrıyıp ağrımadığını anlamanın en kolay yolu onun ruh halinde bir değişiklik olup olmadığını fark etmenizdir.
  Herkes bebeğinin normal durumunu elbette bilir. Bu durumda bebeğiniz telaşla sağa sola döner yada normalden fazla ağlamaya başlar, bebeğiniz kulağını çekiştirmeye başlar, uyku arasında bağırarak uyanıp ağlar, bebeğinizde kulak ağrılarına bağlı olarak gece huzursuzluğu oluşur, kulak akıntısı belirtisi gerçekleşir, bebeğinizin iştahında azalma oluşur, kulak enfeksiyonları gastrointestinal sistemini etkileyebileceğinden  kulak ağrısına bağlı olarak kusma gerçekleşecektir, kulak ağrısına bağlı olarak tıkanması oluşacaktır, işitme azlığı oluşacaktır. Bebeğinizde hafif yada yüksek ateş de kulak ağrısındaki belirtilerden birisidir. Kulak ağrıları soğuk algınlığı veya sinüslerle ilgili bir hastalıktan sonra atağa geçme eğilimindedir. Bu nedenle, oluşan kulak ağrılarından sonra bebeğinizin hassasiyetini sizlerin bilmesi önemli bir husus olacaktır. 
  Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

  Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir: 

  • Bebeklerde kulak ağrısına ağrı kesici ilaçlar ve ağrı kesici tabletler: Ağrı kesici ilaçlar ve ağrı kesici tabletler olarak bilinen bu ürünlerden asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçların bebeklerdeki kulak ağrısını geçirmek için yeterli olduğu bilinmektedir. Diğer yandan bebeğin kulağının ağrıması durumunda kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.
  • Bebeklerde kulak ağrısı için kulak damlaları: Bebeklerde kulak ağrısını geçirici etki yapan ve yaygın bir kullanımı olan bir diğer yöntem de kulak damlası kullanımıdır. Kulak damlaları özellikle kulak ağrılarında kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Fakat bebeğin kulağında kulak ağrısı varsa, özellikle bu ağrı ileri seviyeye ulaşabilir. Bu tür durumlarda kulak damlaları iltihap oluşumlarını şiddetlendirebilir. Diğer yandan henüz akıntıya ve kulak akması şikayetine yol açmamış olması gerekir. Şayet bir kulak ağrısı varsa antibiyotik tedavisinden 48 saat öncesine kadar kulak damlası kullanılması uygun olacaktır.
  • Bebeklerde kulak ağrısı için sıcak kompres uygulaması: Bebeklerde kulak ağrısı olduğu vakit bir havlu veya mendilin bebeğe zarar vermeyecek derecedeki sıcaklıktaki suya batırılarak sıkıldıktan sonar ağrıyan kulak bölgesine tampon yapılmasının kulak ağrısına iyi olacağı bilinmektedir.Bu sıcak baskı uygulaması, bebeğin kulağında ağrıya neden olan yüksek ateşi de düşürücü etki oluşturacaktır.

  Bebeklerde kulak ağrısı için evde doğal olarak kulak damlası yapımı:

  Bebeklerde kulak ağrısı için evde doğal olarak kulak damlası yapmadan önce doktorunuza başvurmanız tavsiye edilen bir husus olmaktadır. Kulak ağrısı için ev yapımı damlalar, bebeğin kulağında oluşan ağrıları ve  kulak ağrısına bağlı olarak oluşan kulak sancısını kısa süreliğine de olsa geçirecek olan çözümler arasında olacaktır.

  Anne sütünün çok az olacak şekilde ısıtılması ile bebeğinizin ağrıyan kulağına birkaç damla damlatılması ile bebeğin ağrıyan kulağındaki ağrıyı azalması sağlanacaktır. Anne sütündeki antibakteriyel maddeler kulak ağrısına neden olan bakterileri yok eder ve kulaktaki iltihabı kurutarak kulak ağrısı oluşumunun giderilmesinde olumlu etki sağlar. Bebeklerde kulak ağrısına iyi gelen diğer bir yöntem ise zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı ve hint yağı gibi yağların karıştırılması ile bebeğin kulağına bir iki damla damlatılırsa kulak ağrılarına iyi gelecektir. Bitkisel yağların hafifçe ısıtılarak ılık olarak bebeğin ağrıyan kulağına damlatılması uygun olacaktır.

  ]]>
  Oksijenli Su İle Kulak Temizleme https://www.kulakagrisi.gen.tr/oksijenli-su-ile-kulak-temizleme.html Sun, 04 Nov 2018 06:20:45 +0000 Oksijenli su ile kulak temizleme , kulakların tıkanmasından dolayı uygulanmakta olan bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanması uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır ve uzman doktorlar tarafından en çok tavsiye edilmekte olan yön Oksijenli su ile kulak temizleme , kulakların tıkanmasından dolayı uygulanmakta olan bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanması uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır ve uzman doktorlar tarafından en çok tavsiye edilmekte olan yöntemler arasında ilk sırayı almaktadır. Kulak tıkanması oluşumu kişilerde fazlaca görülmekte olan ve farklı yaşlarda olan kişileri etkileyebilen bir durum olarak bilinir. Kulak tıkanması özellikle soğuk havalarda soğuk algınlığı nedeniyle daha çok fazla olarak karşılaşılmakta olan bir belirti olarak kendini göstermektedir. Çoğu kez önemli bir soruna yol açmasa da, uzun süren kulak tıkanıklıkları ihmal edilmemeli ve kulak tıkanıklığının giderilmesi için uzman olan bir doktora başvurulmalıdır.

  Kulak tıkanıklığını oksijenli su ile kulak temizleme, ilk olarak başvurulacak olan bir yöntem olacaktır. Kulak tıkanıklığından şikayetçi olan ve uzun süreler boyunca doktora görünmeden kulak tıkanıklığının geçmesini bekleyen birçok hasta vardır. Bu rahatsızlığa kendimden örnek verecek olursam eğer, kulak tıkanıklığı oluşumu bende oluşurken kulağımın kapanması ile belirti göstermekte olup bunun yanı sıra kulağımda çınlama oluşturmaktadır. Oluşan bu belirtilerin birkaç gün kendiliğinden geçeceği sanılır fakat bu durum böyle olmayacaktır. Ben kulak tıkanıklığı oluşumunun kendiliğinden geçmesi için bir keresinde 2 ay kadar bekledim ve 2 ay boyunca kulağımda duyu kaybı yaşadım. Bu çok zor bir durumdu. Bir insanın duymaması düşünülmesi bile çok kötü! Tabi bu süre zarfı sonrasında kulak tıkanıklığı duş alırken kendiliğinden geçti ve sanki hayata yeniden başlamış gibi oldum. Uzun bir süre kulağım tıkanmadı fakat bir süre sonra kulak tıkanıklığı tekrardan belirdi ve bu belirti kış ayında belirti gösterdi. Soğuk hava şartlarından dolayımı yoksa farklı bir nedenden kaynaklı olarak mı oluştu bilmiyorum. Bu oluşumun gerçekleşmesi ile uzman bir kulak doktoruna başvurdum. Kulağımda kir birikmesinden dolayı kulak tıkanması oluştuğu söylendi ve kulağımda aşırı derecede kir birikmesi olduğundan dolayı kulağım temizlenmedi. Çünkü kir kuruyarak kulak zarına yapışmıştı. KBB doktoru oksijenli su ile kulak temizleme yöntemini önerdi. Bir hafta boyunca tıkanan kulağa oksijenli suyu güde 3 sefer damlatarak kirin yumuşamasını sağladım. Bir hafta sonra KBB uzmanına tekrardan gittiğimde kulağımdaki kir yumuşamıştı ve  oksijenli su ile kulak temizleme işlemini tekrardan kendi uygulayarak kulaklardaki kiri vakumlayarak çekti.

  Oksijenli Su İle Kulak Temizleme
  Oksijenli su ile kulak temizleme kesinlikle kulakların temizlenmesinde önerilen bir yöntemdir ve iyi bir fayda sağlar. Kulaklarda oluşan kirin giderilmesinde sıklıkla bu yöntem kullanılır. Kulak temizlemede en iyi ve en sağlıklı olan yöntemin bu olduğu kanıtlanmıştır. Diğer şekilde uygulanan yöntemler kesinlikle zararlı olacaktır. Önceki zamanlarda oksijenli su ile kulak temizleme yerine kulağı su ile yıkama yöntemi kullanılıyordu, bu yöntemde kulağa tazyik ile verilen sudan dolayı kulak zarına aşırı derecede tahribat oluşturuyordu. Zamanla bu yöntemin zararlı olduğu anlaşıldı ve bu yöntem yerini oksijenli su ile kulak temizlenmesine bıraktı.
  ]]>
  Bebeklerde Kulak Kaşıntısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kulak-kasintisi.html Mon, 05 Nov 2018 01:11:28 +0000 Bebeklerde Kulak Kaşıntısı, Kulak bölgesinde meydana gelen kaşıntı kişiler için oldukça rahatsızlık veren ve kişiler için can sıkıcı olan bir durumdur. Kulak kaşıntısı meydana geldiğinde bunu kesinlikle kaş Bebeklerde Kulak Kaşıntısı, Kulak bölgesinde meydana gelen kaşıntı kişiler için oldukça rahatsızlık veren ve kişiler için can sıkıcı olan bir durumdur. Kulak kaşıntısı meydana geldiğinde bunu kesinlikle kaşımadan halletmek gerekmektedir. Özellikle bebek yaştaki kimseler durumun farkında olamayacağından anne ve babaları kulak kaşıntısı durumunu dikkatlice takip etmelidir ve hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Bir yaşından küçük bebekler ağrının yerini tam olarak belirleme kapasitesine sahip değildir. Ağrı, kaşıntı veya benzeri rahatsızlık veren bir belirtinin, kulağın içinden mi yoksa dış çevresinden mi kaynaklandığını tam olarak kestiremezler. Derdini sözcüklere dökemeyen bebeğiniz size kulağına elini götürerek  bir ipucu vermekte olabilir. Diş çıkartma, banyo sonrası kalan köpük, dış kulak yolu iltihabı, kulak enfeksiyonu, egzama ve alerji buna bağlı neden olabilir. Diş çıkarması ne alaka derseniz doğal olarak çoğu anne bebeğin diş çıkarması ile kulaklarını kaşıması arasında bir bağlantı kurmayı aklına getirememektedir. Oysa diş çıkarma bebeklerde kulak kaşıma nedenlerinin başında gelir. 

  Bebeğin kulağına asıldığı, kulağını çekiştirdiği, kaşıdığı veya dürtme hareketi yaptığı durumlarda ‘yüzücü kulağı‘ da denilen dış kulak yolu iltihabı söz konusu olabilir. Kulak enfeksiyonu ya da diğer adıyla orta kulak iltihabı bebeğin kulağını kaşımasına ve tırnaklamasına neden olabilir. Kulak enfeksiyonları 6 aylıktan 3 yaşına kadar olan çocuklarda oldukça yaygın olmaktadır. Çoğu bebekte kulak arkasında egzama görülmektedir. Oldukça kaşıntı yapan, alerjik bir durum olduğundan dolayı etkilenen bölgeyi bebeğin kaşımak istemesi de gayet doğaldır. 

  Bebeklerde kulak kaşıntılarının nedeni 

  • Genellikle yaz mevsiminde bebeklerin kulaklarını kaşıması yukarı seviyelere çıkar. Sıcak havların sonucu olarak terleme seviyesi artar. Budan dolayı kulak bölgesinde de kaşımalar meydana gelmektedir.
  • Eğer bebekler havuza ya da denize sokulacaksa kulak tıkacı kullanılmasında fayda vardır. Nedeni ise havuzlardan kulağa gelebilecek klorlu su kulak kaşıntısına neden olmaktadır.
  • Ayrıca bebeklerin kulaklarında meydana gelen iltihaplanmalar da kulak kaşıntısına neden olmaktadır. Bu durum doktor kontrolüne götürülerek tedavi edilmelidir. Çünkü kulak kaşıntısı her zaman olmasa da ciddi problemleri beraberinde getirebilen bir rahatsızlıkta olabilmektedir.

  Bebeklerde Kulak KaşıntısıBebeklerde kulak kaşıntısı birde şöyle meydana gelebilmektedir. Örneğin su çiçeği çıkartan bebek hem ateşlenir hem kulağını kaşır. Örneğin kabakulak geçiren bebek hem kulağını çekiştirir hem de kulağında şişme, kızarıklık meydana gelir. Sürekli olan kulak kaşıntısı doktor tarafından temizlenmesi gerekiyor ise temizlenmelidir. Bebekleri rahat uykusuna bırakmayan bu kaşıntı annelerin baş belasıdır ve her gece huzursuzlukla beraber annesini de uyutmaz.  Bebeğinizin kulak kaşıntısı gittikçe artıyor ve şiddetleniyor ise mutlak şekilde doktor tarafından tedavi edilmelidir. Önemli bir nokta alerjiden şüphelendiğinizde kendi kendinize kesinlikle süt, yumurta benzeri temel besinleri doktora danışmadan. Bebeklerde sadece yiyecek alerjisi görülmez ve temel gıdaları gereksiz yere kesmek bebeğe daha çok zarar verebilir.

  ]]>
  Kulak Damar Tıkanıklığı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-damar-tikanikligi.html Mon, 05 Nov 2018 07:27:50 +0000 Kulak damar tıkanıklığı kişilerin sıklıkla karşılaşmış olduğu bir kulak problemi olarak bilinmektedir. Kulakların aşırı derecede hassas olmasından dolayı meydana gelecek olan problemlerde o kadar kolay olmaktadır. Kul Kulak damar tıkanıklığı kişilerin sıklıkla karşılaşmış olduğu bir kulak problemi olarak bilinmektedir. Kulakların aşırı derecede hassas olmasından dolayı meydana gelecek olan problemlerde o kadar kolay olmaktadır. Kulaklarda özellikle de kış aylarında meydana gelen aşırı derecede soğuklardan dolayı kulağın olumsuz etkilenmesi ile kulaklarda tıkanmalar meydana gelir. Oluşan bu durum kulağın kapanmasından ve dışarıdan gelen herhangi bir sesin duyulmamasından dolayı oldukça can sıkıcı olmaktadır. 

  Kulak damar tıkanıklığı oluşumu itibari ile kulaklarda şişkinlikler meydana getirir. Kulaklarda meydana gelen şişlikler bir süre o şekilde kalır. Fakat bu oluşumun yanı sıra kulaklarda damar tıkanıklığına bağlı olarak kulaklarda yanma oluşur, kulaklarda kızarıklıklar meydana gelir ve kulaklarda duyu kayıpları zorluğu çekilir. Duyma kayıpları oluşumları ile kişiler oldukça rahatsız olur ve yaşantılarında problemlerle karşı karşıya gelirler. 

  Kulak Damar Tıkanıklığı
  Kulak damar tıkanıklığı oluşumu gerçekleştiği vakit uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu sıkıntının giderilmesi için gerekli görülen uzman doktor KBB doktoru olacaktır. KBB doktoru gerekli görülen durumları göz önünde bulundurarak kulaklarda damar tıkanıklıklarının giderilmesini sağlayacaktır. Gerekli görülürse eğer ameliyat uygulanır yada buna gerek duyulmadan ilaç tedavisi uygulanarak rahatsızlık giderilir. Tabi ki bu rahatsızlığın giderilmesi için en uygun olan yöntem ilaç kullanımı olacaktır. Bu kullanım ile kulak damar tıkanıklığının giderilmesi sağlanacak ve ilaçların düzenli olarak kullanılması ile oluşan tıkanıklıklar bir kaç hafta içerisinde düzelecektir. Kullanılmakta olan ilaçlar sayesinde de kulak damar tıkanıklığı geçmese tekrardan uzman doktorunuza başvurmanız gerekecektir. Doktorunuz size uygun olan tedaviyi belirterek kulak damar tıkanıklığının giderilmesini sağlayacaktır.
  ]]>
  Kulak Memesi Ne İşe Yarar https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-memesi-ne-ise-yarar.html Tue, 06 Nov 2018 05:12:05 +0000 Kulak memesi ne işe yarar, Kulak duyma ve denge organıdır. Kulak kafanın 2 yakınında, kafa içi içerisinde olan oyuğa yerleşmiş kapasitededir. Kulağımızla, ses dalgalarının sadece belirli bir aralığını algılayabiliriz Kulak memesi ne işe yarar, Kulak duyma ve denge organıdır. Kulak kafanın 2 yakınında, kafa içi içerisinde olan oyuğa yerleşmiş kapasitededir. Kulağımızla, ses dalgalarının sadece belirli bir aralığını algılayabiliriz. İnsan kulağı saniye içerisinde olan rezonans sayısı 20- 20.000 hertz aralarında durumda olan sesleri işitebilir. Bu aralıkta olan ses dalgaları, kulak kepçesi yöntemiyle toplanarak, kulak yöntemine iletilir. Kulak yolu ile kulak zarına iştirak eden ses dalgaları, kulak zarının rezonans yapmasına sebep olur. Titreşimler, orta kulakta olan kemikten köprüyü (çekiç, örs, üzengi) titreştirir. Titreşimler bu kısımdan oval pencere sayesinde iç kulağa iletilir. Şiddeti yükselen titreşimler, salyangozda olan sıvının dalgalanmasına sebep olur. Bu dalgalanma titrek tüyleri durumda olan duyu hücresi durumda olan korti hücrelerini uyarır. İştirak eden uyartı duyu hücrelerinden, duyu sinirlerine doğru aktarılır. Duyu sinirleri uyartıyı beyine iletir. Beyindeki duyma merkezi bu uyarıyı ses olarak algılar, böylelikle işitmiş oluruz.

  Kulak memesinde olan yatay derin çizginin (earlobe-yan iştirak eden kulak yarığı) kalp damar problemlerinin habercisi meydana geldiği söylenir. Bu çizginin kalp damar hastalıklarının ten işaretlerinden biri meydana geldiğini vurgulayan uzman olanlar "Bu çizgiyi rastlamak için aynaya bakmak yeteri kadar olmaktadır" demektedirler. Bir ya da her 2 kulak memesinde bu şerit bulunanlar kalp damar hastalıkları istikametinden taranmalı, riziko etmenleri bakımından da araştırılmalıdır'' denmektedir. Birtakım uzmanlara yönelik kulak memesi çizgisinin kalp damar hastalığı işaretlerinden biri olarak onay görmesiyle alakalı önce çalışmaların 1973'de yapıldığını ifade etti. Bugüne denli bu konuyla alakalı 35'e uzak olmayan yayım yapıldığını, bilhassa kalp ve damar hastalıklarından yaşamını kaybedenler üstünde yapılmış durumda olan otopsi çalışmaları sonucu olarak bunun gösterildiğini belirtilmektedir. "Kalp hastalıklarından can verenlerin yüzdelik 80'inde bu şerit tespit edildi.

