Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak ameliyatı; genellikle kulak zarı ve orta kulakta meydana gelen rahatsızlıklar için yapılır. Kulak zarının delinmesi ve kronik orta kulak rahatsızlığı hastalıklarında uygulanan ve 'Timpanoplasti ' adı verilen bu ameliyat genel olarak kulak zarı ve orta kulakta bulunan işitme sisteminin onarılması aynı zamanda da orta kulaktaki ve kulak arkasında bulunan mastoid kemik içinde bulunan iltihabın temizlenmesi işlemidir. Ameliyat, hastalığın boyutlarına göre sadece kulak zarındaki deliğin onarılmasına ' Timpanoplasti ' mastoid kemik içinde bulunan iltihabın temizlenmesine de ' Mastoidektomi ' adı verilir. Bu ameliyatların kombinasyonuna ise ' Timpanomastoidektomi ' adı verilmektedir. Ameliyatlar bu üç ana başlık altında bulunan rahatsızlıklar da yapılmaktadır. Bu ameliyatlar dışında kulak ameliyatı estetik amaçlı da yapılmaktadır.


Timpanoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?


Hastanın kulak zarında delik olması ancak önemli bir işitme kaybı bulunmayan, kulağa su kaçmadıkça akıntısı olmayan hastalarda kulak zarında bulunan deliğin kapatılmasına yönelik yapılacak olan bu ameliyat genel olarak hastanın kulağının banyo sırasında ve yüzme sırasında sudan korunmasını ortadan kaldırarak hastanın hayat kalitesini arttırmaya ve zaman ilerledikçe oluşabilecek işitme kaybını önlemek amacıyla hastanın isteği doğrultusunda yapılır.

Hastanın kulağını sudan korumasına, burun ve sinüs bölgesinde kulak akıntısına neden olabilecek iltihap odağı bulunmamasına rağmen sürekli tekrarlayan kulak akıntıları hastanın isteği halinde yaşam kalitesini arttırmak amacıyla hem de ileride oluşabilecek işitme kaybı ve iltihaba bağlı ciddi problemlerin oluşmasını önlemek amacı ile zarda bulunan deliğin kapatılması gerekir. Bu ameliyatın yapıldığı sırada hem zarda bulunan deliğin kapatılması hem de sesi ileten küçük orta kulak kemikçiklerindeki problemlere karşı müdahale edilmektedir.

Orta kulak ve mastoid kemik içiresinde kemiği eriterek ilerleyen iltihaba ' Kolesteatoma ' adı verilir. Kolesteatoma adı verilen bu iltihabın orta kulakta görülmesi halinde mümkün olan en kısa sürede ameliyat ile bu iltihabın temizlenmesi gerekir. Kolesteatomalı hastalarda işitme sisteminin korunması veya onarılması ikinci planda olup asıl öncelik hastanın yüz felci, iç kulak kaynaklı işitme kaybı ya da kafa içi komplikasyonların (Menenjit, beyin apsesi vb.) oluşmasına fırsat vermeden iltihabın temizlenmesidir.


Ameliyat Tekniği


Ameliyat tekniğine karar verilirken ameliyat olacak hastanın durumu, deliğin zar üzerindeki yeri, kulak kanalının yapısı, ameliyat sırasında kulak arkasındaki mastoid kemiğe müdahale yapılıp yapılmayacağı, cerrahın ve hastanın tercihleri doğrultusunda karar verilerek yapılır. Ameliyat sırasında orta kulak ve mastoid kemikte, mikroskop altında birbirinden çok farklı cerrahi teknikler uygulanmasına karşın hasta ve hasta yakınlarının ameliyata dair görebildikleri ciltteki kesi ile sınırlıdır ve bu konu sıklıkla sorular sorulmaktadır.

Tiimpanoplasti ameliyatı kulak kanalı içinden, kulak içinden ya da kulak arkasında yapılan kesiler yolu ile gerçekleştirilir. Sadece zarda bulunan ufak bir deliği onarmak için ek bir kesi olmadan kulak kanalı yoluyla ameliyat gerçekleştirilirken zarın orta ve arka kısmındaki delikler de kulak içinden, zarın ön kısmındaki ve mastoid kemiğe yapılması gereken müdahale durumlarında kulak arkasından kesi yapılarak uygulanan yaklaşım tercih edilmektedir. Bu konuda asıl karar ameliyatı yapacak olan cerrahın tercihidir.

Kulak zarının onarılmasında en sık kullanılan doku şafak adalesinin kılıfıdır. Bu doku cerrahi müdahale yapılacak olan yere yakın olduğundan ameliyat sırasında kolayca temin edilebilmektedir. Kulak kanalı önünde bulunan kıkırdağın zarı ya da hazır materyaller (Uygun işlemlerden geçirilmiş, steril beyin zarı parçaları gibi materyaller) de kullanılabilmektedir. Son yıllarda özellikle kulak zarında bulunan büyük deliklerde kulak kanalı önündeki kıkırdaktan elde edilen ince kıkırdak şeritler kullanılarak yapılan onarım (Kıkırdak timpanoplasti) hem uygulamanın kolaylığı hem de sonuçların başarısı nedeni ile giderek daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

İşitmeyi ileten kemikçiklerde bulunana bir hasar nedeni ile sesin iletimini sağlamaya yönelik bir onarımın yapılası gerektiğinde çeşitli materyallerden yapılmış protezler, kulak kanalı önündeki kıkırdaktan elde edilen parçalar, orta kulak kemikçiklerinin kendisi gibi pek çok farklı malzeme pozisyon ve şekil verilerek kullanılabilmektedir.


