Orta Kulak Ameliyatı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Orta Kulak Ameliyatı

Orta kulak ameliyatı, kulak ameliyatlarının çoğu orta kulak sorunları için yapılır. Bu da genellikle orta kulak iltihaplarında söz konusu olur. Orta kulakta oluşan iltihaplar çoğunlukla ilaçla tedavi edilse de kronik hale gelmiş olan iltihaplarda cerrahi yönteme başvurulmaktadır. İltihabın dışında travmalarda, tümörlerde ameliyat gerekli olabilir.


Orta kulak ameliyatlarının sınıflandırılması nasıl?

 • Kulak zarı çizilmesi (Parasentez): bu ameliyat genellikle seröz ya da akut orta kulak iltihabında uygulanır. Kulak zarının tedavi için çizildiği operasyon, kulak zarının iç kısmında sıvı birikmesi halinde bunun boşaltılması ve orta kulağın havalandırılması için yapılır. Böylece zarın çizilmesiyle, işitme düzeltilmiş olur. Burada biriken sıvı sümüksü yapıdadır. Erken dönemde akışkan olan sıvı, hastalığın ilerlemesiyle daha yapışkan hale gelir. Tedavi edilmediğinde sakız kıvamına kadar gelebilir. Bu tür ameliyatlar çoğunlukla çocuklara genel anestezi altında yapılır. Kısa sürede biten ameliyattan birkaç saat sonra, hasta taburcu edilir.
 • Kulağa tüp takılması: Seröz orta kulak iltihabında uygulanır. Östaki tüpünün yetersiz çalışması ve tedavisi yapılmamış orta kulak iltihabı sonrasında, orta kulakta sıvı toplanması nedeniyle uygulanan ameliyatlardır. Hastalarda genellikle büyüyen geniz eti bulunur. Ameliyatta sıvıyı bölgeden uzaklaştırmak için kulağa tüp takılmaktadır. Genel anestezi altında uygulanan ameliyat, yaklaşık olarak 15-30 dakika sürer.
 • Mirengoplasti: bu ameliyatta kulak zarı tamir edilmektedir.
 • Timpanoplasti: bu ameliyat orta kulakta olan iltihabı temizleyerek, kemikçiklerin yeniden işitmeyi yerine getirecek duruma getirmek için yapılır
 • Mastoidektomi: Ameliyat orta kulak boşluğunun arkasında bulunan kemiğe yayılan iltihabı temizlemek için yapılır. Ameliyat radikal mastoidektomi ya da modifiye radikal olarak sınıflandırılır. Radikal mastoidektomi ameliyatında işitme feda edilip kemikteki iltihap temizlenir.

Orta kulak ameliyatı hangi durumlarda gerekir?


Kronik hale gelen orta kulak iltihabı, bazı hallerde kişiye fazla rahatsızlık vermez. Pasif olarak kalan iltihaplarda, genellikle ameliyata başvurulmaz. İşitme kaybının arttığı hallerde, iltihabın kulak dışında olan komşu dokulara yayılması halinde ve komplikasyonların oluştuğu hallerde mutlaka ameliyata başvurulmalıdır. Orta kulak iltihabında çözümün sadece ameliyat olduğu, orta kulakta küme yapmış ve büyümüş, kemiği eritip çevreye yayılmış cilt ve epitel birikimi olan kolesteatom durumudur.


Orta kulak ameliyatı öncesi yapılan tetkikler nedir?


Ameliyata karar verilmeden önce hastanın işitme durumu ve orta kulakta olan iltihabın bölgede nasıl yayıldığı tespit edilir. Bu yüzden muayene sonrasında hastaya odyometri adındaki işitme testi yapılır. Burada hastanın işitme seviyesine bakılır. İltihabı değerlendirmek için radyolojik incelemeler yapılır. MR, bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler yapılır. Hastanın genel durumu hakkında bilgi sahibi olmak için, EKG, akciğer grafisi, şeker, hemogram gibi testler yapılır.


Orta kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyatlar çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Kulak kepçesinin önünden ya da arkasından yapılan küçük bir kesi ile orta kulağa ulaşılır. Kulak zarını kapamak için yapılan ameliyatlarda deliği kapatabilmek için, kulak kepçesi önündeki kıkırdaktan ya da kulak arkasındaki kastan parça alınır. Mastoidektomi ameliyatında kulak arkasındaki kemik açılacaksa, tur adındaki aletle kemik açılıp içi temizlenir. Sesi ileten kemikçikler düzenlenirken, gerekirse protez yapılır.


Orta kulak ameliyatlarının komplikasyonları nedir?

Ameliyat sırasında orta kulak çevresindeki oluşumlar, az da olsa zarar görebilir. İç kulağa zarar verilip tam ve kalıcı işitme kayıplarının olması, zedelenen yüz siniri nedeniyle yüz felci olunması ve bazı damarlara zarar verme bunlar arasında sayılabilir.


Orta kulak ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler nedir?

Ameliyattan sonraki en önemli konu pansumanların düzenli yapılmasıdır. Pansumanların sıklığı ve nasıl yapılacağı hakkında doktorunuz gereken bilgiyi verecektir. Bunu dışında sargıların ıslanmaması ve kaymaması gerekir. Beslenme ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Mastoidektomi ameliyatı sonrasında oluşan kulak kirinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Orta Kulak Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Zarı Patlaması

Kulak Zarı Patlaması

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulakta Basınç Hissi

Kulakta Basınç Hissi

Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde İşitme Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde İşitme Testi Nasıl Yapılır?

Kulak Testi Yapın

Kulak Testi Yapın

Kulak Tüpü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Tüpü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kulak Burun Boğaz

Kulak Burun Boğaz

Kulak Zarının Özellikleri

Kulak Zarının Özellikleri

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

Kepçe Kulak Nasıl Düzelir?

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri

Kulak Basıncı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Basıncı Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Ameliyatı

Orta Kulak Ameliyatı

Kulak Kiri Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Kulak Kiri Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Kulak kiri, kulak yapısında bulunan dış kulak kepçesi ve dış kulak yolundan oluşur. Dış kulak yolu kulak zarıyla kulak kepçesi arasında kalan tünel şeklindeki kısı[...]

Kulak İltihabı Belirtileri

Kulak İltihabı Belirtileri

Kulak iltihabı belirtileri, kulak iltihabı kulakta iltihapla gelişen hastalıkları anlatan genel bir ifadedir. Kulakta bulunan 3 anatomik bölgenin ayrı iltihabi hastalığı [...]

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak yanması bir anda mahcup olduğumuzda veya utandığımızda ya da sıcak ve baharatlı yiyecek tüketildiğinde oluşabilir ve bu olağan bir durumdur. Böyle zamanlarda kan[...]

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Kulak iltihabına ne iyi gelir? Kulak iltihabı her yaş grubunda ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Ayrıca kronikleşebilen bir hastalık olduğu için 3-4 günden fazla [...]

İç Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Hastalıkları, İç kulakta 2 tane organ bulunur. Bunlar yarım daire kanalları içerisinde yer alan denge organı ve salyangoz içerisinde yer alan duyma organıdır.[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6