  Kulak Memesi Ne İşe Yarar
  Kulak memesinin tam orta kısmında yan süre gelen 'diagonal' tarzda denilen bir çatlak meydana geliyor. Bu yaşlılıkla beraber meydana çıkmakla beraber kalp damar rahatsızlığının da mühim bir işareti olabilmektedir. Bu çizgiyi taşıyanlarda kalp damar hastalığı meydana çıkış rizikosu çok fazla yüksek. Her 2 kulakta da bu şerit var ise kalp damar hastalığı olması oranı yüzdelik 77'e çıkıyor, bir kulakta olduğunda bu riziko yüzdelik 30-35'lerde kalmaktadır. Bu çizgiyi taşıyan bireylerin kalp damar hastalığı istikametinden araştırma edilmeleri gerekmektedir. Bilhassa riziko etmenleri bakımından başka bir deyişle hipertansiyon, kolesterol, sigara, şeker hastalığı gibi sağlık sorunları bakımından ve şişmanlık istikametinden araştırma edilmeleri çok fazla yerinde olur. Şayet sigara içiyorlarsa bir an daha önce bırakmaları, hipertansiyon, kolesterol seviyesi yüksekliği varsa iyileştirme olmaları gerekmektedir. Bu bireylerin bir check-up'tan, bir çaba testinden geçmeleri oldukça yerinde olu. Yapılmış Durumda Olan çalışmalar sonucu olarak bu şerit orta ve ileri yaş grubundaki meydana çıkıyor, yaş ilerledikçe hepten sık sık görülmekte, şerit derinleşmektedir. Erkeklerde kalp sorunlarının görülme oranı kadınlara yönelik daha fazladır. Bayanlarda küpe kullanılmasından ötürü bu çizginin ayrımı şaşırtabiliyor. Kulak memesinde olan çizginin kalp damar dolaşım yetersizliğinin müzmin bir işareti meydana geldiğini vurgularken, bu şerit olanlarda kalp damar hastalığı görülme derecesi olmayanlara nispeten daha fazla meydana geldiğini söylenmektedir. Bu belirtiyi doktorların bildiğini şayet milletçe bazında çok fazla malum bir bulgu olmadığını anlatılan yabancı bir vaziyettir. Bilhassa ileri yaş grubundaki olanlar, aynaya bakıp bu çizginin olup olmadığını belirlemelidir. Bu biçimde her insan bizzat kendine kolay bir kontrol yapabilir.
  ]]>
  Kulak Kanseri https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kanseri.html Tue, 06 Nov 2018 16:11:34 +0000 Kulak kanseri,  Kulak kanseri nadir de olsa toplumda görülen kanserler arasında yer alır. Kulak kanseri dış kulağın derisi ile kaplı kulak kepçesinde ve dış kulak kanalında, orta kulakta oluşan kanserdir. Dış kulaktaki tümör Kulak kanseri, 
  Kulak kanseri nadir de olsa toplumda görülen kanserler arasında yer alır. Kulak kanseri dış kulağın derisi ile kaplı kulak kepçesinde ve dış kulak kanalında, orta kulakta oluşan kanserdir. Dış kulaktaki tümörler çoğu zaman deri kanserleridir. Dış kulaktaki ve orta kulaktaki kanserler daha çok epitel hücreli ve yassı kanserler olur. İşitme kaybı gibi sorunlarda yaşanabilir. Kötü huylu tümörler kulak etrafındaki lenf bezelerine yayılabilir ve bu lenf bezelerinin şişmesine neden olur. Çoğu zaman kulak kanserleri geç fark edilir çünkü büyüyene kadar tam da belirti vermez yada hastalar bu belirtileri pek önemsemezler. 

  Kulak kanserinin belirtileri: işitme kaybı, dengesizlik, baş dönmesi, kulakla beraber kalp atışları, kulak ağrısı, kulak kepçesi etrafında lenf bezi, kulakta kanama ve dolgunluk hissi, şikayetin olduğu tarafta yüz felci ve kulağın çınlamasıdır. Bazı virüsler de bu şikayetlere sebep olabilirler. Bu yüzden yukarda zikredilen şikayetleri olan kişilerin en kısa zamanda doktora başvurmalarında fayda vardır. 

  Kulak Kanseri
  Kulak kanserinde tedavi daha çok ameliyattır. Kötü huylu tümörler yani kanserler ve iyi huylu tümörler için  tedavi olarak cerrahi yöntemlere başvurulur. Bu ameliyatlar esnasında bazen kulak dokusunda hasar meydana gelebilir. Bazı kulak kanseri hastalarında ameliyat esnasında kulaktaki dokularda hasar meydana gelebilir. Kötü huylu tümörleri tedavi ederken genelde kemoterapi tercih edilmez. Denge siniri kanserinde ise ameliyat yerine gama ışınları tedavisi  yani gamma knife tedavisi yapılır. 
  ]]> Kulak Yanması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-yanmasi.html Tue, 06 Nov 2018 18:07:47 +0000 Kulak yanması bir anda mahcup olduğumuzda veya utandığımızda ya da sıcak ve baharatlı yiyecek tüketildiğinde oluşabilir ve bu olağan bir durumdur. Böyle zamanlarda kan hızlı ve yoğun bir halde kulak damarına gelir ve kul Kulak yanması bir anda mahcup olduğumuzda veya utandığımızda ya da sıcak ve baharatlı yiyecek tüketildiğinde oluşabilir ve bu olağan bir durumdur. Böyle zamanlarda kan hızlı ve yoğun bir halde kulak damarına gelir ve kulak yanması ortaya çıkar. Bu şekilde oluşan kulak yanması çok kısa süre içerisinde geçer.

  Ancak kulak yanması veya karıncalanma hissi özellikle belli olmayan nedenlerle sürekli görülüyorsa önemli hastalıkların habercisi olabilir. Çoğu kişi bu anormal deri hissini yaşayabilir. Bunun tıp dilinde adı parestezidir ve bu durum sinirlerde tahribat yapan bir enfeksiyon, iltihap veya travma ile bağlantılı olabilir.

  Kulak Yanması Nedenleri

  Kulak Yaralanması: Kulağa gelen bir darbe veya sakatlık duyudaki sinirlerin zarar görmesine yol açabilir bunun sonucu olarak da ağrı ve yanma hissi oluşabilir.

  Orta Kulak İltihabı: Kulakta görülen enfeksiyonlar arasında en sık görülenidir. İltihap orta kulakta bir sıvının oluşmasına yol açar. Orta kulakta görülen bu enfeksiyon kulakta ağrı, tıkanma, şişme ve kulak yanması hislerine yol açabilir.

  Kulak Yanması

  Dış Kulak Yolu İltihabı: Dış kulak yolu iltihabı da kulak yanması ve karıncalanma hissi oluşturan başlıca faktörlerden biridir. Genelde yüzme sonucunda oluşan kulağa su kaçırma dış kulak yolu iltihabının önemli nedenidir. Kulakta su birikmesi sonucu nem oluşur ve bakteriler bulaşıcı etkene sebep olur. Belirtileri kaşınma, kızarma, kulakta yanma, şişme veya dolgunluk hissi oluşumudur.

  Sinüs Enfeksiyonları: Sinüs enfeksiyonları ya da sinüzit de kulak yanması hissi oluşturabilir. Sinüs enfeksiyonları soğuk, alerjik rinit, burun kemiğindeki eğrilik veya burun boşluğundaki iyi huylu tümörlerden kaynaklanabilir. Bu sebepler sinüslerin bloke olmasına yol açabilir ve sıvının boşalmasını engelleyebilir. Bu da kulak yanması da dahil birçok semptomu doğurabilir.

  Diyabet ve Periferik Nöropati: Tedavi edilmeyen veya tedavisi geciken şeker hastalığı sinirlere zarar verebilir ve karıncalanma, uyuşma ya da kollarda, bacaklarda ve kulak gibi yerlerde yanmaya neden olabilir.

  Felç: Kulak yanması bazen baş ağrısı, görme bozuklukları, zor konuşma, sersemlik gibi belirtilerin ortaya çıkmasına yol açan felçten kaynaklanabilir.

  Yukardaki nedenler dışında kulak yanmasının başka sebepleri de olabilir. Bunlar; alerji, aşırı soğuklar, güneş yanması, kimyasal yanma, çıban, kulak mukusu vb. olabilir. 

  Kulak Yanması Teşhis ve Tedavisi   

  Kulak yanmasının ve karıncalanmanın birçok sağlık sorunuyla bağlantısı bulunabilir. Bu durum yanma hissinin asıl sebebi teşhis edildiğinde tedavi edilebilir.

  Aloe Vera: Kulak yanması kimyasal yanma veya güneş yanığından dolayı oluşuyorsa kulağın dış kısmına aloe vera sürmek yanmayı en aza indirmede yararlıdır.

  Antibiyotik ve İltihap Sökücü İlaçlar: Kulak yanması bir çıban nedeniyle oluşmuşsa antibiyotik ve iltihap önleyici ilaçlar oldukça etkilidir.

  Anti-virüs İlaçlar: Dış kulakta yanma hissi zona hastalığı sebebiyle görüldüyse anti-virüs ilaçları kullanmak faydalıdır.

  Kan Şekerini Kontrol Altında Tutmak: Kulak yanması diyabetinle beraber ortaya çıkıyorsa öncelikle kan şekerini kontrol altına almak gereklidir. Vitamin desteği de kulakta yanmayı kesebilir.

  Topikal Kremler: Sinirlerde oluşan tahribat nedeniyle parestezi görülüyorsa bu siniri iyileştirmek kulak yanmasını da iyileştirir. Bu sinirlerin tedavisi için doktorlar tarafından önerilen bazı ilaçlar kullanılır. Ayrıca bazı topikal kremler de bu tedaviye dahil edilebilir. Neden olan etkeni bitirdikten sonra bazı e]]> Kulak Uyuşması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-uyusmasi.html Wed, 07 Nov 2018 08:07:50 +0000 Kulak uyuşması, her insanı rahatsız eden bir sorundur. Daha çok yaz döneminde sıcakların etkisiyle aşırı terleme ve kulakta kaşıntı hissinde artış yaşanır. Hassas bir yapıya sahip olan dış kulak yolunun kaşı Kulak uyuşması, her insanı rahatsız eden bir sorundur. Daha çok yaz döneminde sıcakların etkisiyle aşırı terleme ve kulakta kaşıntı hissinde artış yaşanır. Hassas bir yapıya sahip olan dış kulak yolunun kaşınarak deniz ve havuza girilmesi durumunda, ciddi sayılan kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlanır. Kulağın savunma amaçlı üretmiş olduğu serümen yani kulak kirinin pamukluk çubuklarla sıkça ve şiddetli olarak temizlenmesi, dış kulak yolunda anormal kuruluk ve yabancı maddelerle temas yüzünden kaşıntıya, kulak uyuşmasına neden olabilir. Bunların en önemli sebepleri arasında alerjik bir yapıya sahip olmak gelir. Egzama, mantar gibi hastalıklarda, besinlere ya da diğer maddelere karşı alerjinin olması durumunda kulakta kaşıntı ve uyuşma hissi yaygın şekilde hissedilir.

  Dış kulak yolunun düz bir yapıda olmaması nedeniyle, kulak zarına kadar olan bölge dirsek yapmaktadır. Bu yüzden kulak içine yerleşen mantarlar, yabancı cisimler, kulak temizleme pamuğu sayesinde derinlere itilen kulak kirleri, suyla şişen kirler dışarıdan müdahale edilmesini gerektirir. Özellikle kalabalık havuzlarda dış kulak yoluna kolayca mantar enfeksiyonu yerleşir. Bu durumda mantarın tedavisi daha güç olur. Uzun süreli tedavi ve pansuman gerekebilir. Bu nedenle dış kulak yolu daima kuru tutulmalıdır.

  Kulak Uyuşması

  Kulak uyuşmasını, kulak kaşıntısı ve dış kulak yolu enfeksiyonlarını önlemek için alınabilecek tedbirler

  • Kulakları kaşımamak, eğer kaşıntıya engel olamıyorsanız doktora gitmeniz tavsiye edilir
  • Yaz aylarında kalabalık havuzlara girmek yerine, denize girmeyi tercih edin
  • Kulak temizleme çubukları haftada bir defa kullanılmalı ve sadece banyodan sonra ıslaklığın giderilmesi amacını taşımalıdır
  • Alerjik etkenlerden uzak durulmalıdır
  • Banyo sırasında kulağa sabun ve şampuan kaçmamasına dikkat edilmelidir
  • Havuz ve denize girerken kulak tıkacı kullanılmalıdır
  • Kulak damlaları sadece açıldıktan sonra 15 gün kadar kullanılmalıdır
  • Kulak kaşındıktan sonra, bölgenin suyla temasını önleyin.

  Vücut direncini düşüren bazı hastalıkların kulak enfeksiyonlarına uygun zemin hazırlayacakları söylenebilir. Özellikle şeker hastalığı bunlardan biridir. Bu nedenle kulak uyuşması, kaşıntısı ve enfeksiyonlarda mutlaka altta yatan etken belirlenmeli ve tedavi edilmelidir. Bu basit gibi görünen kulak sorunları yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle ciddi sonuçlar oluşmadan tedbirler alınmalı, gerekirse tedavi edilmelidir. Bu konuda alanında uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

  ]]>
  Kepçe Kulak Estetiği https://www.kulakagrisi.gen.tr/kepce-kulak-estetigi.html Wed, 07 Nov 2018 12:35:41 +0000 Kepçe kulak estetiği, tıpta otoplasti denilen çoğunlukla kepçe kulakların düzeltilmesi, kulağın eksik kıvrımlarının şekillendirilmesi ya da kulakların küçültülmesi için uygulanan bir operasyondur. Kepçe kulak Kepçe kulak estetiği, tıpta otoplasti denilen çoğunlukla kepçe kulakların düzeltilmesi, kulağın eksik kıvrımlarının şekillendirilmesi ya da kulakların küçültülmesi için uygulanan bir operasyondur. Kepçe kulak deformitesi doğumla birlikte başlar. Bu sorunun 5-6 yaşından itibaren yani kulağın gelişiminin çoğunun tamamlandığı dönemden itibaren düzeltilmesi mümkündür. Ruhsal sorunların bir nedeni olabilen kepçe kulak sorununun çocuklada okul çağından önce düzeltilmesi tavsiye edilir. Kepçe kulak estetiği sadece dış görünümde düzeltme yapılan bir estetik operasyon değildir. Hastalarda psikolojik olarak ta düzelmeye neden olur.

  Kepçe kulak deformitesi ne zaman başlar

  Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında oluşmaya başlayan kulak deformitesi, bebeğin doğumuyla birlikte görülebilir. Bebeklerde kepçe kulak deformitesine ilk 72 saat içinde müdahale edilirse, bu sorunda düzelme sağlanabilir. Çünkü bebeğe doğum anında anneden geçen östrojen hormonu bulunmaktadır. Bu süreçte kulak kıkırdakları yumuşak olduundan, özel tellerin ve bantların kullanılmasıyla kepçe kulak düzeltilebilir. Eğer bu müdahale yapılmadıysa, sorunun giderilmesi için 5-6 yaşına kadar beklenmelidir.

  Kepçe kulak estetiği ameliyatı kararı nasıl alınır

  Bu ameliyat kararını almakta zorlanan kişiler, deneyimli bir estetik cerraha danışabilir. Bu şekilde hastalar daha iyi aydınlanabilir ve ameliyatın gerekliliği hakkında daha iyi bir karar alınabilir. Muayenede kulakların yapısı incelenerek, sorunun nasıl düzeltileceğine karar verilerek, bir ameliyat planı yapılır. Kepçe kulak sorunu tek kulakta olsa bile, aradaki simetrinin sağlanması için her iki kulağa müdahale yapılabilir. Ameliyat kararı alınarak, hastaların ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgilendirme yapılır. Anestezi türü, cerrahi işlemlerin neler olduğu hakkında hastalara gerekli bilgiler verirlir.

  Kepçe Kulak Estetiği

  Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır

  Bu operasyon iki kulağa ayrı uygulanır. Kulakların normalde olması gerektiği gibi baş bölgesiyle 30-35 derece açı yapması sağlanır. Kulakların arkasından küçğk bir kesi açılır ve buradan kıkırdak dokuya ulaşılır. Burada kıkırdak doku törpülenerek, olması gereken büyüklüğe getirilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, kesi kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır ve kulak başa özel dikişler kullanılarak sabitlenir. En son kulaklara sargı yapılarak operasyon sona erer. Eğer bir sorun yoksa hasta aynı gün bile taburcu edilebilir. Sonraki gün kulaklara pansuman yapılarak, kulaklar kontrol edilir. Kulaklarda 3-5 gün kızarıklık ve şişlik olması normaldir. Yapılan kesi kulak arkasından olduğundan, görünürde iz de kalmaz. Hastalar normal yaşamına daha hızlı döner. Kulaklardaki bandaj çıkarılınca, hastanın tenisçi bandı denilen bantı takması gerekir. Kepçe kulak estetiği kulaklarda kalıcı bir düzelme sağlar ve tekrar aynı şekil bozukluğu oluşmaz.

  Kepçe kulak estetiği ne zaman gerekli olur

  Bu kulak deformitesi toplumda % 5 kadar etkilidir. Doğuştan olan bu şekil bozukluğunungenetik olduğu düşünülmektedir. Bu operasyon kulak gelişminin tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Kepçe kulak sorunu başa yakın kulak kepçesindeki çanak gibi olan konkada büyüme, kulak ile baş arasındaki açının artması ve kulak kepçesindeki kıvrımların oluşmamasıyla ortaya çıkar. Doğumla birlikte var olduğundan, çocukları daha fazla etkilemektedir. Kulaktaki kepçe kulakğın fonksiyonları açısından önemli olduğu kadar, yüz estetiği bakımından da önemlidir. Bu sorun zamanla kişide sosyal sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden, özellikle çocukların sosyal ortama girdikleri okul çağından önce yapılması tavsiye edilir. Bu dönemde çocuklar arkadaşlarının alay konusu olabilir, kepçe, anten gibi tabirlere maruz kalabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi gereken bir sorundur.