Ameliyat Sonrası


Hastalar genellikle ameliyat oldukları birinci gün pansumanları yapılarak hastaneden taburcu edilirler. Mastoid kemikte müdahale yapılmayan ameliyatlarda genellikle 10-14 sonunda kulak içindeki özel süngerler temizlenmekte ve hastaların kulaklarını sudan korumaları gerekir. Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon ve reaksiyonları önlemek amacı ile antibiyotik ve kortizon içeren kulak damlaları kullanmaları önerilir. Bu grupta iyileşme süresi yaklaşık olarak 3-4 haftada tamamlanmaktadır. Genel olarak ameliyattan sonraki ilk ay içinde gribal enfeksiyonlardan ve darbelerden korunmak, uçak ile seyahat etmemek gerekir. Bu tür hastalar da ameliyatın teknik ve fonksiyonel başarı oranı patolojinin boyutuna ve ameliyat öncesi işitme seviyesine bağlı olarak genellikle iyidir.

Ameliyat sırasında mastoid kemiğe müdahale yapılan hastalarda ise yapılan cerrahinin tipine göre değişen sürelerde pansuman yapılması gerekmektedir. Bu grupta iyileşme süresi diğer kulak ameliyatlarına göre uzun sürmektedir. Bu hastalarda gerçekleşen işitme kazancı genellikle diper gruba göre daha az olmaktadır. Özellikle kolesteatomanın yüz siniri ve iç kulak komşuluğunda yerleşmiş olması durumunda sinire ve işitmeye zarar vermemek için bu bölgelerde kemik kazınamamakta ve geride hücresel düzeyde hastalık kalabilmektedir. Mastoid kemiğe müdahale edilen hastalarda kolesteatomanın tekrarlama riski yüksek olduğu için ameliyat sonrasında hastanın düzenli aralıklarla kontrol muayeneleri yapılmalıdır. Bu tür hastalarda işitme iletim sisteminin onarılmasına yönelik müdahaleler, kolesteatoma küçük odaklar halinde tekrarladığında ya da 6-12 ay sonra yapılacak ikinci bakış kontrol ameliyatında yapılabilmektedir.

Sonuç olarak timpanoplasti ameliyatları için her hastaya uyacak standart bir yaklaşım bulunmamaktadır. Ameliyat sırasında kullanılacak cerrahi teknik ve uygulamaların özellikle kolesteatomalı vakalarda olmak üzere, çoğu zaman hastanın ve hastalığın özellikleri, cerrahi sırasında saptanan faktörler ve cerrahın deneyimli olması etkilidir.


Estetik Amaçlı Kulak Estetiği

Görünüm açısından sizi rahatsız eden kulaklar için estetik ameliyat düşünülebilir. Estetik olarak yapılan kulak ameliyatları genellikle kepçe kulak için yapılır. Kepçe kulak için genel olarak yapılan ameliyatlar en fazla bir saat sürer ve lokal anestezi ile yapılarak müdahale edilir. Kepçe kulak ameliyatı ölümcül risk taşımayan estetik ameliyattır.


İple Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İp ile yapılan kepçe kulak ameliyatı kulak kıkırdağının geriye doğru alınması işlemidir. Bu işlemin yapılması esnasında özel estetik ipleri kullanılmaktadır. İple yapılan kepçe kulak ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Lokal olarak yapılan bu işlem hissedilir fakat acı duyulmaz.


İple Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

İp ile yapılan bu ameliyat sonrasında ameliyat esnasında olduğu gibi ameliyat sonrasına da hasta için son derece rahattır. Ameliyat sonrasında hastaya minik bir bandaj çıkarılması yapılabilir. Hastalar genellikle akşamları doktorların söyleyecekleri şekilde evde kendileri de yapabilirler. İple yapılan kepçe kulak ameliyatından bir gün sonra hasta normal yaşantısına rahatlıkla dönebilir ve duş alabilir. Bu ameliyat sonrasında bakım da oldukça kolaydır. Kulakları fiziksel etkilerden korumak gerekir. Halı saha veya kulağa zarar verebilecek her türlü etkenden bir müddet uzak durulması gerekir.

Kulak Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Oksijenli Su ile Kulak Temizleme

Oksijenli Su ile Kulak Temizleme

İlginizi Çekebilir

Kulak Zarı Delinmesi

Kulak Zarı Delinmesi

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Kıkırdağı

Kulak Kıkırdağı

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz

Kulak Burun Boğaz

Kulağa Tüp Takılması

Kulağa Tüp Takılması

Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kulak İltihabı Belirtileri

Kulak İltihabı Belirtileri

Güncel

Kulağa Su Kaçması

Kulağa Su Kaçması

Güncel

Kulak Küçültme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kulak Küçültme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kulak Duymaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Duymaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak duymaması, kulakların tıkanması anlamına gelir. Bu durumda kulakların duymamasını sağlayan ya da dıştan gelen sesleri tam olarak duyulmasını engelleyen bir sorun[...]

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Orta kulak iltihabı, genelde çocuklarda daha çok görülse de yetişkinlerde ve bebeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Orta kulak iltihabı hastalığının en açı[...]

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Orta kulak enfeksiyonuna ne iyi gelir, Orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık görülen bir sağlık problemidir. Kulağın orta kısmında oluşan bakt[...]

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak uyuşması, her insanı rahatsız eden bir sorundur. Daha çok yaz döneminde sıcakların etkisiyle aşırı terleme ve kulakta kaşıntı hissinde artış yaşanır. Hassas[...]

Yeni Doğan Bebeklerde İşitme Tarama

Yeni Doğan Bebeklerde İşitme Tarama

İşitme tarama, yeni doğan bebeklerde olabilecek işitme sorunlarının belirlenmesini sağlayan bir testtir. İşitme kaybı doğumla birlikte yaşanabilecek yaygın rahatsızl�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6