  Kepçe]]> Kulak Duymaması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-duymamasi.html Wed, 07 Nov 2018 17:34:34 +0000 Kulak duymaması, kulakların tıkanması anlamına gelir. Bu durumda kulakların duymamasını sağlayan ya da dıştan gelen sesleri tam olarak duyulmasını engelleyen bir sorun bulunur. Bu sorun genellikle geçici olsa da, 5-7 Kulak duymaması, kulakların tıkanması anlamına gelir. Bu durumda kulakların duymamasını sağlayan ya da dıştan gelen sesleri tam olarak duyulmasını engelleyen bir sorun bulunur. Bu sorun genellikle geçici olsa da, 5-7 gün içinde geçmeyen kulak duymama sorunlarında doktora gidilmesi gerekir.

  Kulak duymama nedenleri nelerdir

  Kulaklarda tıkanmaya neden olan etkenler içinde orta kulakta oluşan basınç değişimleri, kulak kanalına girmiş küçük böcekler, kanala gire yabancı cisimler, kanalda kulak kiri birikmesi, kulak hastalıkları, kulağın içindeki büyümeler, enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, sinüs enfeksiyonları, grip ve migren, kulağa kaçan su, yüksekte bulunma gibi etkenler alabilir. Boyun ve omuz bölgesindeki kas sıkışmaları da, kulakta duymama sorununa neden olabilir. Bu sorunların bir kısmı da, orta kulak ve yemek borusunu bağlayan östaki borusunda hasara neden olabilir. Bu bölüm orta kulağa hava girişini ve çıkışını sağlamakta ve böylece kulak zarına hava baskısı olur. Bu baskının kulak zarının iki tarafına eşit oranda yapılması gerekir. Östaki borusu tıkanırsa orta kulağa baskı azaldığından, kulak zarı içe doğru çekilir. Bu kulak duymaması sorunu yaşanmasına neden olur.

  Kulak duymaması belirtileri nelerdir

  • Baş dönmesinin olması
  • Kulakların birinde ya da ikisinde ağrı olması, rahatsızlık hissedilmesi
  • Kulakta hafif derecede işitme kaybının olması
  • Duymama sorunu uzun süre devam ederse, ağrı, basınç meydana gelebilir, ağır derecede işitme kaybı ile birlikte burun kanaması olabilir.
  Kulak Duymaması

  Kulak duymaması nasıl tedavi edilir

  Kulak durmama sorunu genellikle geçici olur. Fakat ortaya çıkan belirtiler iyi takip edilmelidir. Eğer kulakta rahatsız edici ağrı oluyorsa, sıvı geliyorsa hemen doktora gidilerek tedaviye başlanmalıdır. Duymama sorununa neden olan etkene göre bir tedavi uygulanmalıdır. Öncelikle kulakta oluşan ağrının ve rahatsızlığın giderilmesi amacıyla östaki borusu açılmalı ve oluşan basınç ortadan kaldırılmalıdır. Bunu sakız çiğneyerek, şeker yiyerek, nefes alınarak burun ve ağız kapatılıp nefes verip yapabilirsiniz. Sıcak duş alınması ya da sıcak bir yerde olmak ta yararlı olur. Bunlar kulak duymama sorununu gidermediğinde, başka tedavilere yönelmek gerekir.

  Kulağa kaçan su yüzünden duymama sorunu yaşanıyorsa, içerdeki iltihabın giderilmesi için antibiyotik tedavisine başlanır. Ağızdan ya da kulaktan damlatılan antibiyotikler bunun için kullanılabilir. Eğer enfeksiyon tedavi edilirse, kulak duymaması sorunu da giderilir.

  Sinüslerdeki şişlikler nedeniyle oluşan tıkanıklıkta kulakta sıvı birikimi olabilir. Burundaki nemin azaltılmasıyla şişlikler ineceği için, duymama tıkanıklık sorunu giderilecektir.

  Kulak tüplerinin kullanılması, içerde biriken sıvının çıkarılmasına yardımcı olur. Kişilerde tekrarlayıcı orta kulak iltihabı olursa, basit bir uygulama sayesinde sonradan oluşabilecek enfeksiyonlar önlenebilir, bunların hafif geçmesi sağlanabilir.

  ]]>
  Kulak Anatomisi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-anatomisi.html Thu, 08 Nov 2018 08:46:21 +0000 Kulak anatomisi, kulak insanlarda denge ve işitme organıdır. Dışarıdan gelen ses dalgalarını toplayarak, bunları elektrik sinyallerine dönüştürür ve sinirler yardımıyla bunları beyne iletilir. Aynı zamanda başı Kulak anatomisi, kulak insanlarda denge ve işitme organıdır. Dışarıdan gelen ses dalgalarını toplayarak, bunları elektrik sinyallerine dönüştürür ve sinirler yardımıyla bunları beyne iletilir. Aynı zamanda başın duruşunu, konum değişikliklerini beyne ileterek, dengenin sağlanmasını sağlar. Bu organ sadece insanlarda değil, omurgalıların hepsinde aynı anatomik özelliklere sahip işitme organı olarak bulunur. Dünyada rüzgar sesinden, yaprak hışırtısına, uçak sesine kadar oldukça geniş frekans aralığı olan sesleri algılayan kulak, canlılar açısından hayati öneme sahiptir.

  Kulağın yapısı nasıldır

  İnsanlarda ve memelilerde başın iki tarafında da kulak bulunur. Kulağın anatomisi kafatasının dışından içe doğru 3 temel bölümden oluşmaktadır. Bunlar dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak tanımlanır. İşitmenin gerçekleşmesi için, her birine ayrı görev düşmektedir. Çevredeki sesleri toplama ve orta kulağa iletme görevi dış kulağa aittir. Orta kulakta gelen sesleri güçlendirerek, iç kulağa aktarmaktadır. İç kulak gelen titreşimleri burada elektrik sinyallerine çevirir ve beyne iletir. Vücudun denge organı da iç kulakta yer alır.

  Dış kulak: Kulağın dışa açılan kapısıdır. Bu bölüm 2 kısımdan oluşur. Bu bölümlerin ilki başın dışında kalan ve belirgin şekilde çıkıntı yapmış olan kulak kepçesi, diğer kulak kepçesinin orta kulağa bağlantısını yapan dış kulak yoludur. Kulağın dışarıdan bakıldığında görünen tek kısmı olan kulak kepçesinin üzeri deriyle kaplıdır. Geniş ve kıvrımlı bir yapıya sahip kıkırdak dokudan oluşur. Adı gibi sesleri kepçeyle toplayarak, dış kulak yoluna iletir. Kısa bir kanal olan dış kulak yolunun içini döşeyen tabakanın altında kulak kiri yani buşon üretimini yapan küçük salgı bezleri vardır. Bu mumsu yağlı madde dıştan gelen toz ve kum gibi parçacıkların kulak zarına girmesine engel olur. Dış kulak yolunun iç kısmında kulak zarı denilen ince ve gergin bir zar vardır. Zarın üzerine gelen ses dalgaları ile titreşen zar işitmede önemli bir etkiye sahiptir.

  Kulak Anatomisi

  Orta kulak: Bu bölüm kafatasında şakak kemiği içene gömülen kulak zarının öbür tarafında bulunan küçük boşluktur. Boşluğun içinde biri kulak zarına temas eden, diğerleri de buna bağlantılı olan 3 kemikçik vardır. Kemikçiklerin şekilleri birbirine benzer olduğundan, çekiç, üzengi ve örs olarak adlandırılmışlardır. Bu kemikçikler ses dalgaları kulak zarına çarptığında, oluşan titreşimleri güçlendirerek iç kulağa iletmede rol oynarlar. Orta kulaktan başlayan ve burun arkasında olan geniz boşluğuna doğru açılan östaki borusu ise, ağız ve burundan giren havanın orta kulağa ulaşmasını sağlar. Orta kulakta her zaman hava olması gerekir. Bunun nedeni kulak kepçesinden giren havanın kulak zarının dışına devamlı şekilde basınç uygulamasıdır. Eğer basınç dengelenemezse kulak zarında çökme olur ve titreşme olmaz. Kulak zarının gergin kalması için, her iyi yüzeyindeki basınç birbirine göre dengeli olmalıdır. Bu durum özellikle uçak yolculuklarında daha iyi anlaşılır.

  İç kulak: Bu bölüm işitme ve denge organlarını içerir. Yapısı salyangoz gibi olan iç kulağın içi sıvıyla doludur. İçini dolambaçlı kanallara bölen corti organı denilen incecik tüylere sahip hücreler vardır. Beyne ulaşan işitme siniri uçları ise buna bağlı olur.

  ]]>
  Hamilelikte Kulak Tıkanması https://www.kulakagrisi.gen.tr/hamilelikte-kulak-tikanmasi.html Thu, 08 Nov 2018 16:36:05 +0000 Hamilelikte Kulak Tıkanması, Bu durumun oluşması hamilelikte döneminde hormonal değişiklilerin meydana gelmesi ile kulak tıkanıklığı meydana gelebilir ve bundan dolayı kulaklarda dolgunluk oluşur, buna bağlı olarak tıkana Hamilelikte Kulak Tıkanması, Bu durumun oluşması hamilelikte döneminde hormonal değişiklilerin meydana gelmesi ile kulak tıkanıklığı meydana gelebilir ve bundan dolayı kulaklarda dolgunluk oluşur, buna bağlı olarak tıkanan kulak hamile bayanları rahatsız edebilir. Orta kulak havalanmasının bozulmasına sebep olan hormonal değişiklikler gebe kadınlarda kulak tıkanmasını meydana getirir. Hamilelikte kulak tıkanması daha çok burun tıkanıklığından sonra gelişir. Kulakta tıkanma, çınlama, dolgunluk gibi sorunların hepsinin sebebi hamilelikte yaşanmakta olan hormonal değişimlerdir. Kulak tıkanması ile karşılaşan anne adayları bu sorunlarından kurtulmak için kulak-burun-boğaz uzmanlarına başvurmalıdır. Çünkü hamilelikte kulak tıkanması işitme de güçlük çekilmesine neden olur. Tedavi edilmeyen kulak tıkanmaları çınlama, dolgunluk gibi şikayetlerin zamanla içerisinde daha fazla şiddetlenmesine sebep olacaktır.

  Hamilelikte kulak tıkanması, kulaklarda oluşmakta olan bazı türden enfeksiyonların gelişme göstermesi ile belirir. Kulak enfeksiyonu oluşumları tedavisi sadece doktorunuzun önermiş olduğu antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar ile yapılabilir. Buradaki önerileri uygulamakla birlikte enfeksiyonlardan meydana gelen kulak tıkanıklığını gidermek olacaktır. Hamilelikte kulak tıkanması belirtileri, kulakta birkaç saatten fazla sürmekte olan şiddetli oluşum gösteren ve geçmek bilmeyen türden olan ağrılar, kusma ve ishal oluşumu gerçekleşmesi, yüksek ateşlenmeler, kulaktan sarı akıntı oluşması yada yeşil akıntı oluşması gibi belirtileri oluşturur.

  Hamilelikte Kulak Tıkanması

  Hamilelikte kulak tıkanması oluşumunu engellemek için:

  • Herhangi bir eczaneden kulak kiri yumuşatıcısı damlası alarak tıkanma olan kulağınızda günde 3 defa olacak şekilde kulağa 3’er damla damlatılarak kullanabilirsiniz. Bu damla kulağınızda oluşan kirleri sıvı bir hale getirecek olup bu sayede kulaktan tıkanma oluşumunu giderecektir.
  •  Damla haricinde ise kulak tıkanıklığını gidermek içim tıkanan kulağa kulak içerisinde tıkanmayı yumuşatması içim ve bu sayede kiri dışarı atmak için tıkalı kulağa bir kaç damla oksijenli su (hidrojen peroksit) damlatabilirsiniz.
  • Tıkanan kulağa birkaç damla bebek yağı damlatarak kulak kirini yumuşatarak tıkanma oluşumu giderebilirsiniz.
  • Oksijenli su bulunmaması durumunda ise birkaç damla saf zeytinyağını ısıttıktan sonar kulağınıza damlatabilirsiniz. Zeytinyağı kulak tıkanıklığı oluşturan kirleri yumuşatacak olup kulağı tıkanıklıktan kurtaracaktır.
  • Tıkanıklık olan kulakta gliserin kullanımı önerilen bir yöntemdir. Genellikle kulak doktorlarının önerisi olmaktadır. Kulak tıkanıklığının giderilmesi için bir hafta boyunca gliserin kullanımını önerirler ve bu sayede kulak tıkanıklığı oluşturan kirlerin kulakta sıvı hale gelmesi sonucunda temizlenerek kulaktan alınırlar ve tıkanıklık giderilir.
  • 10-15 dakikalık sıcak bir duş kulak tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Buhar kulak kirini yumuşatabilir.
  • Art arda yutkunmak kulaktaki basıncı azaltmaya yönelik basit yöntemlerden biri olarak bilinir.
  • Ciddi olan kulak tıkanmalarında alerji ilaçlarının kullanımı kulak tıkanıklığını gidermede işe yarayabilir.

  Hamilelikte kulak tıkanması oluşumunu gidermek için başka bir yöntem: Parmaklarınızla burun delikleri kapatılarak ağızdan nefes alınmaya başlanır ve sonra hem ağızdan hem burun deliklerini kapalı şekilde havayı burnunuzdan vermeye çalışın. Bu yöntem kulak tıkanıklığını açmakta etkilidir fakat bazen ağrı oluşumu gerçekleştirebilir. Bu yöntemlerin uygulanması ile hamilelikte oluşan kulak tıkanmaları giderilecektir. Kulak tıkanması oluşumlarının hamile bayanlarda belirmesi, kişiyi riske atabilen sebepler arasında olabilmektedir. Kulak tıkanmaları sonucu kulakların duymamasından kaynaklı olarak kazaların meydana gelme]]> Kulak Kiri https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kiri.html Fri, 09 Nov 2018 09:42:25 +0000 Kulak kiri, kulak yapısında bulunan dış kulak kepçesi ve dış kulak yolundan oluşur. Dış kulak yolu kulak zarıyla kulak kepçesi arasında kalan tünel şeklindeki kısımdır. Şekli kum saatine benzer ve ortası dardı Kulak kiri, kulak yapısında bulunan dış kulak kepçesi ve dış kulak yolundan oluşur. Dış kulak yolu kulak zarıyla kulak kepçesi arasında kalan tünel şeklindeki kısımdır. Şekli kum saatine benzer ve ortası dardır. Yapısı kemik ve kıkırdaktan oluşur. Dış kısmında derinin altında kulak salgısını yapan özel salgı bezleri vardır. Bu salgı dışarıdan gelecek toz ve kir parçalarını tutarak, kulak zarına ulaşmasına engel olur. Salgı çoğunlukla kuruyarak dışarı atılır ya da silinirse kulak kepçesine doğru iner. Bu kuru birikintiye kulak kiri yan buşon adı verilmektedir. Aslında bu bir kir değildir. Doğal bir vücut salgısıdır. Bazı kişilerde salgının koyu olmasında ya da tozlu bir ortamda bulunma nedeniyle birikim yapabilir ve dış kulak yolunun tıkanmasına neden olabilir.

  Kulak kiri hangi yakınmalara neden olur

  Kulak kiri denilen bu salgı kulak yolunu korumakta ve burada geçici bir tabaka oluşturduğundan faydalıdır. Bu salgı olmadığı takdirde, dış kulak yolu kuruyabilir ve kaşıntılar olabilir. Bazı kişilerde kulak kiri herhangi bir yakınmaya neden olmaz, rutin kulak burun boğaz muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulağın birinde ya da ikisinde birden tıkanıklık olursa, kişide geçici işitme kaybı, dolgunluk hissi, kaşıntı, ağrı, çınlama ve uğultu oluşabilir. İşitme kaybının derecesi farklı olabilir. Kişiler kulak kirinin neden olduğu işitme kaybı nedeniyle, kendilerini sosyal izolasyona alabilir.

  Kulak Kiri

  Kulak kiri nasıl anlaşılır

  Kulak kiri tanısı otoskopik muayene sonucunda, kulak burun boğaz uzmanı tarafından konur. Bu muayene kulak kiri açısından tanı koydurucudur. Yakınmaları olan kişilerin doktora gitmeleri yararlı olur.

  Kulak kiri tedavisi nasıl olur

  Kulak kiri tedavisinde farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunun tercihin yapılması hastanın, doktorun ve sağlık kurumunun özelliklerine göre farklı olabilir. Tedavide serumenolitik damla kullanarak ya da suyla yıkama yapılarak, aspirasyon ve küretle çıkarma yöntemleri kullanılabilir. Kulak kiri hemen çıkarılmayacaksa, kiri yumuşatacak gliserin kullanılarak bir süre sonra aspirasyon yapılabilir. Bu yöntem daha kolay olduğu gibi, komplikasyona neden olmadan kısa sürede tamamlanır. Kulak yıkamada ise, su ve damla kullanılabilir. Bu işlem nazik bir şekilde yapılmalıdır.

  Kulak kirini kişi kendisi temizleyebilir mi

  Kulak kanalı genellikle temizliği kendisi yapar. Kulak zarından kepçeye kadar olan deri birikintileri yavaşça dışa doğru iter. Birikintiler devamlı şekilde dışa itilir ve kuruyarak düşer. Kulak salgısı sadece kulağın dış kısmında meydana gelir. Kişinin kulağını yabancı bir maddeyle temizlemeye kalkışması halinde, akıntı içe doğru itilir. Bu şekilde kulak kiri temizleneme. Kulak zarı hassas olduğundan bundan zarar görebilir ve yırtık oluşabilir. Kulak zarı delindiğinde, kullanılan damlalar nedeniyle kulak iltihabı oluşabilir. Delik kulak zarı olan kişinin kulağının yıkanması iltihap oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden kişilerin kulak burun boğaz uzmanına görünmesi en doğrusudur. Kulak yıkama alışkanlığa neden olmaz. Kulak salgısının koyu olması halinde, kanallar temizlemeyi sağlamadığında, kulak kiri birikimi alacağından, bu kişilerin yılda bir defa bile olsa kulak kirini temizletmesi gerekir. Yıkama yapılsa da, yapılmasa da kulak kiri birikimi olur.

  ]]> Kulak Nezlesi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-nezlesi.html Fri, 09 Nov 2018 19:36:48 +0000 Kulak nezlesi, orta kulakta bulunan yapışkan sıvı toplanması ile oluşan bir hastalıktır. Genellikle çocuklarda görülür. En fazla da iki yaşındaki çocuklarda görülür. Tuba tıkanıklığının orta kulağı kapalı bir boşluk Kulak nezlesi, orta kulakta bulunan yapışkan sıvı toplanması ile oluşan bir hastalıktır. Genellikle çocuklarda görülür. En fazla da iki yaşındaki çocuklarda görülür. Tuba tıkanıklığının orta kulağı kapalı bir boşluk haline getirmesi ile boşlukta bulunan tüm hava emilir ve orta kulak basıncı düşer ve uzun süreli negatif basınç sonucu orta kulak mukozasında salgı bezleri artar. Salgılanan bu sıvılar zamanla suyunu kaybederek kalın ve yapışkan bir hal alır. Bu nedenle tuba yoluyla drenaj imkansız bir hal alır ve orta kulağın kısır bir döngüye girmesine sebep olur. Orta kulakta birikmiş olan bu yapışkan sıvı burada bulunan yapıların ve kemikçiklerin hareketini engeller ve iletimden kaynaklı işitme kayıplarına sebep olur. İşitme kaybı genelde hafif derecededir ve bu nedenle gözden kaçmış olabilir. Fakat aile bunu gözeterek fark edebilir. Çocuk söylenenleri tekrar ettiriyor veya televizyonu çok sesli ya da yakından izliyor ise gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Ayrıca kulak nezlesi olan kişilerde zaman zaman kulak ağrısı kulakta dolgunluk hissi oluşabilir. Kulak nezlesinin teşhis edilmesi için kulak burun boğaz bölümüne gidip orada otoskopik muayene yapılmalıdır. Ayrıca gerekli görülürse odiometrik ve timpanometrik ölçümlerde yapılarak hastalığın tam olarak teşhisi konulabilir. Testler ışığında tedaviye başlanabilir. 

  Kulak Nezlesi
  Kulak nezlesi, kulak nezlesi teşhisi konulduktan sonra tedaviye doktor tavsiyesi ile antibiyotik ile başlanır. Medikal olarak tedavi yapılan fakat tedaviye cevap vermeyen veya hiç tedavi verilmeden hastanın iyileşmesinin mümkün olduğu gibi tedavi edilmediği durumda farklı risklere sebep olma ihtimalide yüksektir. Sürekli olarak negatif basınç etkisinde olan kulak zarı incelir ve çöker, bu durumda bu zar orta kulağa ve kemiklere yapışıp fonksiyon görmez hale gelir. Bu durumda işitme kayıpları oluşur. Hastaya erken bir şekilde müdahale edilip kulağa havalandırma tüpü takılması problemi çözer. Bu tedavi sonrası hastaların yüzde sekseninde başarılı sonuçlar elde edilir. 
  ]]>
  Kulak İçi Kaşıntısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-ici-kasintisi.html Sat, 10 Nov 2018 05:27:19 +0000 Kulak içi kaşıntısı, bazı insanlarda kronik bir hal almış büyük sorunlardan birisidir.  Kulak içi kaşıntısı ile kişinin kulağının dışında kızarıklık, kuruluk ve şişkinlik gibi problemler görülebilmektedir.  Kulak Kulak içi kaşıntısı, bazı insanlarda kronik bir hal almış büyük sorunlardan birisidir.  Kulak içi kaşıntısı ile kişinin kulağının dışında kızarıklık, kuruluk ve şişkinlik gibi problemler görülebilmektedir.  Kulak içi kaşındıkça ve kişi kaşıdıkça (genellikle yabancı cisimler yardımı ile kaşınan bölge kişi tarafından kaşınır) çeşitli enfeksiyonlar kaşıntı ile birlikte baş gösterebilmektedir. Bu nedenle kulak kaşıntılarında kişi kaşımak yerine öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanına görünmesi gerekmektedir.  Kulak içi sürekli kaşınıyor ise  kişi kesinlikle bu bölgeyi kaşımamalıdır. Önceliğiniz bir doktora gitmek olsun daha sonrada sabırla beklemek olsun. Kaşıntının nedeni belirlenmeden özellikle yabancı cisimler ile kulağın kaşınması çok tehlikeli durumları ortaya çıkarmasıyla birlikte sizlere daha büyük sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız. Birçok insan kulak kaşıntıları nedeni ile kulağını kaşırken, kulak içerisindeki diğer organlara zarar vererek büyük sorunlar meydana getirmektedir. Bu tür durumlar oldukça tehlikeli olabilir. Öyle ki bu nedenler kişilerde duyma kaybına bile neden olabilmektedir.

  Kulak içi kaşıntısının en çok görülen nedenleri

  Kulak içi kaşıntısı oluşturan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerde bazılarında kişi kulağını dikkatli ve yavaş bir şekilde kaşıyabilir. Fakat bazı nedenlerde kişinin bu tür müdahaleleri oldukça tehlikelidir. Örneğin kulağın enfeksiyon nedenleri ile kaşıntılar oluşturması... Bu nedenle oluşan enfeksiyon kaşıntıları kişilerde  çok büyük kaşıntılara neden olmaktadır. Bu kaşıntılar nedeni ile kişi sosyal hayatında büyük rahatsızlıklar duymaktadır. En yaygın enfeksiyon olarak kulak yolu iltihabıdır. Bu durumda aşırı yüksek bir kulak içi kaşıntısı belirebilir. İşte bu durumlarda kişi kulağının içini kaşımamak gereklidir. Bu iltihaplar aşırı nemden dolayı görüldüğü için yüzücü kişilerde görülme sıklığı çok daha fazladır. Diğer bir kaşıntı nedeni olarak Böcek sokmaları verilebilir. Böcek sokmalarından en fazla görülen sinek ısırıkları vücudun her yerinde verdiği etki gibi kulak içerisinde de aşırı kaşıntılara neden olur. Bu durumda kişi kulağını hafifçe kaşıyabilir. Genellikle çocuklarda görülen bir sorun olan deri alerjileri de böcek ısırmaları ya da bunlara benzer nedenlerden dolayı kişide görülerek kaşıntılara neden olur. Tüm bu nedenlerin yanında bazı mantar türlerinin kulak bölgesinde görülmesi de kaşıntı durumlarını ortaya çıkararak kişiyi rahatsız edebilir. Bu durumda  da doktorunuz sizlere mantar için en etkili ilacı önerecektir. Bu ilaçların doğru ve aksatılmadan kullanılması oldukça etkili olacaktır. Bu durumda da yapılması gereken en önemli şey doktorunuza başvurmanızdır.

  Kulak İçi Kaşıntısı
  Kulak içi kaşıntısı için birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Öyle ki bu uygulanan yöntemlerden çok hızlı bir şekilde sonuç alınabilir. Bu nedenle kişiler bu kaşıntılar görüldüğü zaman hiç beklemeden bir doktora görünmelidirler.  Kulak kaşıntısı alerjik nedenlerden dolayı görüldüğünde kişilerin herhangi bir sabuna, şampuana ya da kullandığı kozmetik bir ürüne alerjisi olabilmektedir. Bu durumun tespit edilmesi sizleri oldukça rahatlatacaktır. Bu durumların tespit edilmese bile vücutta alerjiye karşı antihistamin ilaçları kullanılabilir. Tabi bu durum doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Daha birçok nedeni olan kulak içi kaşıntısı en çok görülme nedenlerini sizlere bu şekilde söylemiş olduk. Bu tür kaşıntılar 4 ya da 5 defadan fazla gerçekleşirse kesinlikle bir doktora görünmelisiniz. Aksi halde büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz
  ]]>
  Kulak Zarı Patlaması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-zari-patlamasi.html Sat, 10 Nov 2018 20:58:24 +0000 Kulak zarı patlaması, kulak zarı denilen yapı kulak kanalının içerisinde bulunan dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran ince bir yapıdır. Kulak zarı patlaması kulağa şiddetli bir darbe gelmesi, kafa kemiğinde meydana g Kulak zarı patlaması, kulak zarı denilen yapı kulak kanalının içerisinde bulunan dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran ince bir yapıdır. Kulak zarı patlaması kulağa şiddetli bir darbe gelmesi, kafa kemiğinde meydana gelen kırıklar, ani basınç değişiklikleri ya da pamuklu çubuk gibi cisimlerin dış kulaktan ani ve çok içeri sokulması ile oluşabilir. Bunların dışında orta kulakta meydana gelen şiddetli iltihaplanmalarda kulak zarında patlamaya yani delinmeye sebep olabilir. Kulak zarında oluşan bu patlama işitmeyi doğrudan etkiler. İşitme kaybındaki şiddet patlama şiddeti ile doğru orantılıdır. Kulak zarının patlaması ile iç kulağa zarar verildiyse ciddi işitme kayıpları olur. Kulak zarında patlamanın olması ile işitme kaybı, kulaklarda uğultu, çınlama, baş dönmesi, kulak akıntısı oluşur. Hastalar bu belirtileri dikkate alıp doktora başvurmazsa ileride daha ciddi sorunlara sebep olabilir. 

  Kulak Zarı Patlaması
  Kulak zarı patlaması, kulak patlaması kimi hastalarda bir kaç hafta içerisinde kendi kendine iyileşebileceği gibi bazen de aylarca iyileşmez. En fazla altı ay içerisinde patlama sonucu oluşan delikler kapanmazsa cerrahi müdahale gerekir. Zarda patlama sonucu delikler meydana gelir ve bu deliklerde ilaç tedavisi ya da kağıt kapama yöntemi ile yama uygulanır. Bu deliklerde akıntılar oluşur bunlar genelde ilaçla önlenebilir fakat delinmenin tamamen kapanması için bir kaç kez yama uygulaması yapmak gerekebilir. Fakat bir kaç kez yama uygulanmasına rağmen bu delikler kapanmaz ise ameliyat yapılır. Bir çok ameliyat yapılabilir kulakta oluşan delinmeler için ama hepsinde de asıl uygulama zarın bir doku ile kapatılmasıdır. Bu delinmenin kapatılması ile işitme problemleri engellenir. Zarda patlama sonrası tedaviye yardımcı olmak amacıyla kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.
  ]]>
  Kulakta Basınç Hissi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulakta-basinc-hissi.html Sun, 11 Nov 2018 00:52:52 +0000 Kulakta Basınç Hissi, Kulakta ses iletiminin engellendiği durumlarda ortaya çıkan basınç ve dolgunluk hissi.  Orta kulak ve dış kulak yolundaki bazı rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin, Basit viral enfeksi Kulakta Basınç Hissi, Kulakta ses iletiminin engellendiği durumlarda ortaya çıkan basınç ve dolgunluk hissi.  Orta kulak ve dış kulak yolundaki bazı rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin, Basit viral enfeksiyonların başlangıç döneminde ve sinüzit gibi enfeksiyonlarda kulağımızı havalandıran östaki borusunun fonksiyonları etkilenir ve orta kulağımız yeterince havalanmayınca orta kulakta basınç ve tıkanıklık hissi oluşur. 
  Yutkunma ve esneme, östaki borusunu açar ve hava basıncını kulağın iki tarafında eşit tutar. 

  Kulakta basınç hissinin en sık görüldüğü zamanlar ise,  uçak, araba vs. yolculukları sırasında değişen yükselti ve basınç farklarına bağlı olarak ortaya çıkan kulakta dolgunluk hissidir. Özellikle uçağın alçalması sırasında dış basınç artar ve orta kulaktaki basınç dış basıncı dengeleyemez. Böylece kulak zarı içeriye doğru çöker ve kulakta basınç hissi ortaya çıkar. 

  Yükselti ve derinlik farklarının olduğu dalma ve tırmanma gibi sporlar sırasında da değişen basınç ve yükselti şartları orta kulak üzerinde basınca yol açarak kulakta tıkanıklık, dolgunluk hissi yaratırlar.  Hava basıncıının değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan kulakta basınç hissine Barotravma denir. Barotravmaya bağlı basıncı azaltmak için kişi sakız çiğneyebilir, esneyebilir, nefes alıp ağız ve burnunu kapatarak nefesi vermeye çalışabilir, bir şekilde östaki borusu üzerindeki basınç azaltılmaya çalışılmalıdır.  Sık sık irtifa değişikliğine maruz kalan kişilerin barotravmaya yakalanma riski daha fazladır. 

  Kulakta Basınç Hissi
  Sadece havadaki basınç farkları değil kulak sıvılarının da basıncının değişmesi kulakta basınç hissi oluşmasına neden olur. Örneğin;  Meniere denilen hastalıkta, İç kulaktaki bir sıvının yüksek basınca ulaşması ile kulakta basınç hissi oluşur. Türkiye'de yaklaşık 140 bin meniere hastası vardır. Toplumda rastlanma sıklığı %0.2'dir. 

  Östaki borusunun tıkanması doğum öncesinde de olabilir. 

  Kulak zarında oluşan basınç hissinin azaltılmasında kullanılan tedavi yöntemleri;  

  Antihistaminikler; ağız yoluyla ya da burun spreyi şeklinde alınan  dekonjestanlar
  Steroidler; Östaki borusunun açılmasına etki edip basınç hissini azaltırlar, travmatik durumun şiddetli olması durumunda kulak enfeksiyonu oluşumunun önüne geçmek için verilirler. 

  Eğer kulakta basınç hissi yukarıdaki müdahalelerle açılmazsa cerrahi operasyon gerekebilir. 

  Cerrahi operasyon; Miringotomi; orta kulakta birikmiş olan basıncı azaltmak için kulak zarında bir kesik açılarak hava akışı eşit hale getirilerek baskı azaltılır. Orta kulağa hava geçişini sağlamak için açılan deliğe kulak tüpü de takılabilir. 
  ]]>
  Kulak Deldirmenin Zararları https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-deldirmenin-zararlari.html Sun, 11 Nov 2018 04:43:54 +0000 Kulak Deldirmenin Zararları, Kulak Deldirme farklı metodlar kullanılarak kulağa küpe takılması amacıyla yapılan bir işlemdir. Kıkırdak deldirme işlemi olarak bilinen kulak deldirme mutlaka işinde uzman kişiler tarafından s Kulak Deldirmenin Zararları, Kulak Deldirme farklı metodlar kullanılarak kulağa küpe takılması amacıyla yapılan bir işlemdir. Kıkırdak deldirme işlemi olarak bilinen kulak deldirme mutlaka işinde uzman kişiler tarafından steril bir ortamda yapılması gereklidir. İşi bilmeyen kişiler tarafından kulak deldirme işlemi yapıldığında AİDS ve hepatit B gibi hastalıkların bulaşmasına yol açabilir. Medikal aletlerin bulunduğu steril bir ortamda kulak deldirme işlemi yapılmalıdır. Kulak deldirme işleminde özel olarak hazırlanan delici setler kullanılır. Küpe kullanımından vazgeçmeyen kişilerin yaptırdığı kıkırdak deldirme işleminin rastgele bir yerde yapılmaması oldukça önemlidir.

  Kulak deldirme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu steril bir ortamda yapılmış olmasıdır. Kullanılan delici aletlerin kullanılan medikal ürünlerin steril olması gereklidir. Böylece mikrop kapmaması sağlanır. Deldirme işleminde en sık kullanılan yöntemlerin başında deldirme tabancası gelir. Eskiden sadece bir doktorun kullanabildği bu tabancayı günümüzde kuyumcu ve mücevher satışı yapan mağazalarda bulmak mümkün. Farklı teknikler kullanılarak yapılan kıkırdak deldirme işleminde enfeksiyon riskine karşı hijyenik aletlerin kullanılması gereklidir. Ayrıca kanama ve pıhtılaşma sorunu olan kişiler daha dikkatli davranmalıdır. Kulak Deldirmenin ZararlarıÖzellikle nörolojik hastalığı olanlar, diyabetik hastalığı olanlar ve çeşitli cilt hastalığı olanlar herhangi bir sorun yaşanmaması için daha özen göstermeleri gereklidir. Hijyenik ortamlarda yapılmayan ve aynı malzemelerin başka kişilerde de kullanılarak yapılan deldirme işlemi sonucunda hepatit B ve AİDS gibi bulaşı hastalıkları kapma riski bulunmaktadır. Bu nedenle deldirme yaptıracağınız yerin hijyenik ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Delinecek bölge steril bir solüsyonla silinmeli delecek olan  kişi eldiven giymelidir. Delme işleminde kıkırdak olan bölge tercih edilmemeli enfeksiyon riski az olan ve daha az kanlanan kulağın meme kısmına yapılmalıdır. Küpe kulağa steril özel bir tabancayla yerleştirilmeli ve 6 hafta boyunca küpe çıkarılmamalıdır. Küpeye elleri yıkamadan dokunmamalı ve telefonu kulağınıza tutmamalısınız. Delme işlemi yapıldıktan sonra ise eller yıkanarak günde 2 defa küpeyi çıkarmadan döndürmelisiniz. Ayrıca kulağın ön ve arka kısmı  steril bir solüsyon ile silinmelidir.
  ]]>
  Kulak Sivilcesi https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-sivilcesi.html Sun, 11 Nov 2018 11:24:37 +0000 Kulak sivilcesi, bazen ağrılarından dolayı ve ulaşılmazlığından dolayı bazen bizleri oldukça rahatsız etmektedir. Bu sivilceler özellikle ergenlik döneminde kişilerin hormonlarına ve vücutlarına bağlı olarak Kulak sivilcesi, bazen ağrılarından dolayı ve ulaşılmazlığından dolayı bazen bizleri oldukça rahatsız etmektedir. Bu sivilceler özellikle ergenlik döneminde kişilerin hormonlarına ve vücutlarına bağlı olarak daha fazla görülmektedir. Kulak sivilcesi kadın olsun, erkek olsun birçok insanın sorunlarındandır. Kulak içerisinde görülen sivilce kendi haline bırakıldığında yaklaşık iki hafta boyunca bölgede kendisini göstererek ağrılara  ya da sancılara neden olabilmektedir.  Kulak sivilcesi, kişinin kulağının ateşlenmesi gibi bir histe oluşturabilmektedir. Sivilcenin bu etkisi ağrı ile birleştiğinde oldukça rahatsız edici durumlar ortaya çıkarmaktadır. Kulak içerisindeki sivilce de diğer sivilceler gibi sıkılmamalıdır. Zaten kişiler uğraşsa bile sıkma işlemi genel olarak gerçekleştirilemez.  Bu sivilceler şişerek birkaç gün sonra irin akıtmaya başlayacaktır. Bu irin bittikten sonra sivilce kendiliğinden iyileşmeye başlayacaktır. En sağlıklı yöntem ya bir doktora gitmek ya da olduğu gibi bırakarak sivilcenin iyileşmesini beklemektedir.Kulakta oluşan sivilce zamanla geçmediyse ya da aşırı şekilde büyüme gösterdi ise cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu cerrahi müdahaleler oldukça kısa süren ve kişiye çok fazla acı hissettirmeyen türden küçük operasyonlardır. Fakat sivilce boyutu küçükse ve ağrıdan başka bir sorun oluşturmuyorsa kulak temiz su ile yıkanarak bunun için geliştirilmiş kremler eczanelerde alınarak kullanılabilir. 

  Kulak sivilcesinin en çok görülen nedenleri;

  En çok karşılaşılan durum yağlı ciltlerdir. Cildi yağlı olan insanların vücudundaki yağın dışarı çıkması sırasında bir gözenekte sıkışıp kalması durumudur. Bu durumda bölgede şişmeler ve iltihaplanmalar görülebilmektedir.  Bunun yanında temiz olmayan elleri ve parmakları ile kulak içinin karıştırılması kulağın çeşitli enfeksiyonlardan etkilenmesine ve bu tür kulak sivilcesi oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir cisim yada hijyenik olmayan ellerinizle kulaklarınıza, burnunuza dokunmamanız bu durumdan korunmanız için daha iyi olacaktır. Kulak kiri, bu durumların görülme sıklığını arttırmaktadır. Bu nedenle kulaklarınızı 2 günde bir mutlaka uygun temizleme şartlarını sağlayarak temizlemeniz bu tür sivilce oluşumlarını en aza indirecektir. 

  Kulak Sivilcesi
  Kulaklarınız içerisinde duştan sonra temiz bir pamuklu çubuk yardımı ile derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bu gibi siyah noktalarda zamanla büyüyerek sivilce oluşumlarına neden olabilmektedir.  Kulak sivilcesi eğer ağrının şiddetlenmesi gibi durumlar gösteriyorsa kesinlikle bir cildiye uzmanına görünün uzmanın yapacağı küçük tedaviler oldukça büyük etkiler göstererek kısa sürede bu durumdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Kronikleşmiş kulak içi sivilcelerinin tedavi süresi bazen 6 aya kadar uzun sürebilmektedir. Bu durumlarda doktor kontrolü altında olmanız sizlere kolaylıklar sağlayacaktır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kulağınızı her 2 günde bir temiz bir su ile yıkamanız tavsiye edilmektedir. bu temizlik sırasında saf sabunda kullanabilirsiniz. Bu yıkamalar cildinizin gözeneklerini açık tutarak vücuttaki yağın kolayca dışarı çıkmasını sağlayabilir. Bu durumda sivilce oluşumu engellenmiş olacaktır. Bu kadar basit işlemler belkide sizleri 6 ay boyunca birkaç defa hastaneye götürüp getirmekten, şiddetli ağrılar yaşamaktan, çeşitli zorluklara katlanmaktan koruyacaktır. Bu nedenle kulak temizliğinize önem vermeniz bu tür sorunların oluşmasını engelleyecektir.
  ]]>
  İşitme Kaybı Dereceleri https://www.kulakagrisi.gen.tr/isitme-kaybi-dereceleri.html Sun, 11 Nov 2018 21:02:36 +0000 İşitme kaybı dereceleri, işitme kaybı hafif orta ve ileri ve çok ağır düzeylerde olabilir. İşitme testleri ne kadar sesi işitebildiğimizi ölçer. Pek çok test türü vardır. Klinik veya işitme sağlığı uzmanları tarafında İşitme kaybı dereceleri, işitme kaybı hafif orta ve ileri ve çok ağır düzeylerde olabilir. İşitme testleri ne kadar sesi işitebildiğimizi ölçer. Pek çok test türü vardır. Klinik veya işitme sağlığı uzmanları tarafından yapılır. İşitme testleri sonuçları odiogram adı verilen bir tabloda gösterilir. İşitme düzeyinin ölçülmesinde  yaşanılan işitme sorununun türünün tespit edilmesine yardımcı olur. 

  İşitme kaybı dereceleri, işitme kaybı ölçümleri için testler yapılır ve bu testlerde işitme düzeyi desibel üzerinden hesaplanır. Bu değer işitilebilen en yumuşak seviyeyi ölçer. İşitme düzeyi saf ses tonları ve konuşma sesleri ile ölçülür. Bu ölçüm her iki kulak için yapıldığı gibi iki kulak için ayrı ayrı da yapılır. Bu testlere göre kişinin işitme kaybı değerleri ölçülür. İşitme kaybı normal ise yirmi desibele kadar olan sesleri işitirsiniz. Hafif işitme kaybında yirmi beş ile otuz dokuz desibel arası işitilebilir. İşitme Kaybı DereceleriGürültülü ortamlarda konuşulan şeyleri takip etmekte zorluk çekersiniz. Orta dereceli işitme kaybında daha iyi olan kulağınızın işitme kaybı kırk ile altmış dokuz desibel arasındadır. Bu durumda işitme cihazları kullanmanız gerekir aksi halde duyamazsınız. İleri düzeyde işitme kayıplarında ise işitme kaybı yetmiş ile yetmiş dokuz desibele kadar çıkar. Bu durumda daha güçlü işitme cihazları ve implant gerekir. Ağır işitme kayıplarında ise işitme kaybı doksan desibelden başlar be implant gerekir. Ayrıca dudak okuma ve işaret diline ihtiyaç duyulur. İşitme kaybı yaşadığınızı hissediyorsanız en kısa zaman da bir doktora başvurarak erken tedaviye başlayarak sıkıntıların ilerlemesini engelleyebilirsiniz.
  ]]>
  İşitme Cihazları https://www.kulakagrisi.gen.tr/isitme-cihazlari.html Mon, 12 Nov 2018 20:33:33 +0000 İşitme cihazları, işitme kaybı yaşayan kişilerin yaşam kalitesini arttırmak için üretilen işitme cihazları farklı çeşit ve özelliklerde kullanıcıların hizmetini sunulmaktadır. Farklı görünüm ve özellikler İşitme cihazları, işitme kaybı yaşayan kişilerin yaşam kalitesini arttırmak için üretilen işitme cihazları farklı çeşit ve özelliklerde kullanıcıların hizmetini sunulmaktadır. Farklı görünüm ve özelliklerde olan işitme cihazları mutlaka bir doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Uzman doktor kişiye özel cihazı belirleyerek hastasına yardımcı olacaktır.

  İşitme Cihazları

  Kulak Arkası Cihazlar: Kulak arkası işitme cihazları en çok kullanılan ve tercihe dilen modellerden biridir. Kulak arkası cihazlar neredeyse tüm işitme kayıplarına uygundur. Kişi için özel olarak hazırlanan kulak kalıbı ile birlikte uygulanmalıdır. Hazırlanan kalıp kulağın içine, cihaz ise kulak arkasına yerleştirilerek kullanılır. Kulağa takılması diğer işitme cihazlarına bakarak zor olsa da kullanan kişi zamanla alışacaktır. Kullanıcı için en önemli avantajı tüm işitme kayıpları için uygun olması ve kulak arkasına takıldığı için kulakta oluşan kir ya da nemden dolayı etkilenmemesidir. Bu özellikleri nedeniyle oldukça sağlamdır ve uzun süre kullanılabilmektedir. Cihazın pil ömrü de diğer işitme cihazlarına nazaran daha uzundur. 

  İşitme Cihazları

  Kulak İçi Cihazlar: Üretilen işitme cihazları içinde görsel anlamda en estetik ve ufak yapıda olan bir cihazdır. Cihaz kulak içine yerleştirildiği için kişiyi rahatsız etme olasılığı yoktur. Bu özelliğinden dolayı da genç kesimin en çok tercih ettiği model arasındadır. Kulak içi işitme cihazının kulağa yerleştirileme işlemi de oldukça kolaydır. Cihaz tamamen kişinin işitme sorununa göre özel olarak hazırlanır. Daha çok orta şiddette işitme kaybı yaşayanlar için uygundur. Konka olarak adlandırılan modelleri ileri derecede işitme kaybı yaşayanlar için de uygundur. Ancak cihaz kulağın içine takıldığı için nem ve kulak kirinden çabuk etkilenerek sık aralıklarla arıza sorunu yaşanabilir. Bu nedenle kullanan kişinin hijyene dikkat etmesi gerekir. Cihazın nem ve terden etkilenmemesi için kişinin nem ve ter giderici aksesuarlar kullanması gerekir. Estetik bir görünüme sahip olması ve hoparlörü kulak zarına yakın bir alanda olduğu için algılanan sesin doğal olması cihazın avantajıdır. Cihazın ses kontrolü el ya da otomatik olarak ayarlanabilmektedir.

  Kanal İçi Cihazlar: Kanal içi işitme cihazları kulak içi cihazların daha küçüğüdür. Bu nedenle de dışarıdan kulak içi cihazlara göre fark edilmesi daha zordur. İşitme cihazı kulak kanalı şeklindedir ve kulak kanalı içine yerleştirilir. Kanal içi işitme cihazları hafif ve orta şiddetli işitme kayıpları için uygundur. Kanal içi işitme cihazları çocuk ve bebeklere önerilmemektedir.

  Gözlük Tipi İşitme Cihazları: Gözlük tipi işitme cihazları daha çok gözlük kullanan kişiler tarafından tercihe dilmektedir. Kullanıcının bu tarz bir cihaz kullanabilmesi için mutlaka gözlük kullanması gerekir. Cihazın kulak ile bir ilişkisi yoktur. Ses kemik yolu ile kişiye ulaşır. Ancak kullanım alanı diğer cihazlara nazaran kısıtlıdır. Gözlük tipi işitme cihazı Miks türü işitme kayıpları için uygundur. Kullanımı oldukça kolaydır ve estetik anlamda sık tercih edilmektedir.

  Cep Tipi İşitme Cihazı: Cep tipi işitme cihazları yaşı ilerlemiş kişilerin kumanda ile kontrol edebileceği türden aletlerdir. Bu nedenle de özellikle ileri yaştakiler çok tercih etmektedir. İsteğe bağlı her iki kulakta da kullanılabilmektedir. Kalem pil ile çalışmakta olup oldukça ekonomiktir. Yaşanan tüm işitme kayıplarına özel farklı modellerde üretilmektedir. Çok eski bir teknolojik alet olmasına rağmen günümüzde tercih edilen modeller arasındadır. Kablosu çabuk deforme olduğu için sürtünme sesleri kişiyi rahatsız edebilmektedir. 

  Biyonik Kulak: Biyonik kulak çocuklar için uygulanan bir işitme yöntemdir. Çocuk önerilen işitme cihazını kullanmış ancak, fayda sağlamamışsa, işitme kaybı çok şiddetli ise ve kullanan çocuk 18 aydan büyükse biyonik kulak ter]]> Kulak Altında Şişlik https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-altinda-sislik.html Tue, 13 Nov 2018 19:19:30 +0000 Kulak Altında Şişlik, kulağın alt bölgesinde meydana gelen şişlikler hemen hemen herkesin bir kez dahi yaşamış olduğu bir rahatsızlık belirtisi olmaktadır. Bu şişlikler genel olarak yağ bezesi sanılarak kişiler t Kulak Altında Şişlik, kulağın alt bölgesinde meydana gelen şişlikler hemen hemen herkesin bir kez dahi yaşamış olduğu bir rahatsızlık belirtisi olmaktadır. Bu şişlikler genel olarak yağ bezesi sanılarak kişiler tarafından pek fazla önemsenmez fakat kulak altındaki şişlikler genel olarak ağrı oluşumları ile beraber belirmektedir. Bu ağrılar bazen zaman hafif sancılar şeklinde hissedilirken bazen de şiddetli ağrılar halini şeklinde belirti oluşturmaktadır. Kulak altında oluşan şişlikler bir çok ciddi rahatsızlıktan meydana geliyor olabilir. Boyun bölgesinde bulunan lenf bezleri, vücuttaki lenfatik sistem diye tabir edilen bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bu lenf bezleri kulak altında bulunmaktadır. Bu bezler vücutta enfeksiyon oluşması sonucunda kulak altında şişlikler halinde kendilerini gösterirler. Aslında bezlerin şişlik oluşturması, mikroplarla savaşacak hücrelerin sayısının artmasıyla ilgilidir.

  Kulak altında şişlik oluşmasının nedenleri: 

  • Kulak iltihabı oluşumundan kaynaklı olarak beliren kulak altı şişlikleri: Kulak bölgesinde bakterilerin artması sonucunda enfeksiyon veya iltihap durumu oluşumu ile kulak altı şişlikler görülebilir. Kulak iltihabı sonucunda kulak altında, arkasında şişlik belirebilir. Bu şişlikler daha çok ağrılı olarak oluşmaktadır. Kulak iltihabından kaynaklanan kulak altı şişlikleri söz konusu olduğundan uzman bir doktora başvurulmalıdır.
  • Yağ bezeleri oluşumlarından kaynaklı olarak beliren kulak altı şişlikleri: İltihaplanma dışında kulak altında oluşan şişlik, yağ bezlerinden kaynaklanıyor olabilir. Yağ bezeleri basit ve önemsiz şişliklere neden olur. Kendiliğinden tedavi gerektirmeden kaybolurlar. Yağ bezelerinden dolayı oluşan şişliklerin sorunlarında endişe edecek bir şey söz konusu değildir.
  • Lenf düğümü veya tükürük bezlerinden kaynaklı olarak beliren kulak altı şişlikleri: En çok ciddiye alınması gereken kulak altı şişlikleri, lenf düğümü veya tükürük bezlerinden kaynaklı olanlardır. Tükürük bezlerinden veya lenf düğümlerinden kaynaklı kulak altı şişlikleri bir çok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu şişlikler genel olarak şiddetli ağrılara sebebiyet verebilir.
  Kulak altında şişlik oluştuğunda beraberinde şiddetli ağrılar oluşur ve bu sayede kızarıklıklar meydana gelir ve bu durumun belirmesinde bir an önce kulak-burun-boğaz hastalıkları doktoruna başvurulması gerekmektedir. Kulak altında şişlik oluşumunda çoğu zaman, evde tedavi kulak altında oluşan şişliği iyileştirmeye yeterli alacaktır. Kulak altında şişlik oluşan bölgeye sıcak tampon uygulanması sizi rahatlatacaktır, fakat deriyi yakmamak için uygulanan tamponun aşırı sıcak olmamasına dikkat etmek önemli bir husus olmaktadır.. Vücudunuz enfeksiyonla savaşırken kulak altının birkaç gün şiş kalması normaldir.

  Kulak Altında Şişlik

  Kulak altında şişlik oluşumunun tıbbi tedavisi ise kulak altında oluşan enfeksiyonun vücuttan atılınca lenf düğümleri eski boyutuna dönecektir. Eğer bu durum çok uzun zaman alıyorsa, diğer belirtiler rahatsızlık veriyorsa oluşan kulak altı şişliğine karşı antibiyotik almak için doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz ne tür enfeksiyon kaptığınızı ve ona uygun tedaviyi belirleyebilmek için bir takım testler yapacaktır. Lenf düğümlerinde şişkinliğe neden olan tümör veya diğer ciddi problemlerin varlığının belirlenmesi için X-ray veya tomografi çektirilmesi gerekebilir. Kulak altındaki lenf düğümleri özellikle kanserli hücrelere duyarlıdır. Eğer kulak altında şişlik uzun bir süre belirir ise yada kızarıklık oluşturuyorsa, sertleşmiş ise sorunun ne olduğunu anlamak için uzman bir doktora başvurmanız gerekecektir.

  ]]>
  Kulağa Su Kaçması https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulaga-su-kacmasi.html Wed, 14 Nov 2018 02:32:54 +0000 Kulağa su kaçması özellikle yaz dönemlerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur.  Yaz aylarında denize girilince veya duş alırken kulağa su kaçabilir. Bu kulaklarında yapısal bozukluk olan kişiler için sıkıntılı bir Kulağa su kaçması özellikle yaz dönemlerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur.  Yaz aylarında denize girilince veya duş alırken kulağa su kaçabilir. Bu kulaklarında yapısal bozukluk olan kişiler için sıkıntılı bir durumdur. Şayet kulağınız sağlıklıysa ve yapısal bozukluğu yoksa kulağınıza saf ve ılık suyun kaçması sorun teşkil etmeyecektir. Su kulağa zarar vermese de işitmeyi engellediği gibi rahatsız edici bir durum meydana getirir. Bu nedenle su kaçmadan önlemini almak ve kulak tıkacı kullanmak daha doğruca bir iş olur.

  Kulağa Kaçan Suyun Zararları

  • Kişide baş dönmelerine neden olmaktadır.
  • Sıcak suyun kaçması kulağı tahrip eder.
  • Deterjanlı suyun kulağa kaçması kulağı mikroplara karşı koruyan salgı tabakasını bozar. Yüzme havuzu suları ve duş alırken kaçan şampuanlı su kimyasal içerdiği için bu tabakaya zarar verir.
  • Kulağa kaçan su nedeniyle orta kulak iltihabı oluşabilir.
  • Dış kulak enfeksiyonu oluşabilir.
  • Kulak ağrılarına ve çınlamasına neden olabilir

  Kulağa Su KaçmasıKulaktan Su Nasıl Çıkarılır

  • En ideal yöntem zıplamaktır. Çoğu insanın bildiği bu yöntemde hangi kulağa su kaçtıysa o taraftaki ayak hafif yukarı kaldırılarak başınızı aynı yöne doğru yatırın. Vücudunuz otomatik olarak kulaktan beyninize giden sinyalleri iletmek için suyun boşalmasını sağlayacaktır.
  • Su kaçan kulak altta kalacak şekilde yastıkla yatmanız kulaktaki suyun boşalmasını sağlayacaktır.
  • Kulağa saç kurutma makinası tutarak kurutmak da diğer bir yöntemdir. Saç kurutma makinası ile suyu çıkaracaksanız makinanız en düşük seviyede çalışsın ve kulaktan en az 30 cm uzaklıkta tutun.
  • Antiseptik özellik gösteren ilaçlar kullanmak suyun çıkması için bir başka yöntemdir.

  Kulağa Su Kaçtığında Kulak Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır

  Bu sorunda kulakta uğultu, çınlama veya kaşıntı olabilir. Bu tip belirtiler varsa ve bunları kulak ağrısı takip ediyorsa kulak enfeksiyonuna dönüşmüş olma ihtimali çok yükselmiştir. Dış kulak enfeksiyona dönüşüp dönüşmediğinin anlamanın bir yolu hastanın kulak yoluna parmağıyla bastırdığında ağrının oluşmasıdır. Orta kulak enfeksiyonunda çoğu zaman bu durumda ağrı oluşmaz. İleri aşamasında kulak çevresinde şişme ve akıntı oluşur. Buna bağlı olarak duyma bozukluğu yaşanır. Orta veya dış kulak yolu enfeksiyonu başladıysa mutlaka zaman kaybedilmeden bir KBB uzmanına başvurulmalıdır.

  Kulağa Su Kaçırmamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Yüzmek için gireceğiniz suya dikkat edin. Temizliğinden emin olmadığınız suya girmeyin. Çünkü kirli su enfeksiyona neden olacaktır.
  • Suya girerken kulak kanalınızın ıslanmamasına özen gösterin. Şayet ıslanacaksa kulak tıpası kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kulak tıpasının da temizliğine önem gösterin.
  • Suya girdikten sonra su kaçma belirtileri varsa kulaktan suyu çıkarma tekniklerinden birini kullanarak fazla zaman kaybetmeden giren suyu tekrar çıkarın. Ne kadar erken çıkarırsanız enfeksiyon kapma riski o kadar azalacaktır.
  • Yüzmeye gidiyorsanız yanınızda kullanabileceğiniz bir kulak damlası bulundurun. Bazı içeriğinde alkol olan kulak damlaları kaçan suyu buharlaştırabiliyor. Bunların dışında bazı antiseptik damlalar da iltihaplanmayı önleyebiliyor. Kulak damlası kullanacaksanız kulak zarınızın delik olmadığından emin olmalısınız.
  ]]>
  Kulak Basıncı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-basinci.html Wed, 14 Nov 2018 11:42:59 +0000 Kulak basıncı, düzensizliğinin meydana getirdiği hastalığa “Barotravma” denir. Barotravma kulak zarının iç ve dış kısımları arasındaki basınç farklılığı nedeniyle oluşmaktadır. Kulak içinde bulunan ortak kulakt Kulak basıncı, düzensizliğinin meydana getirdiği hastalığa “Barotravma” denir. Barotravma kulak zarının iç ve dış kısımları arasındaki basınç farklılığı nedeniyle oluşmaktadır. Kulak içinde bulunan ortak kulaktaki basınç vücut iç hava basıncı ile aynı seviyededir. Burun, boğaz ve ortakulak arasındaki bağlantıyı östaki borusu gerçekleştirir.

  Esneme veya yutkunma sırasında östaki borusu açılarak hava basıncını iki tarafta eşit tutar ve havanın ortakulak içine ve dışına akmasına neden olur. Bu nedenle basıncın muhafazası için östaki borusunun önemi büyüktür. Şayet östaki borusu bloke edilirse kulak zarının dışındaki basınç ile ortakulak basıncı arasında fark oluşur. Bu durum da kulak tıkanıklığına sebebiyet verir.

  Kulak Basıncı Farkı (Brotravma) Hangi Durumlarda Oluşur

  • Dalış, uçuş veya dağcılık gibi basınç farkının yaşandığı sporla ilgilenen kişilerde görülür.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde görülebilir.
  • Kış aylarında soğuk algınlığı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde görülür.
  • Östaki borusunun tıkanması doğum öncesi dönemde de mevcut olabilir.
  • Boğazda meydana gelen şişlik nedeniyle de olur.

  Kulak BasıncıKulak Basınç Farkının Belirtileri Nelerdir

  • Tek kulakta veya her iki kulakta ağrı ve rahatsızlık hissi.
  • Vertigo (Baş dönmesi)
  • Hafif veya ağır işitme kaybı
  • Kulaklarda doluluk veya tıkanıklık hissi
  • Sanki su altında kalmış gibi kulaklarda hissedilen basınç hissi
  • Burun kanaması

  Kulak Basın Farkı Hastalığında Hangi Durumlarda Doktora Başvurmak Gerekir

  • Şiddetli kulak ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Kulakta meydana gelen kanama

  Kulak Basınç Farkı Tanısı Nasıl Konur

  Doktorunuz muayene esnasında kulak zarının hafif dışa çıkıntı yaptığı veya dışa çekildiği şekilde görebilir. Şayet bu durumda ağrı varsa zarın arkasında kan olabilir. İlerlemiş Brotravmayı kulak enfeksiyonlarından ayırmak oldukça zordur.

  Kulak Basınç Farkı Tedavisi Nasıl Yapılır

  İlk yapılacak işlem östaki borusunun açılması olacaktır. Böylelikle basınç farkı ortadan kaldırılarak kulak rahatlatılacaktır. Bunun için bazı teknikler uygulanabilir:

  • Kişiye sakız çiğnetilir.
  • Nefes alıp ağız ve burun deliklerini kapatarak nefesi vermesi istenir.
  • Uzun uzun esnemesi istenebilir.
  • İlaç tedavisi verilebilir.
  • İlaç tedavisiyle de östaki borusu açılmıyorsa cerrahi müdahale uygulanır.
  ]]>
  Aşırı Kulak Çınlaması https://www.kulakagrisi.gen.tr/asiri-kulak-cinlamasi.html Wed, 14 Nov 2018 18:48:54 +0000 Kulak çınlamasına tıp dilinde " Tinnitus " adı verilir. Kulağın içinde sanki zil çalıyormuş gibi ses duyma olayıdır. Bu ses çok kalın veya çok ince bir ses olabilir. Bazı tinnitus çeşitlerinde kişi sadece kendi bu sesi Kulak çınlamasına tıp dilinde " Tinnitus " adı verilir. Kulağın içinde sanki zil çalıyormuş gibi ses duyma olayıdır. Bu ses çok kalın veya çok ince bir ses olabilir. Bazı tinnitus çeşitlerinde kişi sadece kendi bu sesi duyarken bazı durumlarda dinleyen kişide duyabilir.

  Kulak çınlaması zaman zaman olup geçtiği gibi sürekli de duyulabilir.

  Tiinitus, genellikle ancak mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan sinir uçlarında meydana gelen hasarlardan dolayı oluşur. Bu sinir uçları sağlıklı duymaya yarar ve aldığı en ufak hasardan sonra kulak çınlamasına veya işitme kaybına neden olmaktadır. Yaşlılıkla birlikte bu sinir uçlarında değişiklik meydana gelebilir ve bu yüzden çınlama oluşabilir. Özellikle günümüzde kulak çınlamalarının en önemli sebeplerinden biri yüksek sestir. Özellikle kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlemek sinir uçlarını aşırı yorduğundan ileride kalıcı hasara yol açar. Ama bu tehlikenin bilincinde olmayan çoğu insan bu hatayı yapmaktadır.

  Aşırı Kulak Çınlaması
  Kulak Çınlamasının Nedenleri Nelerdir

  Kulak çınlamasının sadece hasta tarafından duyulduğu subjektif tinnituslarda sebep çok fazladır. Küçük bir kulak kiri geçici olarak tinnitusa neden olabilir. Kir temizlendiğinde kulak normale döner. Enfeksiyon, kulak zarında meydana gelen delinmeler, orta kulakta sıvı birikmesi gibi nedenler olabilir. Kulak çınlaması anevrizma veya dengeyi sağlayan sinirlerde meydana gelmiş bir tümörden  de meydana gelebilir. Bu olaya " akustik nörinom " adı verilir. Bu tarz kulak çınlamasında işitme kaybı da olabilir. Yüksek ve düşük tansiyon, alerji, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, baş ve boyun bölgelerine alınan darbeler, sakinleştiriciler, bazı antibiyotikler gibi çok çeşit sebepleri olabilir. Bu sayılan her durum için tedavi farklı olduğu için kulak çınlaması gibi durumlarda bu konuda uzmanlaşmış hekimlere muayene olmak gerekmektedir.

  Kulak Çınlamasının Tedavisi Nasıldır

  Çınlamanın kaynağını bulmak tedavi için çok önemlidir. Teşhis için bazı işitme testleri ve tetkikleri yapılır. Tetkik ve işitme testleri çoğu zaman kulak çınlamasında gerçek nedeni bulmaya yetmez. Bazı durumlarda ilaçların faydası olabilmektedir.

  İlaçların Fayda Vermediği Durumlarda Alınabilecek Önlemler :

  • Hiçbir şekilde yüksek sese maruz kalınmamalıdır.
  • Kan basıncınız sürekli kontrol edilmeli ve normal seviyelerde seyretmeli.
  • Sinir sistemine etki eden kafein, kola ve sigaradan uzak durun.
  • Tuzu azaltın.
  • Yeterince dinlenin ve asla kendinizi çok yormayın.
  • Kulak çınlaması olayını kabullenerek sanki normal bir şeymiş gibi düşünün ve kafanızı sürekli o sese yoğunlaştırmayın.
  ]]>
  Bebeklerde Kulak Ağrısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kulak-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 19:54:38 +0000 Bebeklerde kulak ağrısı, kulak iltihabı ya da başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanabilmektedir. Henüz bir şey ifade etmeye gücü yetmeyen bebeğinizin elini kulağına götürerek ağladığını görüyorsanız durumu kontro Bebeklerde kulak ağrısı, kulak iltihabı ya da başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanabilmektedir. Henüz bir şey ifade etmeye gücü yetmeyen bebeğinizin elini kulağına götürerek ağladığını görüyorsanız durumu kontrol altına almak için hemen uzman bir doktora başvurmalısınız. Çoğu bebekte kâbus haline gelen bebeklerde kulak ağrısı, bebek rahatsızlıklarında en çok rastlanan durumlardandır.

  Bebeklerde kulak ağrısını anlayabilmek için annelerin bebeklerinin hal ve hareketlerini izlemeleri gerekmektedir. Bebeğiniz kafasını sağa sola çevirirken telaşla ağlamasını arttırıyorsa ağrının kulaktan geldiğini söylenebilir. Ayrıca düşük ya da yüksek ateş mutlaka kulak ağrısıyla birlikte bebeğinizde görülebilmektedir. Bebeklerde kulak ağrıları genel de soğuk algınlığı ya da sinüslerle ilgili bir hastalıktan sonra da tetiklenebilmektedir. Bu hastalıklardan sonra kulak ağrısının olabileceğini düşünerek bebeğinize daha hassas davranmanız gerekmektedir.

  Bebeklerde Kulak Ağrısında Hangi Belirtiler Meydana Gelmektedir

  • Uykudayken bağırarak uyanarak ağlamak
  • Gece huzursuzluğu
  • Yeşil veya sarı renkte olan kulak akıntısı
  • İştahta azalma
  • Kulak akıntısının pis kokusu
  • İşitme azlığı
  • Kulak tıkanıklığı
  • Kulağı sürekli çekiştirmek

  Bebeklerde Kulak Ağrısı

  Bu sayılan belirtilerin en başında kulak sorunlarında kulak ağrısı ilk bulgulardandır. Ağrı olmadan yaşanan kulak problemleri çok acil ve önemli sayılmamaktadır.

  Bebeklerde Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir

  Bebeklere kulak ağrılarına genellikle bakteriler neden olmaktadır. Bebeğin kulak zarının arkasındaki sıvının enfekte olmasıyla ağrı oluşmaktadır. Kulak enfeksiyonlarında en sık karşılaşılan problem olarak orta kulak iltihabı görülmektedir. Sonrasında karşılaşılan problem olarak dış kulak iltihabıdır. Bu problemler dışında bir de diş ya da çeneden yayılarak kulak bölgesine gelen ağrılar da sayılmaktadır.

  Kulak ağrıları %95 oranında grip, nezle gibi hastalıklar sonucu en çok ortaya çıkan şikâyet olduğu gibi nadiren de olsa bebeklerin kulağına top çarpmasıyla da oluşabilmektedir. Ayrıca rüzgâr ve soğuk da kulak ağrılarını tetikleyen durumlardan sayılmaktadır. Yapılan bir araştırma sonucu emzik kullanan bebeklerin emzik kullanmayan bebeklere göre daha sık kulak ağrısı problemiyle karşılaştığı tespit edilmiştir.

  Kulak ağrısı tespit edilen bebeğin mutlaka uzman doktora götürülmesi gerekmektedir. Çünkü basit bir ağrıyla başlayan kulak problemi basit şekilde ilerleyerek daha da ağrıların artmasına hatta zarın delinmesine kadar giden durumları ortaya çıkarmaktadır. Kulak ağrısı durumunda bebeklerde genelde kendi kendine geçebilen bir durum gibi bilinse de uzman doktor tarafından uygun antibiyotik tedavisi verilerek şikâyetin ilerlemesi engellenmektedir. Antibiyotiğe ilave olarak enfeksiyonun neden olduğu ağrıları yok etmek için de ibuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesici de doktor tarafından verilebilmektedir.

  ]]>
  İşitme Engelliler https://www.kulakagrisi.gen.tr/isitme-engelliler.html Thu, 15 Nov 2018 02:44:17 +0000 İşitme engeli, doğuştan veya sonrada herhangi bir sebepten işitme duyusu yeteneğinin kaybedilme halidir. İşitme duyusunun tamamı veya bir kısmı yitirilmiş olabilir. İşitme duyusunu sözel dili öğrendikten sonra kaybeden bi İşitme engeli, doğuştan veya sonrada herhangi bir sebepten işitme duyusu yeteneğinin kaybedilme halidir. İşitme duyusunun tamamı veya bir kısmı yitirilmiş olabilir. İşitme duyusunu sözel dili öğrendikten sonra kaybeden birey sözel konuşma becerisini devam ettirebildiği halde, doğuştan işitme engelli olarak doğan birey sözel dili öğrenme becerisi de oldukça zorlaşacaktır.

  İşitme duyusunu kaybetmiş bireyler için özel tasarlanmış işitme engelli cihazları ile doğrudan iletişim sağlanamaz. Çünki işitme engelli olan kişi sözel dili öğrenemediği için konuşulanları duysa da anlayamaz. Bu nedenle engelli kişi dudak okuma eğitimi almışsa dudak okuyarak iletişim kurulabilir. Eğer dudak okuma eğitimi almamışsa sadece işaret diliyle anlaşmak mümkün olur.

  Kısık İşitme Kayıpları : 

  İşitme duyularını kaybetme seviyelerine göre sınıflandırılarak işitme seviyesine göre işitme cihazı kullanan bireylerdir. İşitme cihazlarının yardımı ile duyarak ve konuşarak iletişime geçerler. Her kısık işitme kayıplı birey farklı oranda duyarlar. 70 desibel ve altında işitme kısıtı olan engelliler işitme cihazlarına kolay adapte olurlar. 70 desibelin üstünde işitme kısıklığı olanlara işitme cihazlarının yardımı olmayabilir. Her ne kadar işitme cihazlarının faydası olsa da asla normal bir insan gibi duyamazlar. Sağlıklı bir kulağın yerini hiç bir cihaz alamaz. Bu kişiler, eğitim aldıkları taktirde mimik okuma sayesinde duyduklarını pekiştirirler.

  İşitme Engeline Neden Olan Etkenler
  • İşitme engeline genetiksel faktörler etki edebilir.
  • Akraba ile evlilik yaşayanlarda ve çocuklarında işitme engeli olma ihtimali yükselir.
  • Kan uyuşmazlığı da işitme engeli için önemli bir faktördür.
  • Hamilelik döneminde veya doğum esnasında karşılaşılan komplikasyonlar etkili olabilir.
  • Geçirilmiş menenjit veya kızamık hastalığının etkisi olabilir.
  • Travma sonucu işitme engeli gelişebilir.
  İşitme Engelliler
  İşitme Cihazı Nedir

  İşitme cihazları, kısmi işitme kaybı yaşayan insanlar için özel tasarlanmış, sesleri yükselterek bireyin duymasını sağlayan ve kulağa takılarak kullanılan bir cihazdır.

  İşitme Engelliler Nasıl İletişim Kurarlar
  • Dudak okuma yöntemi : İşitme engelli kişiler dudak mimiklerinin eğitimini aldıktan sonra mimiklerin ne ifade ettiğini anlar ve idrak ederek karşılık verebilirler. Dudak okuma tahmine dayalı bir anlama yeteneğidir. Bu yüzden tam sağlıklı sonuç vermese de işitme engelli kişiler için iletişim sağlar.
  • İşaret Dili :  El ve yüz hareketlerinin anlamlaştırılarak iletişimde kullanılması yöntemidir. Kendine özgü kalıplaşmış işaretler kullanılır. 
  İşitme Engelli Biriyle İletişim Kurulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 
  • İşitme engelli biriyle iletişime geçeceğiniz zaman özellikle basit kelimelerle kısa cümleler kurarken mimik hareketlerinizi de belirtin.
  • İşitme engelli biriyle iletişim sağlamaya çalışıyorsanız mutlaka sabırlı olun ve anlamıyorum diye iletişimi hemen kesmeyin. Çünki özürlü olan insanlar daha duygusal olur ve bu hareketiniz onu çok üzebilir.
  • Hiç bir işitme cihazının tam sonuç veremeyeceğini aklınızdan çıkarın ve karşınızdaki kişi sizi anlayamayabilir. Defalarca tekrarlamaktan sıkılmayın.
  • İşitme engelli biriyle iletişim kurmaya çalışıyorsanız mutlaka yüzünüz işitme engelli kişiye dönük olsun.
  ]]>
  Bebeklerde İşitme Testi https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-isitme-testi.html Thu, 15 Nov 2018 21:54:41 +0000 Bebeklerde işitme testi, yapılmasının bir zorunluluk olması Sağlık Bakanlığı'nın aldığı en güzel kararlardan biridir. Çünki Türkiye'de her 100 bebekten üçünde doğumsal işitme kaybı görülmektedir. Doğuştan duyu bozuk Bebeklerde işitme testi, yapılmasının bir zorunluluk olması Sağlık Bakanlığı'nın aldığı en güzel kararlardan biridir. Çünki Türkiye'de her 100 bebekten üçünde doğumsal işitme kaybı görülmektedir. Doğuştan duyu bozukluklarından en fazla orana sahip olanı işitme kaybıdır. Yeni doğan bebeklerde işitme kaybının erken teşhis edilmesiyle tedavi ve rehabilitasyon imkanlarının faydası maksimum olabilmektedir. Çocuğun konuşma dilinin gelişmesi bebekliğinden itibaren sesleri duyabilmesiyle gelişmektedir.

  İşitme kaybının erken teşhis edilmesiyle, erken işitme cihazının takılması ve işitme-konuşma eğitimine erken başlanması sağlanır. Bu da tedaviye olumlu etki yapmaktadır. İşitme testi sadece riskli doğumlarda mı yapılmalı Hayır . Bunun nedeni : Yapılan araştırmalara göre işitme kaybı olan bebeklerin yüzde doksanının anne ve babasında işitme kaybı bulunmamaktadır. Bu yüzden işitme testi risk faktörü gözardı edilerek tüm bebeklere uygulanmalıdır.


  Bebeklere İşitme Testi Nasıl Uygulanır  

  İşitme testinin iki ayrı tekniği vardır. Otoakustik emisyon testi ve BERA ( işitsel beyinsapı testi )'dir.
  • Otoakustik emisyon testi : Kulağa yerleştirilen bir probla kulağa dışarıdan yollanan sesin iç kulak tarafından yansımasını kaydetme şeklinde olan bir yöntemdir.
  • BERA : Uyku halindeyken yapılan bir testtir. Kişinin kafasının belirli bölgelerine elektrotlar vasıtasıyla gönderilen ses karşı beyin sapında oluşan aktiviteler kaydedilir ve yorumlanır. 
  Bebeklerde İşitme TestiBebeklerin İşitmediği Nasıl Anlaşılır

  Özellikle ilk üç ayda işitme testleri yanılgılara neden olabilir. Bu aylarda en iyi yöntem otoakustik emisyon testidir. 6. aydan sonra ise BERA testi daha iyi sonuç verebilmektedir.

  Doğuştan İşitme kaybının Nedenleri
  • Kafa travması.
  • Prematüre ( düşük kilolu doğum ).
  • Doğum esnasında vücudun oksijensiz kalması.
  • Doğum esnasında solunum sıkıntısı yaşanması.
  • Anne karnındayken enfeksiyon geçirilmesi.    
   İşitme kaybının Erken Fark Edilmesinin Önemi

  İşitme kaybı olan bebeklerin hem ruh sağlıkları bozuk olur hem de IQ değerleri düşük olur.Erken fark edilmediği taktirde rehabilitasyona ve tedaviye başlanamayacağı için, bu durum  bebeğin gerek ruhi durumu gerekse sözlü konuşmasını etkileyecektir.
  ]]>
  Bebeklerde Kulak Akıntısı https://www.kulakagrisi.gen.tr/bebeklerde-kulak-akintisi.html Fri, 16 Nov 2018 00:23:02 +0000 Bebeklerde Kulak Akıntısı, Genelde bebeklerde 6 ila 13 aylar arası kulak akıntısının en sık görüldüğü dönemlerdir. Gerek konuşarak derdini anlatabilen ve gerekse henüz konuşamayan bebeklerde, görülen rahatsızl Bebeklerde Kulak Akıntısı, Genelde bebeklerde 6 ila 13 aylar arası kulak akıntısının en sık görüldüğü dönemlerdir. Gerek konuşarak derdini anlatabilen ve gerekse henüz konuşamayan bebeklerde, görülen rahatsızlıkların biri de kulak akıntısıdır. Bebeklerin kulaklarında banyo sonrası hafif bir su akıntısı olabilir ve bu normaldir. Bazen değişik renklerde de görülebilir. Bunlar sarımtırak, veya kahverengimsi gibi kulak kiri olarak akıntılardır. Ancak genellikle bir bebeğin kulağından dışarıya sızan kulak kiridir. Kulak akıntısı ile ilgili kulak kiri, irin, sıvı yada kan gelmesi ve yine enfeksiyona bağlı kulak akıntısının bir nedeni ise, üşütmeden de olabiliyor. Ancak bu akıntı kanamalı bir şekilde geliyor ise, yaralanma, dış kulağa yabancı cisim kaçması gibi. 

  Söz konusu kulak enfeksiyonları, sıvı birikimi ile kulak akıntısını tetikleyen bir durumdur. Fakat kulak zarının delinip iltihabın dışarı akması halinde mesela bir bebekte kulak enfeksiyonu olmuş ise, içindeki iltihabı dışarı akıtır ve kendin bu şekilde gösterebilir. Yaralanma gibi kulak enfeksiyonu geçiren bebeklerde yastığına kulaklarından kuru kabuklanmış şekilde parçalar geliyorsa, kulak zarının yırtılmış ihtimali üzerinde durulur. Yalnız yine de bir akıntı görüldüğü takdirde bebeğin kulağında böyle bir akıntı varsa doktora gidilmesi gerekmektedir. Çünkü olabilecek kulak enfeksiyonu sinsi seyreden bir hastalıktır. Bu nedenle, olabilecek her türlü hastalıklara karşı bebeğinizin hassasiyetini aklınızda bulundurun.

  Belirtileri; En belirgin olan belirti, geceleri başlayan bir kulak ağrısı olarak kendisini gösterir. Böyle durumda uykusuz ve huzursuz halinde şiddetli bir ağlama gösteren bebekler, bu rahatsızlıkları içinde kulakta akıntı, burunda tıkanıklık akıntı, ateş, öksürük, ishal gibi açığa çıkarırlar. Kulağında ağrı oluşan bir bebekte, kulağına dokunulduğu anda tepki verir. Burada hastalığın seyrini göstermektedir. Özellikle bebekleri üst solunum yollarında meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı korumasız bırakır. Bu durum bebeklerin boğazlarında yer edinen mikrobun kulağa ulaşması zor değildir. Sonrasında bebeklerde kulak enfeksiyonları ve iltihabını meydana getirmektedir. İlerleyen aşamalarda bebeğinizde hasarlar meydana getirebilir.

  Bebeklerde Kulak Akıntısı

  Tedavisi; Kulak enfeksiyonu tanısında  öncelikle bebeklerin kulak akıntısından bir kültür örneği alınır ve enfeksiyon etkeni olan bakteri tanımlanır. Ya da kulak zarında ve içinde nasıl bir travma yarattığı tespit edilir. Eğer kulakta bir zedelenme varsa, antibiyotik damlalarla kulak zarının ve kulak yolu enfeksiyonlarının önlenmesi sağlanacaktır. Bebeğin kulağındaki akıntının kulak kiri veya kulakta biriken su gibi basit nedene bağlı ise, bunun için tedavisi de basit olacaktır. Kulak yolunun bir tülbentle hafifçe temizlenmesi bile yeterli gelecektir. Yine de doktor gözetiminde kullanılan gliserinli damlalar daha faydalı olacaktır. Şayet bebeğin kulağına su kaçtıysa, bebek hafifçe yana çevrilir ve kulak memesine hafifçe hareketlerle bastırılarak suyu dışarı atmasına yardımcı olacaktır. Şayet kulak kiri gibi basit nedenlere bağlı bir akıntı ise, evde kolaylıkla tedavisi yapılabilir.

  Evde Tedavisi; Akan kulak kirini temiz bir tülbentle temizlemek, Kulak çubuğu ile fazla derine inmeden temizlemek, Doktor kontrolünde damla ve antibiyotik kullanımı, Gliserinli kulak temizliğinde kullanılması, Ağrı kesici ile ağrısını gidermektir. Sağlıkla kalın.

  Bebeklerde Kulak Bakımı; Günlük bakımı için kaynamış ılık su ve steril gazlı bez ile yapılması, kulağa kesinlikle yabancı bir cisim sokulmaz. Kaynamış ılık su ile ıslatılmış gazlı bez ile kulağın dışta görünen kısmı ve kulak arkasına kompres yapılarak temizlenir. Diğer kulağa bir steril gazlı bez kullanılır.

  ]]>
  Ani İşitme Kaybı https://www.kulakagrisi.gen.tr/ani-isitme-kaybi.html Fri, 16 Nov 2018 02:47:06 +0000 Ani işitme kaybı, işitme duyusunun ani bir şekilde azalmasıyla yaşanan bir rahatsızlıktır. Tıbben 3 günden az sürede meydana gelen, birbirini takip eden 3 ses frekansında en az 30 desibellik sinirsel tipte işitme kay Ani işitme kaybı, işitme duyusunun ani bir şekilde azalmasıyla yaşanan bir rahatsızlıktır. Tıbben 3 günden az sürede meydana gelen, birbirini takip eden 3 ses frekansında en az 30 desibellik sinirsel tipte işitme kaybı yaşanmasıdır. Bu rahatsızlığı olan hastaların işitme kaybının yanında uğultu, çınlama, tıkanıklık ve baş dönmesi gibi eşlik eden belirtiler olabilir. Bu rahatsızlığın % 85-90 oranında neden kaynaklandığı bilinmez. Bilinen sebepleri arasında damarsal ve viral sebepler, iç kulakta zar yırtılması, bağışıklık sisteminin kendi vücudunu tahrip etmesi, tümöral etkenler sayılabilir. Buna maruz kalan hastaların bir kısmında kendiliğinden iyileşme görülse de, ağır işitme kayıplarında, baş dönmesi olduğunda ve 2 hafta içinde tedaviye başlanmayan hastalarda kendiliğinden iyileşme oranı düşüktür. Bu rahatsızlık her yaş grubunda etkili olsa da, 40-50 yaş arasında olan kişilerde daha yaygın olarak görülür.

  Ani işitme kaybı için risk faktörleri

  • Yaşın ilerlemesi
  • İşitme kaybının şiddeti etkilidir
  • İşitme kaybına eşlik eden baş dönmesinin olması
  • Damarsal sorunların olması
  • İşitme kaybına eşlik eden şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi metabolik hastalıkların olması risk kabul edilir.

  İşitme kaybı yaşayan bir kişi ne yapmalıdır

  Hastalar muayene edilmeden, bazı testler uygulanmadan ani işitme kaybı belirlenemez. Bu nedenle aniden gelişen işitme kaybı yaşayan kişiler, zaman kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır. Bunu kulak kiri gibi bir etkene bağlamak ve vakit geçirmek rahatsızlığın tedavisini zora sokar. Çünkü ilk 72 saate kadar tedavi başlamadığında, kalıcı işitme kayıpları yaşanabilir.

  Ani işitme kaybı tanısı nasıl konur

  Hastaların yakınmaları olduğunda fiziki muayenesi yapılarak, dış kulak yolu ve kulak zarı değerlendirilir. Hastaya işitme testi yapılarak, kulaktaki işitme kaybının derecesi ile hangi frekanslardan etkilendiği belirlenir. Bunun sebebinin belirlenmesi için, bazı kan testlerinin uygulanması gerekebilir. MR tetkiki sayesinde bunun tümöral etkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilir. Bu sebeple oluşan ani işitme kaybı vakalarının oranı çok düşüktür. Çocuklarda yaşanan işitme kaybında kulak tomografisi çekilerek, kulak yapısındaki anormallikler incelenir. Bunların sonucuna göre hastalara tanı konularak, tedavisine geçilir.

  Ani İşitme Kaybı

  Ani işitme kaybı tedavisi nasıl yapılır 

  Rahatsızlığın tedavisinde damar açıcı, virüs öldürücü, damar genişletici, dolaşımı düzenleyici bir çok ilaç kullanılır. Bunların içinde en fazla yarar görülen yöntemler kortizon tedavisi ve hiperbarik oksijen tedavisidir. Kortizon tedavisinde hap ve orta kulağa yapıla enjeksiyon uygulaması kullanılabilir. Ancak daha çok hap olan şekli tercih edilir. Başlangıçta 1 mg/kg dozla başlanarak, doz azaltılarak 2-3 haftada kesilir. Kortizon tedavisinde tansiyon yükselmesi, kan şekerinin artması, midede ekşime ve yanma gibi yan etkiler gelişebilir. Bu nedenle başka hastalıkları olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Hastaların bir dahiliyeci tarafından değerlendirilmesinden sonra tedaviye başlanmalıdır. Hastaların bu şekilde tedavi edilmesi ayaktan yapılır. Kulaktan yapılan enjeksiyonda, orta kulağa verilen kortizon yuvarlak bir pencereden emilerek iç kulağa geçerek etki eder. Bu işlemden yarım saat önce kulağa lokal analjezik bir krem uygulanır. Kortizonun iç kulağa geçmesi için 20 dakika kadar beklenir. Bu uygulama haftada 2 defa, toplamda 6 defa yapılır. Uygulama hastaya hiperbarik oksijen seanslarında bile yapılabilir. Hap şeklinde olan kortizonun yan etkileri olması nedeniyle enjeksiyon yöntemi iyi bir alternatiftir. Hiperbarik oksijen tedavisinde hastaya özel bir kapta yüksek basınçla birlikte seanslar şeklinde % 100 oksijen solutulur. Bu en fazla 40 seans halinde yapılabilir. Tedavinin süresi hastanın yaşına ve işitme kaybının]]> İşitme Tarama https://www.kulakagrisi.gen.tr/isitme-tarama.html Fri, 16 Nov 2018 16:35:22 +0000 İşitme tarama, yeni doğan bebeklerde olabilecek işitme sorunlarının belirlenmesini sağlayan bir testtir. İşitme kaybı doğumla birlikte yaşanabilecek yaygın rahatsızlıklardan biridir. Bebeklerde gözlemle anlaşılam İşitme tarama, yeni doğan bebeklerde olabilecek işitme sorunlarının belirlenmesini sağlayan bir testtir. İşitme kaybı doğumla birlikte yaşanabilecek yaygın rahatsızlıklardan biridir. Bebeklerde gözlemle anlaşılamayan ya da anlaşılması güç olan işitme sorununda erken tespit yapılamadığında konuşma ve dil gelişimiyle birlikte, zihinsel gelişimde olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Yeni doğan döneminde işitme kaybı görülme olasılığı yaklaşık olarak binde 1-3 kadardır. Bu oran yeni doğan yoğun bakım servisinde kalması gereken bebeklerin sayısından daha yüksektir. Bebeklerde doğumla birlikte işitme kaybının olmasının çeşitli sebepleri olabilir. Bu etkenlerin bebekte olması halinde, işitme kaybı yönünden bebeğin riskli değerlendirilmesi gerekir.

  Yeni doğan bebeklerde işitme kaybı oluşmasına neden olabilecek risk faktörleri

  • Anne ve baba arasında akrabalık bağının olması
  • Ailede çocukluk döneminde başlamış kalıtsal işitme kaybının olması
  • Annenin hamileliğinde bazı ilaçları kullanması
  • Annenin hamileliğinde bazı hastalıkları geçirmesi
  • Bebeğin 1500 gr dan daha düşük kilolu doğması ve yen doğan yoğum bakım ünitesinde kalması
  • Bebeğin doğumda oksijensiz kalması ya da solunum zorluğu çekmesi
  • Bebeğin kulak şeklinde anormallik olması
  • Bebeğin ateşli hastalık geçirmesi
  • Bebeğe bazı ilaçların verilmesi
  • Bebekte sarılığın yüksek düzeyde seyretmesi

  Yeni doğan işitme tarama programı

  Yeni doğan bebeklerde erken dönemde işitme kaybının belirlenmesi için, tüm bebeklere doğumdan 24 saat sonrasından itibaren bu program çerçevesinde işitme tarama testi yapılabilir. Bunun için uygulanan testeler ise;

  • Uyarılmış otoakustik emisyon (Evoked otoacoustic emissions, EOAE)
  • İşitsel beyin sapı cevabı (Auditory brainstem response, ABR)

  Bu testler birlikte uygulanabildiği gibi, ayrı şekilde de uygulanabilir. Uyarılmış otoakustik emisyon taramasında iki farklı şekilde test yapılır. Bunlar TEOAE ve DPOAE testleri şeklinde uygulanır. İki testte başarıyla uygulansa da, TEOAE diğerine göre daha kolay uygulanır. Bu testin süresi daha kısadır. Bu test aynı zamanda en düşük seviyedeki işitme kaybının bile teşhis edilmesini sağlamaktadır.

  İşitme Tarama

  EOAE testinde bebeğin dış kulak kanalına lastik bir tıkaç yerleştirilmektedir. Bu testin süresi sadece birkaç dakika sürer. Fakat dış kulakta ya da orta kulakta sıvı birikmesi ya da başka bir birikinti olması durumunda test sonucu etkilenir. ABR testi sırasında bebeğin cildine yerleştirilmiş elektrotlar sayesinde kaydedilmiş dalgalar sayesinde işitme değerlendirilmektedir. Bu testler sırasında bebeklerin hareketsiz durması gerekmektedir. Bu yüzden testlerin uyku saatinde yapılması daha başarılı sonuç alınmasını sağlar. Doğumdan sonra en az 2 kere yapılan EOAE testini geçememiş bebeklere hemen ABR testi yapılmalıdır. Fakat bebeklerde işitme kaybı açısından risk faktörleri olması halinde, ABR testinin beklenmeden yapılması gerekir. Eğer bebeklere daha önce işitme testi yapılmamışsa, test yapılması için zaman önemli değildir. Her zaman testler uygulanabilir.

  Bebeklerde işitme tarama testi güvenilir mi

  Yeni doğan bebeklerde kulaklara verilen belli şiddetteki seslerle, bunları duyup duymadığı beyin dalgaları aracılığıyla ölçülmektedir. Test oldukça kolay bir şekilde yapılmakta ve bebeğe zarar vermemektedir. Bu testlerin işitme duyusu hakkında verdiği sonuçların güvenilirliği % 97 oranında kabul edilir.

  Bebeklerde işitme tarama testi ne zaman yapılmalıdır

  Bebekler doğduktan sonra, 24 saatlik sürecin geçmesiyle eve dönmeden önce hastanede işitme tarama testi yapılmalıdır. Hastanede bu test yapılmıyorsa, en yakın sağlık kuruluşunda uygulanabilir. Yapılan araştırmalar bu testlerin erken dönemde yapılması ve işitme kaybının tespit edilmesi halinde, kullanılacak işitme cihazlarıy]]> İşitme Kaybı https://www.kulakagrisi.gen.tr/isitme-kaybi.html Fri, 16 Nov 2018 16:57:59 +0000 İşitme kaybı, dış etkenlerle ya da yaşın ilerlemesiyle birlikte kulaklarda oluşan bir rahatsızlıktır. İnsanların sosyal iletişimini engelleyen ve toplumda kendilerini yalnız hissetmesine neden olan bu sorun kulakta İşitme kaybı, dış etkenlerle ya da yaşın ilerlemesiyle birlikte kulaklarda oluşan bir rahatsızlıktır. İnsanların sosyal iletişimini engelleyen ve toplumda kendilerini yalnız hissetmesine neden olan bu sorun kulakta farklı bölgelerde oluşan hasarlardan meydana gelebilir. Kulağın dış ve orta bölümünde oluşan kayıplar iletim tipi, iç kulak, beyin ve işitme siniriyle ilgili sorunlardan oluşan kayıplar sensörinöral tipte, işitme yollarında birden fazla alanda oluşan hasarla meydana gelen kayıplar ise mikst işitme kaybı olarak değerlendirilir. Bu sorunlar muayene ile teşhis edilebilirken, bazen çok sayıda testin uygulanması gerekebilir. 

  İşitme kaybı nedenleri

  Dış kulaktan kaynaklanan kayıplar: Bu türdeki işitme kayıpları dış kulak yolu enfeksiyonlarından ve kulak kirinin kanal içini tıkamasıyla meydana gelir. Bu tür kayıpların giderilmesi daha kolay olmaktadır. Fakat hasarın kalıcı olmaması için, erken müdahale edilmesi gerekir.

  Orta kulaktan kaynaklanan kayıplar: Bu bölgede oluşan işitme kayıpları daha çok enfeksiyonlardan, kulak zarının arkasında sıvı birikiminden, kulak zarındaki deliklerden, orta kulak kemikçiklerindeki katılaşma gibi etkenlerden meydana gelir. Dış kulak ve orta kulaktaki işitme sorunları ilaçlarla ve cerrahi yolla etkin bir şekilde düzeltilebilir. Bunlar etkili olmazsa işitme cihazları kullanılır. Bu türde olan işitme kayıpları çoğunlukla iletim tipi  kayıplardır.

  İç kulaktan kaynaklanan kayıplar: İnsanlarda oluşan işitme kayıplarının çoğunluğu iç kulaktan kaynaklanmaktadır. Buna sebep olan en büyük etken yaşın ilerlemesidir. Bunun dışında aşırı gürültü, kullanılan bazı ilaçlar, kafatasındaki kırıklarda işitmeyi olumsuz engelleyen etkilerdir. Bu türdeki kayıplarda medikal tedavi pek etkili olmaz. Hastaların sorunu işitme cihazlarıyla çözümlenir. Bu bölgede oluşan kayıplar sensörinöral tipte olur.

  İşitme Kaybı

  İşitme kaybı için risk faktörleri nelerdir

  • Yaş: Kişilerin uzun yıllar seslere maruz kalmasıyla birlikte işitme sinirlerinde oluşan yıpranmadan dolayı işitme kaybı riski artış gösterir.
  • Genetik miras: Genetik faktörler kişinin bu sorunu yaşama olasılığını arttırır.
  • Meslek: Gürültülü, yüksek ses düzeyi olan işlerde çalışanlarda da bu sorunun oluşma olasılığı fazladır.
  • Bazı ilaçlar: Özellikle antibiyotik ilaçlar ve kemoterapi ilaçları iç kulakta hasara neden olabilir. Ayrıca aspirin, ağrı kesici bazı ilaçlarda geçici olarak işitme kaybı etkisi yapabilir.
  • Bazı hastalıklar: Hastalarda yüksek ateş gibi etkiler yapan bazı hastalıklar kulaklarda işitme kaybı etkisi gösterebilir.

  İşitme kaybı belirtileri nelerdir

  Kulakta oluşan işitme hasarları her zaman belirgin şekilde olmayabilir. Bu sebeple kişiler tarafından ihmal edilebilir. Ancak bu sorunların erken teşhis edilerek, tedavi edilmesi halinde daha etkili şekilde giderilebilir. Bu kişilerde işitme kaybıyla ilgili göze çarpacak bulgular şunlardır;

  • Konuşmaların ve seslerin algılanmasında zorlanma
  • Kalabalık ve gürültülü alanlarda arka planda olan seslerin ve konuşmaların algılanamaması
  • Televizyon, radyo gibi cihazların daha yüksek sesle dinlenmesi
  • Karşıdaki kişiden yavaş ve yüksek sesle konuşmasını talep etme
  • Konuşmak istememe ve bazı sosyal alanlara girmekten kaçınma 

  Bu belirtilerin dışında, işitme kaybının kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Kişilerde kaygı, depresyon, işitmediğinden başkalarının kendisine kızgın olma düşüncesi gibi psikolojik etkiler yaratabilir. Bunlar kişinin iş yaşamını ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyen unsurlardır. 

  İşitme kaybı tanısı nasıl konur

  Kulaklarında işitme kaybı yaşayan kişiler öncelikle kulak burun boğaz uzmanına muayen]]> Kulak Kıllılığı https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-killiligi.html Sat, 17 Nov 2018 09:11:41 +0000 Kulak Kıllılığı, Sendromuna sebep olan gen Y kromozomu üzerinde yerini alır. Oysa kromozom etkeni yalnız babadan oğula geçen kulak kıllılığı, balık pulluluk, parmak yapışıklılığı ile tiplerdir. Hastalığın Kulak Kıllılığı, Sendromuna sebep olan gen Y kromozomu üzerinde yerini alır. Oysa kromozom etkeni yalnız babadan oğula geçen kulak kıllılığı, balık pulluluk, parmak yapışıklılığı ile tiplerdir. Hastalığın seyri yalnızca erkeklerde oluşur, kızlarda kesinlikle görülmemektedir. Y kromozomu etkenliği, erkekleri belirleyici genetik olması dışında ayrıca gen bulunamadığı düşünülmektedir. Bazı anlatımlarda "kıllı kulak" geni Y kromozomu üzerinde olması bildirilmiştir. Y kromozomal kalıtım geni resesiflik veya dominantlığı olmaksızın babadan erkek çocuklarına yansıyarak, ancak kız çocuklarında durum normaldir. Kulak kıllılığı Y kromozomunu taşıdığı, gerçeğiyle yalnızca erkeklerin üzerinde görülmesi kalıtsal durum oluşturmaktadır. İnsan yaradılışı, genellikle kalıtsal etkenlerin dışına hiç bir zaman çıkmaz. Oysa çevrenin anatomisi her ne şekilde olursa olsun insanlıktan çıkıp da başkalaşma türüne dönüşmez. Irkların yapısında da Adem ile Havva'nın genlerinde tümünün heterozigot bulunması ile oluşan karakterliğe ait olup çekinme baskın karakterlerde hepsi Yaradan tarafından heterozigot biçimde dizayn yapıldıysa türlerdeki oluşumda çok normal bir durumsal özelliktir.

  Kulak Kıllılığına Bağlı Nedenleri; Hipofiz bezinin en başında kıllanmalar, prolaktin hormonu salgılayan tümörler ve ilaçlar gelmektedir. Böbrek üstü bezinin hastalıkları, doğuştan ya da sonradan olanlar. Yumurtalıklarda görülen sorunlar, kistler, ilaçlar. Ailesel, kalıtımsal yatkınlık. Bazı karaciğer hastalıkları. Bazı tümörler. Erkeklik hormonu derinin dönüştürdüğü bozukluklar.

  Kulak Kıllılığı

  Kulak Kıllılığı Ve Tedavi Yöntemi; Kulak kıl sorunları erkeklerde fazla oranda karşılaşılan bir problem oluşturur. Kulak kıllarından kurtulmak için en etki eden yöntemlerin birisi de lazer tedavisi olacaktır. Bu yöntemle kulak kıllılığından tamamen arındırmaktadır. Bu kılların geniş bir alanında tekraren büyümesini oluşturmamaktadır. Bu lazerle kıl tedavisi yenilenen bir tedavi yöntemidir. Halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer tedavisi ile kıllardan ömür boyu kurtulmanıza olanak sağlamasıdır.

  Tıraş ve ağdanın, tersine lazer tedavisi ile kıllar kökünden tamamen yok edilmektedir. Lazer tedavisini yaptıranlarda çoğu kişilerin kulak kıllılığında %50 ila %80 arası azalma konusu yaratmıştır. Bu durum üzerinde kişilerde değişiklik göstererek çoğu durumlarda tedavisi yapılan kişilerin kıllarından tamamen yok olması sağlamaktadır. Erkeklerde yüz kıllarına maruz kalanlar ve kulak kıllarına kadar bu yönteme başvurmaktadırlar.

  ]]>
  Kulak Kristalleri https://www.kulakagrisi.gen.tr/kulak-kristalleri.html Sun, 18 Nov 2018 09:10:50 +0000 Kulak Kristalleri, İç kulak bilindiği üzere denge veren organdır. Kulak kanallarında minicik kum tanesi kadar partikülleri oluşur. Kristalleri yerinden oynatan nedenler, denge sistemine sinyal verirler. Nedenler arasında Kulak Kristalleri, İç kulak bilindiği üzere denge veren organdır. Kulak kanallarında minicik kum tanesi kadar partikülleri oluşur. Kristalleri yerinden oynatan nedenler, denge sistemine sinyal verirler. Nedenler arasında kulağa alınan bir darbe, uzun seyahat yolculuğu, geçirilen üst solunum yolu reaksiyonları gibi bağlayıcı nedenlerdir. Hastada bazen başa yönelik hareketlerle bu kristaller yerini değiştirir ve baş dönmesine sebebiyet verir. Bu baş dönmesi, vertigoya kadar ulaşan bir hastalıktır. Fazla görülse de, tedavisi mümkün olan iç kulak hastalığı türüdür. Bu hastalık iç kulağa yerleşen keseciklerin içinde bunları algılayan organcıkları, bunun üzerinde olan kristallerin bulunduğu yerden kopması ve yarım daire kanallarının içine girmesidir. Kanalın içine sıvıda yüzen bu kristaller algılama organında hareket halinde meydana çıkan yoğun bir sinyal artışına neden olur. Buda bilinç altında baş dönmesi olarak belirir. Bu hastalıkla genelde baş kısmını belirtili bir tarafa döndürerek, öne eğilmek ya da yukarıya kaldırarak da meydana gelen ve bir iki dakikalık zaman alan şiddetle baş dönmesi, bulantı ve kusma meydana gelir.

  Kulak Oynaması Nedir

  Kulak organımız oldukça önemlidir. Şiddetle baş dönmeleri, mide bulantıları ve dengeyi sağlayamama gibi nedenler kulak kristallerinin oynaması, tıbben vertigo hastalığını tanımlar. Kulağın sıvısının içinde duran ve beyine dikey ve yatay sinyaller ulaştırarak vücut dengesinin düzelmesini oluşturan kristaller bir yanıp sönen ışık gibi çalışırlar. Bu kristaller, kulaktaki sıvının içerisinde boşta kalarak ya da kristaller daha fazla kristalize olmasının nedeniyle işlemini hatalı ya da yarım yaparak kişide sanki düşecekmiş gibi belirti verir. Vertigo belirtisi tansiyon düşüklüğü ve kulak çınlaması gibi algılanabilir.

  Baş Dönmesinin Sebepleri;

  İç kulak iltihabı; Etkenleri iç kulağa ulaşarak, mikrobun üremesi halinde, kişi genelde iç kulak yerel durumu gözden geçirilerek serumlu veya iç kulak iltihabı oluşabilir. Baş dönmesi, yoğun dengesel bozukluklar, bulantı ve kusma halindedir.

  Kulak Kristalleri

  Beynin iskemik damar hastalığı; Hastalığın sebebi beyin fazla beslenme yetersizliğinden oluşur. Bu genelde beyni besleyebilen damarların tıkanıklığıdır.

  Vestiburler-nörinit; Genelde soğuk algınlıkları ya da sinüzit veya üst solunum yollarına bağlı kulağın dengesinden ve işitmesinden olan baş dönmesidir.

  Psikojenik vertigo; Depresyonla artan hisler yoğunlukla sinir ve stres gibi belirtilerle oluşan baş dönmesidir.

  Meniere hastalığı; Baş dönmesiyle en fazla görülen sebepleridir. Kulak çınlaması ve ilerleyen işitme kaybının belirtilerindendir.

  Başın iç basıncının arttığı anlar; Tümör beyine omurilik sıvısında artış gibi sebeplerinden doğan baş dönmesidir.

  Kulak Kristalleri Tedavisi Ve Temel Prensipleri;

  Hastalığın tedavi yönü başa ve gövdeye "Epley manevrası" ismini alan hareketlerin yapılmasını sağlayarak kulak kristallerini parçalarından yarım daire kanallarından ayırıp, keseciler içerisine geriye atılması yöntemidir. Başarılı olan bu yöntemle hastalığın tedavisi en basit baş dönmesinde bile sağlanır. Hastaların bir bölümünde yinelese de, tekrar manevraları uygulayarak tekrarların kolayca tedavisi edilir.

  Temel prensipleri; İç kulakta dolaşımın düzene girmesi. İç kulak sıvı basıncını azaltmak. İç kulaktaki immünolojik ya da alerjen reaksiyonlar baskısı.

  Tedavide kullanılan ilaçlar; Damar genişleticiler. İdrar söktürücüler. Steroidler. Yatıştırıcı ilaçlardır.

  ]]>
  Orta Kulak https://www.kulakagrisi.gen.tr/orta-kulak.html Sun, 18 Nov 2018 11:44:01 +0000 Orta Kulak, Kulak enfeksiyonları, çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklardır. Çok sayıda kulak enfeksiyonu çeşidi bulunurken en fazla görüleni orta kulağın inflamasyonu ve enfeksiyonu anlamına gelen Otitis Media Orta Kulak, Kulak enfeksiyonları, çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklardır. Çok sayıda kulak enfeksiyonu çeşidi bulunurken en fazla görüleni orta kulağın inflamasyonu ve enfeksiyonu anlamına gelen Otitis Media adı verilen tipidir. 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocukların çoğunda, bir yada birkaç kez orta kulak iltihabı geçirmektedir. Daha büyük çocuklarda orta kulak iltihabı geçirme olasılığı daha düşüktür. Orta kulakta toplanan sıvı ve sık kulak iltihabı, çocuklarda en fazla bilinen sorunlardır. Bu durumun genelinde östaki borusundaki uyumsuzluk hali, çocukluk dönemindeki yaşam koşullarının olası nedenlerinden en sık görülen üst solunum yolunun enfeksiyonları halinde gelişmekte olan bağışıklık sisteminin yetersizliğinden dolayı kaynaklanmasıdır. Şayet orta kulak iltihabı tedavi edilmez ise, çocuklarda kalıtsal işitme kaybının kulak zarına zarar vereceği gibi, orta kulağın düzelebilmesi için zor hasar oluşturmaktadır.

  Kulağın yapısı nasıldır

  Kulak 3 kısma ayrılır; Dış kulak, orta kulak ve iç kulak

  Orta kulak, iç ve dış kulak arasında kalan küçük boşluktur. Dış kulaktan kulak zarı ile ayrılır. İçerisinde 3 adet kemikçik yer alır (örs, çekiç ve üzengi). Bu kemikçikler işitmemizde önemlidirler. Ses titreşimleri dış kulak aracılığıyla toplanıp kulak zarına gelir. Kulak zarı ses nedeniyle titreşince, orta kulakta yer alan kemikçiklerde de titreşim başlamasıdır. Bu titreşimlerin iç kulağa iletmesiyle, iç kulakta denge ve işitmeyi sinir sistemine iletmiş olduğu sıvı bulunur. Ses titreşimleri ile iç kulağa ilettiğinden bu sıvının hareketlenmesini sağlar. Hareketlenen sıvı, iç kulakta görülen sinir hücrelerinin uyarılması başlar. İşitme sinirinin uyarılmasıyla bu iletinin beynine göndermesidir. Östaki tüpü, orta kulak boşluğunu boğazla bağlantı sağlar. Düzgün çalışırsa, kulak zarının her iki tarafı basıncı eşitlemeye çalışır ve diğer neden ise, esnemekle, yutkunmakla, yükseklik değişimi ve tırmanmayla kulaklarda çıtırtı oluşur. Diğer işlev sırasında, orta kulağın biriktirdiği sıvıyı boğaza atmasıdır. Boğazda oluşan mikroplar kulağa da geçmesini engellemesidir.

  Orta Kulak

  Orta kulak iltihabının 3 ana tipi vardır;

  • Akut orta kulak iltihabı
  • Kronik orta kulak iltihabı
  • Orta kulak nezlesi (efüzyonlu otitis media)

  Orta kulak iltihabı oluşmasının risk faktörleri nelerdir

  Orta kulak iltihabı her ne kadar genelde bebeklerde ve küçük çocuklarda görülse dahi, her yaş grubuna bağlı rahatsızlıktır. Orta kulak iltihabı oluşumuna neden olan faktörler sırasıyla şöyledir;

  • Orta kulak iltihabının ailevi öyküsü olması
  • Soğuk bir iklimde yaşamak
  • Bebeklikte anne sütünden mahrum kalmak
  • Delik kulak zarı
  • Devam eden hastalıklar, özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonu yada sinüzit
  • Sigara içmek ve pasif içicilik
  • İklimsel yada rakımsal açıdan farklı yere gitmek

  Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir

  Orta kulak iltihabının en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrı hissi, eğilirken veya otururken değişkenlik göstermektedir. Eğildikçe basınç artışına bağlı olarak da artmaktadır. Dik otururken bu ağrı hissi azalır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse, basınç dengelenirse yine ağrı azalması görülür. Bunun kanlı veya yeşil renginde akıntısı olmasıdır. Diğer belirti açısından, işitme kaybı ve ateş yükselmesine sebep olmasıdır. Basın artmasının, kulakta dolgunluk hissini vermesidir. Ayrıca bebeklerin huzursuz olması, beslenme zorluğunun açısından sorunlar doğurmaktadır.

  Orta kulak iltihabının tedavisi nasıldır

  Orta kulak iltihabının tedavisi edilmediği takdirde akut ve kronik tiplerde orta kulak iltihaplarının sağırlığa kadar komplikasyonlara neden olmaktadır. Orta kulak nezlesi haricen uzun dönem fiziksel sorunlara yol açabilmesidir. Şayet geçici olarak işitme kaybı çocuğun eğitimsel ve sosyal]]>